Každý z nás by chcel bývať v obydlí, ktoré podčiarkuje našu osobnosť, je originálne, pôsobí esteticky, ktoré prosto nie je tuctové. Mnohokrát máme skvelé plány a nápady. Bohužiaľ nie vždy sa nám ich podarí dotiahnuť do úspešného konca. Hlavnou príčinou nie je ani tak nedostatok času a schopností, ale financie. Častokrát sa teda listovanie časopismi o modernom bývaní končí slovami: “Toto by som si nikdy nemohol dovoliť.“ Ale – nikdy nehovor nikdy.

 

Keramické drevo

 

Drevo je oddávna vynikajúcim materiálom na dekorácie, obklady a nábytok. Drevené obklady navyše vdychujú domovu jedinečnú atmosféru. Najnovšie trendy hlásia návrat dreva, hoci v tak trochu inej podobe. Veľmi modernou je v dnešných časoch napríklad takzvaná „drevená kúpeľňa“. Aj laik však vie, že drevo a vlhkosť nie sú priatelia. Preto sa na dekoráciu a obklady kúpeľne používajú tropické dreviny s väčšou hustotou a vyššou odolnosťou voči vlhku, ako u nás rastúce. Už na prvý pohľad sú nádherné, no ich cena je pre mnohých z nás nedosiahnuteľná. Ako však nájsť finančne prijateľné riešenie? Nové digitálne technológie nám umožňujú prenášať na keramiku dokonalú imitáciu čohokoľvek. Aj dreva. Ilúzia je pri tom tak dokonalá, že pri týchto materiáloch človek iba ťažko uverí, že nejde o originálne drevo.

 

 

Keramické drevo, resp. imitácia dreva patrí k najmodernejším obkladovým trendom stropov, stien, podláh, interiérov aj exteriérov. Nielen preto, že nedochádza k jeho narušeniu vplyvom vlhkosti a tepla. Navyše je dlažba z keramického dreva vynikajúcim materiálom na podlahové kúrenie. Skvelo akumuluje teplo a zároveň ho vyžaruje do okolitého prostredia. Klasické drevené obklady toto nedokážu. Ponuka keramického dreva je v rôznych rozmeroch aj farebných modifikáciách. Kresba dreva na povrchu obkladu sa môže objavovať vo viacerých formátoch a priam zvádza vytvoriť doslova umelecké dielo z rôznych veľkostí obkladov, ktoré však práve vďaka jednotnej kresbe a štruktúre povrchu medzi sebou dokonale korešpondujú. Farebné modifikácie keramického dreva nekončia iba pri striktne prírodných tónoch, ale pokračujú buď v morenom štýle aj v netradičných farbách vrátane bielej. Povrch môže byť matný, lesklý, hladký, ale môže mať aj výraznú priestorovú kresbu. Výraz dokonalého dreveného povrchu však mnohým nesedí. Žiaden problém. Vyrábajú sa aj varianty napríklad s nostalgickou patinou starých podláh.

 

Keramické drevo

 

Dá sa povedať, že čo sa týka dizajnu, nemá keramické drevo žiadne obmedzenia. Dokonale napodobní klasické dreviny vrátane brezy, dubu a podobne, no jeho možnosti siahajú oveľa ďalej – až po napodobenie tých najdrahších exotických drevín. Veľkou výhodou je, že v súčasnosti sa tieto obklady vyrábajú aj vo veľkostiach XXL, teda rozmerovo väčšími, ako 1 meter. Kombináciou rôznych veľkostí a formátov obkladu môžeme tak dosiahnuť fascinujúci efekt, ktorý by sme s klasickým drevom zvládli iba s veľkými ťažkosťami. Nie preto, že by sa živé drevo nedalo tak esteticky opracovať, ale preto, že rôzne druhy drevín, umiestnené vedľa seba majú rozdielne vlastnosti, čo sa týka reakcií na vlhkosť a tepelné podmienky.

 

Výhody keramického dreva sú teda zrejmé. Nové technológie však umožňujú oveľa viac. Už dlhší čas sú na scéne keramické obklady a dlažby s antibakteriálnou funkciou a vlastnosťami znižujúcimi hladiny znečisťujúcich látok z okolia. A keďže jedným z moderných trendov je byť „eco-friendly“ , keramické drevo patrí k materiálom, ktoré túto podmienku spĺňa. Vďaka technológii fotorealistickej digitálnej tlače sa keramické dlažby a obklady môžu pýšiť dokonalým prekreslením, vďaka ktorému verne reprodukujú nezameniteľné prírodné povrchy a štruktúry. Ide o nadčasovú kombináciu vyhľadávaných vlastností keramiky spolu s prírodným, upokojujúcim a zatepľujúcim vzhľadom dreva. Samozrejme okrem dreva môžu imitovať aj iné prírodné materiály, napríklad kameň. V kurze sú tiež keramické obklady imitujúce textílie alebo reliéfne obklady s plastickým štrukturálnym povrchom, ktorého výsledkom je zaujímavá a vždy originálna hra svetla a tieňov.

 

Náš typ: Pokládka keramického dreva

 

Pri výmene podlahy z keramického dreva je to veľmi jednoduché. Nemusíme totiž prácne likvidovať tú starú, ale montujeme ju jednoducho na starú bez toho, aby sme ubrali na veľkosti priestoru. Nevznikajú nám zároveň starosti s odpadom zo starej podlahy a rekonštrukcia sa tak mnohonásobne urýchľuje. Keramické obklady však dokážu nielen dokonale napodobiť drevo, ale začínajú sa správať aj ako plávajúce podlahy. Výrobcovia keramického dreva už dlhšiu dobu ponúkajú pokládku keramickej dlažby podobne ako plávajúcej podlahy pomocou systému pret-à-porter. Čiže bez cementu, nasucho a s možnosťou opakovaného použitia. Plastové mriežky nasadené na dlaždice sa do seba zaklapujú podobne ako zámkové systémy laminátových podláh. Odborníci preto keramickému drevu predpovedajú veľkú budúcnosť.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať: Flexibilný nábytok ktorý šetrí priestor

 

Detská izba v štýle FENG SHUI podporí duševný vývoj dieťaťa

 

Ďalšie články na tému Interiér

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.pro-remont-kuhni.ru, www.plitka-online.zp.ua