Ak patríte k vyznavačom kovu a kovový štýl sa hodí k vášmu domu či záhrade, navštívte umeleckého kováča a prezrite si jeho výrobky. Kované ploty a brány patria dnes k obľúbeným, najmä pre ich estetiku a možnosť posadiť ich tak do dedinskej ako i mestskej scenérie. Okrem toho kované ploty a brány pôsobia honosne a vytvárajú dojem elegancie a luxusu a často sú schopné vypovedať mnohé aj o povahe a vkuse ich majiteľa. Kované ploty a brány by sa kvôli náročnosti ručného opracovania materiálu, mali skôr považovať za umelecké diela a nie za predmety každodennej potreby.

 

Kované ploty a brány

 

Kúsok z technológie

 

Kovanie je najstarší z procesov tvárnenia kovu. Kov sa v rámci neho zahreje na vysokú teplotu a horúci sa pomocou úderov alebo tlaku, formuje na ploche medzi dvomi nástrojmi. Ide vlastne o proces objemového tvárnenia materiálu, pri ktorom sa pôsobením vonkajšej sily mení len štruktúra a tvar materiálu, nie však jeho objem.

 

kované ploty a brány

 

Kováči pracujú vo „vyhniach“ a materiál, nazývaný tiež prvovýrobok, majú opretý o pevnú podložku, ktorej sa hovorí nákova. Kladivom alebo strojom - kovacím kladivom alebo kovacím lisom - potom udierajú na spracovávaný predmet zahriaty na určitú teplotu, čím dochádza ku deformácii materiálu, ktorý je možné tvarovať. Podľa teploty, pri ktorej ku kovaniu dochádza, ho rozdeľujeme na tvárnenie za studena a tvárnenie za tepla. Kovaný materiál sa môže zahrievať 2 spôsobmi a to zahrievaním jeho povrchu alebo vnútra. Podľa spôsobu zase rozpoznávame kovanie voľné a zápustkové. Kovanie je náročná práca, ktorá si popri fyzickej sile vyžaduje aj precíznosť získanú praxou.

 

Povrchová úprava kovaného plotu

 

Ešte nedávno patrili kované ploty a brány medzi finančne náročnejšie spôsoby oplotenia rodinného domu. V poslednej dobe, vďaka prijateľnejším cenám, si ho obstaráva čoraz viac ľudí. Okrem originálneho dizajnu, sú totiž kované ploty vynikajúcou prekážkou pri vstupe nepovolaných návštevníkov na súkromný pozemok.

 

kované ploty a brány

 

Vďaka oceľovým materiálom sú pevné a vďaka ich kvalitnej povrchovej úprave, ktorá sa nazýva galvanizovanie alebo žiarové zinkovanie, sú odolné voči poveternostným zmenám. Bez pozinkovania je kovaný plot veľmi nekvalitný a tento deficit by sa prejavil pravdepodobne hneď po prvej zime nepríjemnými zmenami ja jeho povrchu. Proces galvanizácie – pozinkovania, plotu zaistí takmer 100 % bezúdržbovosť.

 

Vďaka množstvu umeleckých kováčov a kováčskych dielní, si z ponuky kovaných plotov  a brán môže vybrať skutočne každý. Existuje množstvo možností a dizajnových riešení. Plot by mal s domom harmonizovať, takže v prípade funkcionalistického štýlu domu nepremýšľajte o použití secesných ornamentov a naopak. Kované ploty a brány môžu byť rôzne vysoké i husté, môžu mať nápaditejšie ale i skromnejšie riešenia.

 

kované ploty a brány

 

Dostatočne rôznorodé môže byť aj farebné riešenie kovaných plotov. Väčšina výrobcov ich však predáva v tmavých farbách – čiernej, tmavo a bledo šedej, v hnedej, zelenej a tiež v bielej farbe.  

 

Mnoho majiteľov sa rozhodne aj pre patinovanie kovaného plotu. Patinovanie je technológia, ktorá zvýrazňuje vypracované hrany, v kombinácii s pozinkovaním tvorí dvojitú ochranu povrchu kovaného plota a dodá mu skutočne luxusný vzhľad. Patina sa zvyčajne nanáša v striebornej, zlatej a bronzovej farbe. Doporučuje sa ju naniesť najmä na tzv. oklepávané ploty, ktoré by bez nej nevynikli.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Kované ploty - cena a porovnanie

 

Rekonštrukcia kovaného plotu

 

Ďalšie články na tému Ploty

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.gorodim.ru, www.vorotaplus.ru, www.lakberinfo.hu