Vstavené skrine si v poslednom čase užívajú veľkú popularitu a to najmä kvôli svojej praktickosti. Náš trh ponúka širokú paletu materiálov výplní ich dverí, úchytiek, vnútorného vybavenia , čo umožňuje ich montáž a využitie v celom interiéri, bez ohľadu na to, či sa jedná o chodbu, obývaciu časť alebo podkrovie.

 

Vstavané skrine

 

výrobcovia a dodávatelia vstavaných skríň totiž objednávateľovi poskytnú zostavu na mieru, dokonale prispôsobenú špecifickým podmienkam jeho príbytku. Pre vstavanú skriňu je tak typické, že využíva kompletný vyhradený priestor, ktorý nie je zmenšený o zadnú a v niektorých prípadoch ani o bočné steny. Ani otvorené dvere týchto skríň neoberajú o voľnosť v priestore, pretože ich typickým znakom sú posuvné dvere, pohybujúce sa v koľajničkách na strope a v podlahe, ktoré v súčasnosti začínajú nahrádzať aj dverami zalamovacími. Vzhľadom na svoje pozitívne vlastnosti, budú u vstavaných skríň posuvné dvere hrať ešte veľmi dlho prím.

 

Aká má byť vstavaná skriňa?

Výrobe vstavaných skríň a ich montáži priamo vo vašom príbytku, by malo predchádzať dokonalé plánovanie. V interiéri totiž treba nájsť vhodné miesto a navyše, rozumne sa snažiť využiť každý jeho centimeter. Preto je vhodné, ak vám s rozhodovaním a plánovaním pomôže odborník - architekt.

 

Vstavané skrine

 

Aby bola totiž skriňa funkčná a slúžila bez problémov, musí byť pri plánovaní vzatý do úvahy nielen počet jej užívateľov, ale napríklad aj ich telesná výška. Inak bude v skrini vecami manipulovať osoba vysoká 1,80 m a inak osoba s výškou 1,50 m.

 

Čo sa rozmerov vstavaných skríň týka, asi najpraktickejším riešením je skriňa vysoká až po strop, ktorej hĺbka predstavuje 65 cm. Najpoužívanejšie veci sa ukladajú maximálne do výšky očí. Odevy, ktoré sa používajú sporadicky alebo len sezónne môžete uložiť do priestoru, ktorý sa nachádza pod výškou 50 cm a nad výškou očí.

 

Vedieť by ste napr. mali aj to, či vstavanú skriňu chcete využívať aj na odkladanie rôznych predmetov z domácnosti alebo napr. na odkladanie športového náčinia. Moderná vstavaná skriňa by vám mala poskytovať tak dostatok úložného priestoru v podobe políc a vešiakov, ako aj rozmanitých druhov vešiačikov, malých i väčších zásuviek, výsuvných zásuviek alebo špeciálnych priečinkov.

 

Vstavané skrine

 

Dvere vstavaných skríň sa vyrábajú v rozmanitej povrchovej úprave. Najčastejšie sa však stretnete s drevom v podobe laminovanej drevotriesky, ratanom alebo zrkadlom. Povrch prírodného dreva je veľmi príjemný, často sa však skrine musia upraviť tak, aby ladili s ostatným nábytkom a tak sa ich povrch lakuje. V ostatných rokoch sa častejšie presadzuje minimalistický štýl jednoliateho farebného povrchu. Skvelým oživením takýchto povrchov môže byť kvetinový dekór v rovnakom farebnom tóne alebo nepriehľadné sklenené výplne, taktiež s motívom kvetov. Výnimkou však nie sú ani celosklenné dvere z matného bezpečnostného skla.

 

Úlohou skrine je chrániť ošatenie a predmety v nej uskladnené pred prachom. Dobré je, ak je v prednej dolnej časti skrini, vybudujte sokel a dvere opatríte z vnútornej strany praktickým tesnením.  

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Sklenený nábytok presvetlí interiér

 

Kovaný nábytok je umelecké dielo

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa nábytku a bytového zariadenia

 

 

© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: holzmanufaktur-seeon.de, schrank-design.at, deineschiebetuer.de