Medzi európskymi štátmi zaujíma Slovenská republika popredné miesta v lesnatosti a výmera lesných pozemkov sa pohybuje nad dvomi miliónmi hektárov. Zásoba dreva v lesných porastoch je odhadovaná na viac ako 460 miliónov metrov kubických dreva (resp. hrubiny bez kôry). Tieto čísla dokazujú, že drevostavby môžu mať aj v našich končinách stúpajúcu tendenciu z jednoduchého dôvodu: dreva je dostatok.

 

Drevo a stavebníctvo

 

Pre širšie uplatnenie dreva pri stavbe rodinných a bytových domov, kancelárií a škôl tiež hovorí celý rad významných výhod drevostavieb:

 

- nízke energetické náklady pri výrobe;

- rýchlosť výstavby;

- suchý proces výstavby;

- nižšie náklady na zakladanie;

- nízke prevádzkové náklady;

- krátkodobé viazanie kapitálu a ľahší odhad obstarávacích nákladov.

 

Drevo a stavebníctvo

 

Drevostavba v súčasnej dobe je tiež schopná spĺňať rastúce požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti stavieb, s dôsledkami výrazne nižších nákladov na vykurovanie.

 

Drevo a stavebníctvo

 

 

 

Na tejto úrovni však vlastná drevená konštrukcia tvorí len časť celkovo zložitého systému, ktorého ďalšími časťami sú okrem kvalitných tepelných izolácií aj kvalitné okná, špeciálne parotesné alebo tiež paropriepustné fólie, systémy strešných krytín a podobne.

 

 

Drevo a stavebníctvo

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Umožnia stavať aj počas zimy

 

Tehla: Brúsená alebo nebrúsená?

 

Ďalšie články na tému Stavebné materiály

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.royalwoods.ru, www.magazindomov.ru, www.youtube.com, www.sawwood.ru

Autor: Ivan Nôta