Môžete ju pokladať do bazéna i okolo neho, do kuchyne, sprchovacieho kúta, dokonca na steny. Kamienková podlaha už zďaleka nie je len módnym výstrelkom pre záhradné cestičky. Stále častejšie sa používa v interiéroch a vydrží aj permanentný pobyt pod vodou.

 

Kamenný koberec – riešenie pre záhradu, múry, podlahy aj sprchu

 

 

Kamenný koberec získava na obľube nielen vďaka svojmu ľúbivému prírodnému vzhľadu. V exteriéroch predstavuje vysoko funkčný, priepustný a protišmykový materiál. Je tiež odolný proti poveternostným vplyvom a mrazu. V dome nás zase vyjde lacnejšie ako dlažba a v porovnaní s ňou sa jedná o mäkšiu podlahu. Veľkú výhodu predstavuje bezproblémový povrch, ktorý je ľahko opraviteľný. Cenené sú kamienky nefarbené, u ktorých nehrozia výrazné farebné zmeny pokládky. Údržba kamenného koberca je nenáročná. Vonku k nej postačí metla alebo wapka, v interiéri vysávač a mop.

 

Zloženie kamenného koberca

 

Kamienková podlaha sa skladá z okruhliakov pospájaných epoxidovou živicou alebo polyuretánovým spojivom. Štandardne si môžete vybrať mramor alebo riečne kamienky rôznych farieb a farebných mixov. Je potrebné premyslieť, aká frakcia (rozptyl rozmeru jednotlivých kamienkov) sa hodí pre konkrétny povrch. Napríklad pre interiérové ​​podlahy sa odporúča zrnitosť medzi 1-4 mm až 3-6 mm. Vnútorné plochy sa štandardne nechávajú ošetriť plničom pórov kvôli ľahšej údržbe. Táto technológia sa tiež používa vo vnútri bazénov a sprchových kútov. Hrúbka kamenného koberca sa líši podľa predpokladanej záťaže. Štandardná výška koberce položeného na betónovom podklade pre pochôdzne plochy je asi 1 cm, trojcentimetrová vrstva už vydrží pravidelnú záťaž siedmich ton.

 

Kamenný koberec – riešenie pre záhradu, múry, podlahy aj sprchu

 

Pokládka

 

Hitom je pokládka kamennej podlahy na zvislé plochy. Na stene tvorí štrk kompaktný a na oko príjemný obklad, navyše umývateľný. Komerčné ponuky firiem sa však rôznia v technologických postupoch a použitia, alebo nevyužita debnenia. Púšťať sa do takéhoto projektu svojpomocne je teda už na zamyslenie.

 

Mnoho domácich majstrov sa s väčšími či menšími úspechmi pokúša pokladať kamenný koberec vlastnými silami. Aby mal po domácky položený koberec dlhú a bezproblémovú životnosť, potrebujete aspoň základnú zručnosť a znalosť povrchov aj miesta realizácie. Nie je ťažké si obstarať kompletný balíček pre položenie kamienkovej podlahy. Vrece okruhliakov väčšina špecializovaných firiem ponúka v kombinácii so zodpovedajúcim množstvom spojiva aj základnými pracovnými nástrojmi.

 

Kamenný koberec – riešenie pre záhradu, múry, podlahy aj sprchu

 

Samotná realizácia nie je časovo náročná. Prechádzať sa po kamennom koberci môžete už po 24 hodinách a niektoré firmy ponúkajú špeciálnu rýchlo tvrdnúcu živicu, pri použití ktorej je podlaha pochôdzna po dvoch hodinách. 

 

Plne vytvrdnutá je zhruba po týždni. Vonku hrá samozrejme určitú úlohu aj teplota prostredia. Môžete dokonca zohnať spojivo, ktoré sa používa až do 0°C. Najdôležitejšie pre dlhú životnosť a plnú funkčnosť kamienkovej podlahy je podklad. Ideálnym riešením je vytvrdený betón. PVC hydroizolácie a asfaltový povrch sa odporúča pred pokládkou prekryť perlinkou so stavebným lepidlom. Kamenný koberec nie je rozumné aplikovať na OSB dosky a nespevnené povrchy. V prípade starých dlaždíc záleží na miere ich poškodenia. 

 

Ak pokladáte kamienkovú podlahu vonku, sledujte počasie. Na čerstvý povrch by nemalo aspoň 8 hodín pršať, aby sa nevypláchlo spojivo. Kamenný koberec môžete v interiéri použiť aj na plochy určené pre podlahové vykurovanie.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Kamenný koberec prekryje nevzhľadné schody

 

Stavba štrkového sprchovacieho kúta (fotopostup)

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Stavebný materiál

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.polyurea-technology.com, www.prom.ua,

Autor: Ivan Nôta