Zrubové domy sú žiadanými typmi bývania nielen pre svoju prirodzenú krásu ale tiež majestátnosť, kvôli ktorej zastávajú pevné miesto medzi drevostavbami. Väčšina špecializovaných portálov sa venuje skôr ich vonkajšiemu vzhľadu a rôznym modifikáciám ich výstavby. My sa dnes pozrieme do ich interiéru a predstavíme si niekoľko typov vnútorného dizajnu drevených zrubov.

 

Dizajn interiéru zrubových domov

Mnohí majitelia takýchto domov premýšľajú, akým spôsobom má byť riešené vnútorné vybavenie nového príbytku. Drevené zruby majú jediný cieľ – všetko úsilie pri práci s prírodnými materiálmi by malo byť smerované k zdôrazneniu krásy minulosti v súlade s účelom stavby a tiež v súlade s jej celkovým štýlom.

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

Pri tvorbe interiéru závisí konečný dojem z neho hlavne od správneho výberu nábytku a doplnkov. Tento proces je kreatívny a zahŕňa tiež steny, stropy, podlahy, okná, dvere a tak ďalej. Hlavným cieľom je vytvoriť nielen atraktivitu miestností ale tiež dokonalé pohodlie. Dnešná moderná architektúra dokáže inovovať  a prispôsobovať tradičné technológie zrubových domov do moderných a originálnych tvarov. Veľkoryso navrhnuté miestnosti, moderný dizajn fasád, jasné a odvážne farby a tvary často doplnené najnovšími materiálmi vytvárajú moderný nadčasový štýl drevených domov.

 

Vnútorný priestor zrubového domu je vysoko variabilný, a to ako v usporiadaní, tak i v dizajne. Originalita interiéru v dreveniciach vychádza zo samotnej architektúry.  V zruboch možno použiť všetky štýly nábytku. Záleží len na správnom dispozičnom riešení. Drevo v kombinácií s iným stavebný materiálom ako je napr. kameň, kov a sklo majú silu vytvoriť okúzľujúci kontrast.  Samotná  farba dreva a rôzne farebné kombinácie v interiéri ovplyvňujú naše pozitívne myslenie.

 

Klasický slovanský zrub

 

Viac, ako slovenské či poľské drevenice odzrkadľujú tento štýl mohutné ruské obydlia z dreva, často postavené v dvoch podlažiach s masívnymi impozantnými veľkosťami. Naopak, výška stropu v jednotlivých miestnostiach nesmie prekročiť hranicu 2,5 metra vzhľadom k štýlu doby, kedy sa tieto drevené zruby stavali.

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

Slovanské zruby sa vyznačujú  odkrytými tesanými trámami stropov a schodmi z prírodného dreva. Takmer povinným atribútom sú dizajnové krbové kachle či murovaný krb v hlavnej miestnosti, ktoré môžu byť použité na vykurovanie ostatných miestností pomocou ukrytých teplovodov. Alebo naopak, môžu tieto kachle plniť len dekoratívnu funkciu, ktorá sa využije len občas na dokurovanie. Štýl nábytku by mal byť tiež v súlade so stavbou. Môžu sa využiť prosté drevené stoličky a stoly, povinnou jazdou je však veľká posteľ s nadýchanými perinami a tiež staré symboly, ktoré zdobia steny. Kto chce mať zrub v ozajstnom ruskom štýle, nemal by zabudnúť na východnú klasiku, ktorou je vzorovaný koberec na stene. Hlavným znakom slovanského štýlu je to, že ani jedna izba nesmie obsahovať väčšie množstvo dizajnových položiek a vnútorný priestor by mal byť priestranný. Proste, aby bolo dodržané to staré známe: v jednoduchosti je krása.

 

Country (chatový) štýl

 

Z východu sa presunieme na západ. Pôvodné severoamerické zruby slúžili ako účelová nocľaháreň pre chovateľov a pastierov dobytka či koní – to znamená, že príbytok bol menší a hlavne dočasný. Dal sa teda rozobrať a poľahky preniesť na iné miesto, kde boli výdatné pastviny. Samotná stavba sa skladá z guľatiny, alebo polguľatiny, no vnútrajšok je obitý zväčša rovnými doskami (dnes najčastejšie palubovkami).

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

Palubovky si môžu zachovať pôvodnú kresbu dreva, no často bývajú premaľované jemnými svetlými pastelovými farbami. Takýto chatový štýl zrubov je dnes populárny nielen v Amerike, ale tiež v Európe, kde sa však upúšťa od tradičného strohého vybavenia miestností a izby bývajú vybavené luxusným nábytkom, koženými sedačkami a drahými prístrojmi (spotrebičmi).

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

Aj preto býva takýto štýl súčasťou niektorých izieb v päťhviezdičkových hoteloch. Čo sa týka zrubových domov, nesmie pred nimi chýbať priestranná drevená veranda – terasa s lavicou na sedenie, prípadne stolom so stoličkami z dreva. Dôležitým dizajnovým prvkom sú okná a dvere. Sú masívne a priestranné, dodávajú izbám prirodzené osvetlenie a poskytujú nádherný výhľad do okolia. V Európe sa zruby v country štýle líšia v jednotlivých krajinách, pretože sa berú do úvahy natívne dizajnové prvky, ktoré vytvárajú spomienky na rodné mesto užívateľa.

 

Moderný štýl versus retro

 

Zvláštnosťou „modernity“ je dôraz na hlavné kúzlo zrubového domu, v ktorom sa môže spájať krása prírodných materiálov s vytvorením pohodlných životných podmienok pomocou najmodernejších doplnkov. Aj preto môže byť moderný štýl vo vzácnej symbióze zo štýlom retro.

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

Aj v tomto prípade bývajú zruby väčšinou jednopodlažné, vybavené krásnymi drevenými schodmi a tiež priestrannými balkónmi a terasami.

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

Pre konečnú úpravu interiéru je použitý tichý a umiernený tón. Na rozdiel od predošlých štýlov nie sú v interiéri vítané mohutné krby a kachle. Situáciu z vyhrievaním miestností rieši hlavne podlahové vykurovanie a dokonca vykurovanie pomocou stien či stropu.

 

Tieto v podstate nové spôsoby ohrevu vzduchu bývajú v štýle smart - možno ich ovládať na diaľku napríklad pomocou mobilného telefónu. Vďaka absencií krbov a kachlí má vnútro zrubového domu dostatok priestoru na inštaláciu drevených stĺpov v hale, mohutnej linky v kuchyni čo veľkej vane v kúpeľni. Kombinovať krásu a eleganciu je v prípade takýchto domov nevyhnutné.

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

 

Často sa napríklad vnútorné obloženie stien robí v štýle „staré drevo“ – čiže krásna kresba s prasklinami a tmavšou farbou, ako má drevo čerstvé.

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

Dizajn interiéru zrubových domov

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Štýlové zariadenie detskej izby v drevodome (11 ideí)

 

Zóny v detskej izbe

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Interiér

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.teploshowdom.ru, www.dd-space.com, www.wooden-home.com.ua,

Autor: Ivan Nôta