SFasádny komín ako elegantný prvok exteriéru vášho príbytku fasádnymi komínmi sa v ostatných rokoch stretávame pomerne častejšie, ako v minulých desaťročiach. Za týmto javom môžeme hľadať nielen snahu prerobiť letné chaty na celoročne obývateľné, ale tiež zvýšený záujem investorov o prestavby objektov, ktoré pôvodne neslúžili na bývanie. Reč je o starých stodolách, vyhniach, požiarnych staniciach a ďalších stavbách s atypickým architektonickým tvaroslovím. Podobným objektom pôvodné komínové šachty veľmi často chýbajú, niekedy je umiestnenie murovaného komína problematické kvôli otvorenému a minimálne členitému pôdorysu alebo kvôli statickým podmienkam, inokedy je úlohou projektanta maximálne šetriť s priestorom.

 

Nerezové komíny môžu vytvárať zaujímavý architektonický prvok na vašom dome. Priznaná nerezová konštrukcia do interiéru aj exteriéru vnáša eleganciu a industriálny "šmrnc" a dobre ladí k najpoužívanejším stavebným materiálom, ako sú sklo, drevo, tehly alebo betón. Ak ste teda zatúžili po romantických večeroch nad pohárom vína pri plápolajúcom krbe, ale nemáte komín alebo vám ten existujúci doslúžil, nájdete ideálne riešenie práve v podobe fasádnych nerezových komínov.

 

02.jpgŠtíhle nerezové komíny sú flexibilnejšie v možnostiach inštalácie - možno ich viezť po fasáde i vnútornej stene, dá sa s nimi uhýbať od zvislej osi a pod. V súčasnej dobe existujú v niekoľkých typových prevedeniach a k ich hlavným prednostiam patrí hlavne to, že dokážu spoľahlivo odvádzať spaliny aj v tých najnáročnejších podmienkach.

 

Zvyčajne sa jedná o ľahké trojvrstvové komíny s vnútornou tenkostennou keramickou vložkou, vložkou z umelej hmoty či kovovou vložkou, minerálnou izoláciou a vonkajším nerezovým plášťom. Sú univerzálne použiteľné pre spotrebiče na všetky bežné druhy palív. Použitie tenkostennej komínovej vložky, vyrobenej pomocou moderných technológií, zaručuje ich dlhú životnosť, ktorá sa ráta na desiatky rokov (bežná záruka sa pohybuje okolo  troch desaťročí).

 

Celonerezové komíny sú odolné voči vlhkosti a vyhoreniu a sú vhodné ako pre podtlakovú, tak aj pre pretlakovú prevádzku. Veľká ponuka príslušenstva a tvaroviek umožňuje vytvorenie náročných odvodov spalín bez nutnosti zadávať do výroby atypické prvky.

 

Fasádny komín ako elegantný prvok exteriéru vášho príbytku

 

04.JPGViacvrstvové kovové komíny majú niektoré výhody oproti komínom s keramickým komínovým plášťom, ale ak sa navrhujú pre odvod spalín spotrebičov na pevné palivo, je nutné pri ich vykonávaní v drevostavbách dôsledne dodržať všetky požiadavky výrobcov komínov a noriem, aby bola zaistená požiarnu bezpečnosť budovy. Týka sa to najmä prestupov komínov a dymovodov drevenými stavebnými konštrukciami.

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Dodatočný komín

 

Aký komín pre nízkoenergetický dom?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Komíny

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.liveinternet.ru, www.isolux.ru, www.prom.ua, www.homeinfo.hu,

Autor: Ivan Nôta