Predstavte si dosku, ktorá vo svojej kategórií dokáže nahradiť  všetky doposiaľ používané materiály s tým, že pri akomkoľvek porovnávaní vyjde ako víťaz. Presne takéto vlastnosti má horčíková doska (RT doska), alebo ak chcete Magnesium Oxide Board. Plne nahradí súčasne používané materiály, najmä sadrokartónové dosky, drevovláknité dosky, triesko - cementové a iné obkladové dosky, preglejky a ostatné vode - odolné a nehorľavé obkladové materiály. Je stavebnou doskou novej generácie. Horčíková doska je vyrobená pomocou najmodernejších ekologických technológií z prírodných materiálov.

 

 

Horčíková doska – revolučný prelom v stavebníctve

 

V stavebníctve neustále pribúdajú nové materiály a technológie, ktoré svojimi vlastnosťami spĺňajú najvyššie nároky. Horčíková doska je novinkou, ktorú môžeme bez príkras nazvať revolučnou. Mimoriadne pevná, ale pružná doska je ohňovzdorná aj mrazuvzdorná. Má výborné zvukovo i tepelno-izolačné vlastnosti. Spoľahlivo odoláva vode a vlhku -  plesne nemajú šancu. Je zdravotne nezávadná, antialergická a ak je použitá v interiéri, napomáha k čisteniu vzduchu. Neobsahuje žiadne toxické chemikálie.

 

Je vhodná najmä pre:

 

•    obklady stien, stropov, podhľadov, deliacich priečok

•    protipožiarne steny, podlahy, stropy

•    žiaruvzdorná ochrana nosných konštrukcií

•    odhlučňovacie priečky, dvere

•    fasádne opláštenie a exteriérové obklady

•    záklop striech pre asfaltové krytiny

 

Výhody  a vlastnosti horčíkovej dosky:

 

•    nehorľavosť (zaradená do triedy A1 - nehorľavá, navyše nemá povrchovú zápalnosť)

•    vodeodolnosť (po niekoľkých dňoch po ponorení vo vode a následnom vyschnutí doska nestráca svoje vlastnosti)

•    odolnosť proti chemikáliám (kyseline fluorovodíkovej, kyseline chrómovej, sóde, petroleji, alkáliám, minerálnym olejom a iným škodlivým látkam.)

•    odhlučnenie

•    odolnosť voči plesniam a hmyzu

•    zdravotná nezávadnosť (neobsahuje uhlík, formaldehyd, benzén, organické rozpúšťadlá, olej, soli ťažkých kovov, azbest, toxické prvky)

•    doska je odolná, nerozpína sa, nedrobí sa, nedeformuje sa, neexpanduje ani sa neskracuje

 

 

Horčíková doska – revolučný prelom v stavebníctve

 

Keď si to zhrnieme – Horčíková doska je jednoznačne unikátny produkt. Bola vyrobená, aby eliminovala najzložitejšie problémy, ktoré riešia architekti, inžinieri, developeri a spotrebitelia dnes a denne: to jest oheň, voda, hmyz, hniloba, pleseň a toxíny. Výrobky z horčíkovej dosky sú odolné ohňu, vode, hmyzu; sú nehorľavé, nevznetlivé, sú nenapadnuteľné hnilobou alebo plesňami a sú neovplyvniteľné hmyzom a drevnými škodcami, sú absolútne netoxické.

 

Zloženie

 

Horčíkovú dosku ponúka niekoľko výrobcov, preto sa jej skladba môže mierne líšiť. Hlavnou zložkou je však oxid horečnatý a chlorid horečnatý. Pevnosť a pružnosť jej zaručuje sieťka zo sklolaminátu. Ďalšie možné prímesi sú napríklad perlit a drevná štiepka. Horčíková doska sa vyrába zmiešaním oxidu horčíka s roztokom chloridu horečnatého. Vznikne tzv. Sorelov cement, ktorý veľmi rýchlo tvrdne. Počas tuhnutia sa do neho vloží výstuž a prípadné prímesi. Doska je vyrábaná pri teplotách okolo 30°C , a je považovaná za tzv. zelený produkt.

 

Pri použití horčíkovej dosky sa nemusíte obávať zmien v dôsledku vlhkosti a UV žiarenia, deformácie, puklín a hniloby, spôsobenej vodou, plesňami, a toxínmni.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Skladovanie a manipulácia s horčíkovými doskami

 

Vlastnosti hlinených stavebných materiálov

 

Ďalšie zaujímavé články a informácie na tému Stavebné materiály

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: casasenescazu.com Autor: Ivan Nôta