Zaujala vás nevšedná krása gabiónového plotu?

 

Gabióny nájdete v uliciach, parkoch ako účelnú ozdobu či ako spevňujúci element riek, okolia železníc, alebo miest, kde dochádza k uvoľňovaniu svahov. Prečo ich teda nevyužiť pri projektovaní plotu?

 

Gabiónový plot - riešenie bez základov

 

Zdalo by sa, že gabiónové konštrukčné riešenia sú hitom posledných dvoch desaťročí. Nie je to však pravda. Sú známe už stovky rokov a ich názov pochádza z talianskeho „gabbia“, čo v preklade znamená veľká klietka. Nie je to nič zvláštne, pretože základom gabiónov boli a sú klietky.

 

V minulosti prútené, v súčasnosti kovové. V inventárnych stélach, pochádzajúcich zo starého Egypta sa s nimi stretávame v súvislosti s protieróznymi zábranami, no boli tiež napríklad súčasťou pevností v starom Ríme. Kým pôvodné gabióny vznikali natláčaním kamenia a tiež zeminy do košov, tým súčasným pribudla dôležitá pridaná hodnota – estetickosť. Dnes sú totiž tvorené vzhľadovým lomovým kamenivom a v mnohých prípadoch dokážu vytvoriť nádhernú prírodnú mozaiku.

 

 

Gabiónový plot - riešenie bez základov

 

 

Stavba gabiónového plotu

 

Kvôli pestrosti využitia gabiónových konštrukcií sa s gabiónovými plotmi naozaj môžeme stretnúť všade. Častokrát veľmi dobre nahrádzajú klasické konštrukcie (oporné steny, protihlukové bariéry), ochranné konštrukcie (proti padajúcim skalám, zosuvu brehov riek), dokážu však dať nový vzhľad parkom či záhradám a to nielen, ako estetické doplnky, ale aj plot. A práve o plotoch sa dozviete z nasledujúcich riadkov.

 

drevený plot kombinovaný s gabiónom

 

Prvou výhodou pri stavbe gabiónového plotu je to, že nie ste viazaní tvarom, ani veľkosťou. To znamená, že bez zbytočných výpočtov a výstavby lešenia  z nich vytvoríte napríklad oblúk či iné tvary. Ďalšou výhodou je určite ich nezameniteľná úloha pri stabilizácií terénov. Samotná cena pri porovnaní s nákladmi na stavbu klasického plotu je priaznivá a závisí od sily drôtu klietky, jeho povrchovej úpravy  a tiež od toho, pre akú výplň sa rozhodneme. Výplň gabiónov tvorí vo väčšine prípadov rôzny kamenný materiál (lomové alebo prírodné kamene), no niekedy býva tento nahrádzaný sklom, keramikou či drevom. Materiál musí byť samozrejme mrazuvzdorný a odolný voči poveternostným vplyvom.

 

Z kameňa sa najčastejšie používa čadič alebo žula. Jednotlivé kusy výplne však musí byť väčšie, ako veľkosť ôk pletiva, aby neprepadávali von. Kamene menších rozmerov sa používajú iba na dosypanie. Na lícnu stranu steny sa skladajú kvalitnejšie a esteticky zaujímavejšie kamene - najmä ak je gabión umiestňovaný na pohľadovo exponované miesto. Odvážni z vás sa môžu rozhodnúť pre alternatívu, kedy využijete možnosť zakúpiť si prázdnu klietku v špecializovaných obchodoch a naskladáte do nej kamene ručne. Hoci je to časovo náročnejšie, výsledok je na prvý pohľad zrejmý. Ako pletivo sa používajú antikorózne upravené zvárané siete. Pozinkované drôty majú rôzne veľké oká, ktoré vytvárajú zaujímavé dizajnové efekty. Jednotlivé drôtené siete sa potom k sebe pripevňujú pomocou špirály alebo C svorky. Drôtenú konštrukciu je možné vytvoriť plne podľa priania majiteľov.

 

Ako teda postupovať, ak ste sa rozhodli pre stavbu gabiónového plota? Dôležité je veľmi dobre si premyslieť, aký plot vlastne chcete, zvážiť, aký typ konštrukcie chcete mať a na aký účel bude slúžiť. Realizácia nie je nijako náročná. Ako sme spomínali, zakúpiť môžete samotné gabiónové koše a tie zasypať kamenivom, alebo si necháte gabióny vyrobiť „na kľúč“ od odbornej firmy. Niektoré firmy ponúkajú tiež možnosť renovácie starých a oku už príliš nelahodiacich gabiónov. Možností je teda viac.

 

Najprv si dôkladne zamerajte a vytýčte, kde bude gabiónový plot stáť. Pripravte si terén - odstráňte všetko, čo by mohlo prekážať, teda kamene, zvyšky koreňov pôvodných porastov aj prípadné nerovnosti terénu. Ak je potrebné, vykonajte zhutnenie podložia. Betónový základ sa robí iba pre užšie gabiónové bloky, pretože je potrebné ich z hľadiska statiky doplniť stĺpikmi. V ostatných prípadoch základy nepotrebujete. Jednotlivé drôtené klietky sa k sebe musia pripojiť ešte pred samotným naplnením a ak staviate plot svojpomocne, na spájajúcich prvkoch rozhodne nešetrite. Správnym výberom drôtenej klietky a kvalitným spájaním jednotlivých klietok predlžujete životnosť vášho plota. Ak si kúpite kompletné naplnené koše u výrobcu gabiónov, určite vás prekvapí veľkorysá záruka, ktorú vám predajca poskytne. Je to úctyhodných 60 – 120 rokov.

 

 

Čítajte viac:

 

Stavba plota z pohľadu stavebného zákona

 

Oprava plotu

 

Ďalšie články na tému Ploty

 

1.5.2013© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: newsmax.de, vornbrock-galabau.de, gardenaumcari.com, natursteinpark-ruhr.de