Ako stanoviť výšku plotu?Plot veľa vypovedá o majiteľovi domu a jeho vzťahu k svetu. Nízke ploty či žiadne oplotenie naznačujú veľkú otvorenosť, pokiaľ je však majiteľ takéhoto pozemku zároveň chovateľom psov či mačiek či iného zvieratstva, jedná sa z jeho strany o určitú nezodpovednosť. Kamenný plot vysoký okolo dvoch metrov naopak naznačuje silnú túžbu po súkromí a možno tiež po exkluzivite, čo však so sebou prináša aj nedostupnosť a izolovanosť.

 

Do 1 metra

Ploty s výškou do jedného metra plna skôr symbolickú funkciu a sú nenápadnú okrasou - najčastejšie v podobe živých plotov. Vyššia bariéra zbytočne zatieňuje úžitkovú plochu záhonov a trávnika. Majitelia malých záhradiek alebo otvorených predzáhradiek vnútri mesta preto často volia živý plot práve v tejto výške. Živý plot v blízkosti domu by nemal prekročiť výšku okennj rímsy na prízemí.

 

Do 1,5 metra

Tento plot už tvorí jasné ohraničenie pozemku, vo výhľade však stále neprekáža. Pokiaľ bude plot rozdeľovať pozemok váš a susedov, dajte si predovšetkým pozor, aby plot nepresahoval výšku, kedy by susedov pozemok zatienil v takej miere, aby mu mohla vzniknúť ujma. V takejto výške sa stavajú napríklad drevené ploty.

 

Do 1,8 metra

Plot vyšší ako meter a pol má už vysokú vymedzovaciu a priestorotvornú funkciu, napriek tomu pohľad na dom narušiť nemusí. Jedná sa o pohľadovú a súčasne bezpečnostnú bariéru, ktorá by mala potenciálnemu nevítanému návštevníkovi zabrániť pred vniknutím.

 

Podľa odborníkov je za ideálnu výšku plotu možné považovať práve jeden a pol metra, vo všeobecnosti by nemal byť vyšší ako človek.

 

Nad 1,8 metra

Ak sa rozhodnete pre plot s touto výškou, nároky na náklady realizáciu stavby aj na stabilitu konštrukcie porastú. Je tiež potrebné takto vysoký plot ohlásiť na stavebnom úrade. Ak vám ani táto výška nestačí, je vhodné doplniť plot výsadbou živého plotu. Plot vysoký okolo dvoch metrov dokáže potenciálneho zlodeja odradiť. Medzi časté materiály týchto typov plotov patrí betón alebo kameň, ktoré sú dominantou už len svojím výzorom.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Postavme si praktický plastový plot

 

Kované ploty a brány

 

Ďalšie články na tému Ploty

 

 

1.9.2016© WEBY GROUP© Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: charlottefencingcompany.com

Autor: Ivan Nôta