Textúra dreva sa dá na fasádnej omietke docieliť aj iným spôsobom, ako pomocou silikónovej matrice a to použitím fládrovacieho valčeka. Postup prác je takmer zhodný s prácami s matricou.

 

Imitácia textúry dreva na fasáde pomocou špeciálneho valčeka

 

Valčekom alebo štetcom nanesieme celoplošne na vybranú stenu alebo časť steny podkladový penetračný náter  Penetračný náter sa nanáša na suchý, pevný podklad bez prachu a nesúdržných častí. Podklad sa penetráciou spevní a zároveň sa zvýši priľnavosť vrchnej omietky a zamedzí sa jej predčasnému vyschnutiu. Zhruba po jednom dni bude podklad dostatočne vyschnutý a môžeme začať s nanášaním prvej vrstvy. Omietku nanesieme v hrúbke cca 1 mm, prípadných drobných nerovností na povrchu omietky vytvorených nanášaním si pritom nemusíme všímať.

 

Prvú vrstvu omietky necháme do ďalšieho dňa dobre vyschnúť a až potom môžeme začať s nanášaním druhej vrstvy omietky. Omietku nanášame vo vodorovnom smere zubovým hladidlom s drobnými trojuholníkovými zubami tento krát o výške cca 2 -3 mm. Ihneď po nanesení druhej vrstvy omietky vykonáme kľúčové štruktúrovanie povrchu pomocou fládrovacieho valčeka. Ten pripomína buď klasický maliarsky valček, alebo poloblúkové razítko veľkých rozmerov. Posunom valčeka po omietke pri jeho súčasnom naklápaní docielime požadovanej štruktúry dreva.

 

Imitácia textúry dreva na fasáde pomocou špeciálneho valčeka

 

Fládrovací valček je nutné počas práce priebežne čistiť od prebytočnej omietky. Po zavädnutí omietky, kedy už omietka nelepí na ruku, ale ešte nie je vytvrdnutá, si rozmeriame pomocou murárskeho metra, ceruzky a vodováhy raster škár medzi doskami a zhotovíme samotnej škáry. Škáry je možné vytvoriť napr. pomocou murárskej laty a hrany hladidla či iným vhodným nástrojom. Fasádu po vyschnutí stierky opäť natrieme špeciálnou farbou – lazúrou na murivo.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Nanášanie vonkajšej štruktúrovanej omietky

 

Fasádna omietka a jej druhy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Omietky

 

 

5.9.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: youtube

Autor: Ivan Nôta