Moderné kuchynské štýly, ktoré sa pohrávajú s prepájaním kuchynských a obývacích priestorov, podporili záujem o digestory. Pokiaľ nechceme, aby nám celý byt po dovarení či dopečení aromatickej pochúťky voňal ešte niekoľko hodín a na nábytok či zriadenie sadal mastný prach, je tento záujem aj skutočne opodstatnený a vlastne nevyhnutný.
 
Pekný digestor je skutočným klenotom kuchyne, ale pozor, nedajte sa zlákať len jeho nezvyčajným dizajnom.
 
Digestory
 
Pre správnu funkčnosť je dôležitý v prvom rade jeho výkon, v druhom vaša starostlivosť oň. Aby bol digestor skutočne účinný, musíte poznať veľkosť miestnosti, do ktorej ho mienite inštalovať. Platí tu priama úmera. Čím väčší priestor, tým väčší požadovaný výkon. Podľa odborníkov by sa vzduch pri varení v miestnosti mal vymeniť cca 10- 15 krát za hodinu. Pre menšie, panelákové kuchyne odporúčajú odborníci digestor s výkonom okolo 500m3/h. Ak však má digestor fungovať v otvorených priestorov spojenej kuchyne a obývačky, popozerajte sa po prístrojoch so spotrebou od 700m3/h.
 
 
 
 
Tento odsávač pár sa umiestňuje nad varnú plochu sporáka a môže byť napájaný na ventilačnú šachtu alebo von na obvodový múr. Ak ho riešenie kuchyne nedovoľuje napojiť na odťah, recykluje takéto zariadenie vzduch v miestnosti prostredníctvom aktívnych uhlíkových filtrov.
 
Digestory
 
Digestory teda delíme na odsávacie a recirkulačné. Odsávacie digestory mávajú vyšší výkon a preto sú vhodné aj do väčších miestností, alebo do kuchýň kde sa varí naozaj veľa a často. Maximálny výkon odsávacích digestorov sa pohybuje od 750 do 880 m3/h. Digestor nemusí byť zabudovaný priamo pri komíne, ale odťah do neho môže byť riešený systémom potrubia, ktoré je vedené pod stropom. V prípade ostrovčekových kuchýň môže byť vedené pod stropom falošným. Vyvarujte sa zbytočným ohybom na odťahovom potrubí – každý jeden môže znížiť výkon digestora o 15%. Dôležitou súčasťou odťahových digestorov je spätná klapka, ktorá zabraňuje vstupu studeného vzduchu z vetracej šachty do kuchyne.
 
 
Recirkulačné digestory majú slabší výkon a sú vhodné do menších kuchýň a uhlíkové filtre v ňom je potrebné v pravidelných intervaloch vymieňať. Správna funkčnosť filtra sa odhaduje na 6 mesiacov, pri menšej intenzite varenia sa môže tento interval predĺžiť na 1 rok.
 
Digestory
 
Digestory sú väčšinou vyrábané v štandardných šírkach 60, 90 a 100 cm, pričom do veľkých priestorov doporučujú odborníci zabudovať práve tie najširšie. Väčšina z nich má dokonca zabudované 2 ventilátory.
 
Bez digestora však nemusia zostať ani menšie kuchyne, či kúty, pretože niektorí výrobcovia dodávajú na trh aj digestory široké iba 50 cm.
 
Dnešné moderné odsávače sú takmer nehlučné. Výška ich decibelov sa zvyšuje od stupňa ich výkonu. Väčšina prístrojov má 3 stupne rýchlosti, niektoré drahšie prístroje ich majú až 5. Hlučnosť digestorov sa podľa typu pri intenzívnom odťahu pohybuje od 50 do 65 dB.
 
Digestory sa musia postarať aj o správne osvetlenie varnej plochy. Výrobcovia siahajú od halogénových a neónových svetiel až po úsporné žiarivky. Intenzita osvetlenia závisí od ich počtu (väčšinou 2-3 kusy) pri výkone 20-40W.
 
Digestory sa vyrábajú z vysokokvalitných materiálov akými sú antikoro, hliník s matnou povrchovou úpravou alebo sklo. Samozrejme, kombinované môžu byť aj s inými materiálmi. Módne trendy kuchýň momentálne preferujú chladné antikoro v kombinácii so sklom.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Kuchynské skrinky a výsuvy

 

Rozhodujete sa pre drvič kuchynského odpadu?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy  na tému zariadenie kuchyne

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: adtp.ru, samodelkami.ru, 1-metr.com