Ešte pred pár desaťročiami by bolo považované za technický zázrak, alebo nedosiahnuteľné pre bežného smrteľníka. Inteligentné nábytkové kovanie. Kovanie, ktoré umožní, že obyčajné poklepanie prstami  na dvierka stačí, aby sa samočinne otvorili, rovnakým spôsobom zásuvky vyjdú na plný výsuv, či dvierka horných skriniek sa na požiadanie doslova vznesú hore. A to všetko bez akejkoľvek námahy.

Takéto zázraky umožňujú nové systémy kovania bezúchytového nábytku, do ktorého výroby sa teraz môžu pustiť aj skúsenejších kutilovia.

 

Inteligentné nábytkové kovanie

 

Základom súčasného nábytku zostávajú rovnako ako u babičkinej skrine z minulého storočia dvierkami zakryté regály a vyťahovacie zásuvky. Usporiadanie, materiály aj dizajn sa od tej doby prispôsobili štýlu moderného bývania: mať všetko prehľadne uložené po ruke, aby sme zbytočne nebehali a čo najmenej namáhali paže a chrbát. Kuchynské linky dostávajú nové úložné moduly, skladaná a výklopné dvierka (tzv. výklopy), uľahčujúce prístup do horných skriniek. Úložnú kapacitu zvyšujú pojazdné alebo výsuvné skrinky s regálmi, košmi a zásuvkami prístupnými z oboch strán, niekedy aj rohové otoče.

 

K takmer neobmedzenému, rýchlemu a pohodlnému prístupu k potravinám, riadu a pomôckam nečakane prispeli výrobcovia nábytkového kovania. Vďaka nim malé i veľké zásuvky nedrhnú, keď ich potrebujeme povytiahnuť. Ticho a hladko vyjdú po precíznych guličkových výsuvoch až na plnú dĺžku, pri ktorej sa sprístupnia aj ich zadné partie. Podľa šírky unesú 30, 50 alebo až 70 kg.

 

Poriadku v ukladaní predmetov, príborov, riadu alebo potravín a koreničiek v zásuvkách napomáhajú flexibilné priečinky, mriežky, vaničky, najnovšie aj prestaviteľné tyčky. Tak možno využiť ich plochu do posledného štvorcového centimetra. Predmety vnútri sú zafixované a ani pri rýchlom zatvorení sa s buchom neprevrátia a neprehádžu.

 

Inteligentné nábytkové kovanie

 

Bezhlučné zásuvky s doťahom

 

Špičkoví výrobcovia nábytkového kovania ponúkajú nábytkárom zásuvkové systémy s fascinujúcimi vlastnosťami. Bočné alebo v bočniciach vstavané lineárne mechanizmy s desiatkami precíznych guličiek a valčekov umožňujú ich bezhlučný plný alebo aj riadený výsuv. K nim pripojené alebo do bočníc integrované hydraulické alebo vzduchové tlmiče zabraňujú hlučnému nárazu pri zatváraní a zásuvku mäkko dotiahnu. Ako prst tenké tlmičé zavŕtané do stien nábytku časť k zatváraniu potrebnej energie vrátia u bezúchytového nábytku tým, že napomôžu k ich vysunutiu pri otváraní.

 

Maxizásuvky

 

V kuchyniach sa do obľuby dostávajú hlboké a širšie spodné zásuvky, nazývané XXL alebo kontajnery, schopné pojať napríklad dve až štyri nádoby na triedený kuchynský odpad,  prepravku s pivom či balenie 6 minerálok v PET fľašiach. Pri plnom výsuve sa používateľ nemusí zohýbať alebo kľakať ako u doterajších spodných skriniek s dvierkami. Inovácie nemajú konca: hlboké zásuvky bývajú vybavené na okrajoch do strany sa vysunujícími  segmentmi, zväčšujúcimi úložnú plochu. Priestor pod drezom zas využijú zásuvky s výrezom pre odpadové trubky, vhodné najmä na upratovacie pomôcky.

 

Dotykové otváranie

 

Ako ukázali prieskumy, niektoré zásuvky alebo dvierka linky otvára priemerná domácnosť až desaťtisíckrát ročne! Trendom nábytkového kovania sa preto stáva dotykové ovládanie, ktoré je u moderného bezúchytového nábytku nevyhnutnosťou. Dvere sa ľahkým dotykom ruky alebo kolena na ľubovoľnom mieste ich čiel pootvoria, zásuvky vyjdú do plného výsuvu. Dovieranie a bezhlučné uzavretie zásuviek nezávisle na ich zaťažení zaisťujú samozatváracie systémy s pružinou a magnetom.

 

To všetko zvládnu nenápadné, rozmerom malé mechanické prvky inteligentného kovania, namontované do konštrukcie výsuvu zásuvky, pod jej dno alebo zavŕtané do korpusu. Zvyčajne pozostávajú z magnetického prvku vo dverách a z pinového prvku s tykadlami na jednej a nastavovacej skrutky na druhej strane.

 

Populárne výklopy

 

Ako mať počas varenia prístupné horné skrinky s riadom, aby pritom otvorené dvierka neprekážali, vyriešili nábytkári takzvanými výklopmi - dvierkami výklopnými nahor. Plné alebo presklené dvierka sa ručne alebo elektricky poháňanou mechanikou zdvihnú hore, vysoké dvierka sa pri tom čiastočne zložia. Niektoré bezúchytové systémy sa otvoria len jednoduchým dotykom ruky na čelo či ráme dvierok, zatvárať sa ale musia opäť ručne. Iné sa zatvárajú pomocou tlačidla.

 

Inteligentné nábytkové kovanie

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Nábytok s elektropohonom

 

Nábytok z paliet? Vyrobte si ho sami

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Nábytok

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.decoist.com

Autor: Ivan Nôta