V dnešnej uponáhľanej dobe sú patria k najžiadanejším stavebným materiálom či stavebným komponentom také, ktoré nevyžadujú žiadnu, poprípade, len skutočne minimálnu starostlivosť. K vyhľadávaným komponentom patrí aj hliníkový plot, ktorého chladná elegancia a estetika oslovila už mnohých majiteľov rodinných domov či záhrad. Dokonca i tých, ktorý si zakladajú na originalite a dizajnovom spracovaní.

 

hliníkový plot

 

O výhodách hliníkových plotov sa dajú spievať skutočné chválospevy. Dnes sa tieto ploty vyrábajú z kvalitných odľahčených materiálov a povrchová úprava im zaručí odolnosť aj v tom najnestálejšom počasí. Hliníkový plot nehrdzavie, neolupuje sa z neho farba, takže ak sa preň rozhodnete, ušetríte si nielen kopec práce, ale aj nemalé finančné prostriedky vynaložené na jeho demontáž, čistenie, brúsenie a následné natieranie, napr. v porovnaní s plotom dreveným.

 

Navyše, samotný hliník je navyše tvarovo stály materiál, takže s ľahkosťou odolá i vetru.

 

Ak máte obavy z hliníka, či z toho, či hliník pôsobí príliš chladno či extravagantne, ukážeme vám, aký dokáže byť hliník zaujímavý. Môžete si spokojne vyberať spomedzi hliníkových plotov  v desiatkach farebných prevedení, podobne ako viacerých prevedení a tvarových variantov. Hliníkový plot si môžete nechať vyrobiť podľa vlastnej predstavy z praktických hliníkových profilov, alebo ako liaty. Výhodou profilových plotov je ich nižšia cena a tiež možnosť výroby každého dielu plotu v takej výške a dĺžke, aby zodpovedal vašim predstavám. Pri liatych plotových je ich výška obmedzená a obyčajne sa pohybuje v rozmedzí 80-100 cm a prispôsobuje sa výške vybraného ukončenia.  

 

 

Okenicový hliníkový plot

 

Novinkou medzi hliníkovými plotmi sú ploty okenicové. Nazývajú sa tiež lamelové a ako je každému už z prvého pohľadu jasné, o svoje pomenovanie sa zaslúžili tak tvarom ako aj funkčnosťou. Ich lamely sa totiž starajú o to, aby bol hliníkový plot dostatočné vzdušný a zároveň zaručoval dostatočnú mieru súkromia. Lamely  plotovej výplne sú naklopené a medzery medzi nimi môžu byť široké niekoľko milimetrov. Práve šírka medzery určuje, či bude váš lamelový plot priehľadný alebo nepriehľadný.  Lamely môžu byť uložené tak vertikálne ako i horizontálne. Vhodnou kombináciou plotového poľa,  bočného profilu a stĺpikov môžete dosiahnuť veľmi vydarený a originálny vzhľad vášho plotu.  

 

 

Latkový hliníkový plot

 

Tradičný a predsa nadčasový dizajn sa týmto plotom nedá ubrať. Z diaľky plot pôsobí ako drevený, samozrejme, ak sa rozhodnete pre možnosť dreveného dekóru povrchovej úpravy. Jednotlivé hliníkové latky sa dajú ukončiť rovnou alebo oblúkovou koncovkou. Rozhodnúť sa môžete pre zvislé alebo vodorovné prevedenie.

 

Latkový hliníkový plot

 

Dierovaný hliníkový plot

 

Moderné a žiadané ploty, ktoré skvele dopĺňajú atmosféru moderných domov postavených najmä v minimalistickom štýle. Dnešný výrobcovia hliníkových plotov sú schopní, prispôsobiť svoje výrobky želaniam zákazníka a tak môže byť každý kus vášho plotu urobený priamo na zakázku tak, aby spĺňal vaše potreby a predstavu. Otvory v plechu môžu mať rôzne tvary, či už sa rozhodnete pre štvorec alebo kruh, podobne je to aj s ich hustotou a rozmiestnením. Vyrobené hliníkové plechy sa potom vkladajú do špeciálnych nosných rámov. Pokojne sa môžete rozhodnúť aj pre jeho dvojfarebnú kombináciu. Dierované hliníkové ploty sa môžu osádzať tak medzi murované stĺpy ako aj medzi hliníkové stĺpy so základom. Najlepšie však tento plot vyznie v kombinácii s plotom betónovým.

 

Hliníkový dierovaný plot

 

Náš tip: Cena hliníkového plotu je často krát o niečo vyššia ako cena plotov z iných materiálov. Nenechajte sa však oklamať. Hliníkový plot je bezúdržbový, zatiaľ čo cena plotu z materiálu, ktorý si vyžaduje vašu starostlivosť, stúpa od ošetrenia k ošetreniu. Časom sa celkom určite vyšplhá na cenu porovnateľnú s cenou hliníkového plotu.  

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Živý plot: prehľadný zoznam rastlín, ktoré sa naň najlepšie hodia

 

Konštrukčné nápady pre ochranu súkromia pred zvedavými pohľadmi

 

Ďalšie články na tému Ploty  

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.headline-themendienst.de, www.svijetograda.com, www.aluzaeune-kollarits.at