Komín si zasluhuje našu pozornosť predovšetkým kvôli prevádzkovej bezpečnosti a účinnosti vykurovacej sústavy. Vzhľadom na riziko nebezpečenstva vzniku požiaru, ktoré sa zvyšuje pri každej dlhšej odstávke komína, so zmenou ohrievača, pece či krbu a samozrejme aj po rôznych opravách komína, sú potrebné kontroly takzvaných spalinových ciest.

 

Komínové čiapky a hlavice pre staršie domy a chalupy

 

Pravidelná údržba sa týka všetkých komínov, ktoré sa počas roka používajú. Komíny v starých domoch, tiež v chatách a v chalupách často nevyhovujú súčasným nárokom na bezpečnosť z viacerých dôvodov. Jedným z rizikových faktorov je, že sa komín dotýka konštrukčných stavebných prvkov z dreva - trámov krovu, stenových a stropných trámov či dosiek a podobne. Kedysi bolo bežné, že bol nosný trám prakticky súčasťou komínového telesa, pričom sa jeho koniec iba ošetril maltou a medzi neho a komín sa vložil kus strešnej šablóny. Keď sa však maltovina rozpadla, trám začal tlieť a vznik požiaru bol len otázkou času. Aby bolo možné aj dnes taký komín zachovať a pritom dodržať všetky bezpečnostné nariadenia, je nutné komín vyvložkovať. Spravidla potom môže mať rovnakú podobu ako vo vnútri stavby, tak v nadstrešnej časti ako pred vyvložkováním.

 

Komínové čiapky a hlavice pre staršie domy a chalupyRovnakú pozornosť ako komínu v dome by sme mali venovať aj jeho nadstrešnej časti - komínovej hlave. Nie je tu pre parádu. Zlepšuje ťah komína, obmedzuje úlet pevných častíc a predlžuje životnosť celého komínového telesa. Pritom je komínová hlava namáhaná všetkými rozmarmi počasia, poveternosťou, ale aj účinkami spalín, ktoré vznikajú pri horení. V nadstrešnej časti dochádza k ochladzovaniu muriva a teda ku kondenzácii vodnej pary v spalinách. Tie agresívne narušujú ako omietku, tak murivo aj maltové spojivo. Veľmi poškodený komín sa môže ľahko zrútiť zo strechy a narobiť škodu ako na majetku, tak ohroziť život ľudí.

 

Pri opravách je nutné odstrániť porušené murivo a k domurovaniu komína nad strechou použiť nehorľavé stavebné materiály (ostro pálené mrazuvzdorné alebo šamotové tehly a tiež vhodnou maltu). Plechový komín väčšinou na chalupách nevyzerá dobre. Konštrukčných variantov murovaných komínových hlavíc existuje viac, vždy by sme ale mali vychádzať z miestnych zvyklostí. Rozhodne by sme sa mali vyvarovať výstavby príliš úzkeho komína a murovania z bielych tehál.

 

Komínové čiapky a hlavice pre staršie domy a chalupy

 

Komínové čiapky a hlavice pre staršie domy a chalupyČasto sa chybuje aj pri osadzovaní komína strieškou proti zatekaniu. Predtým sa striešky robili z kameňa, tehál či strešných škridiel.

Dnes sú k dispozícii betónové napodobeniny pieskovcových hlavíc, dielce z umelého kameňa a rôzne plechové kryty a "klobúky". Ich najčastejšou chybou je, že priemyselne vyrábané napodobeniny z betónu sú príliš subtílne a už na prvý pohľad vyzerajú umelo. A naopak plechové striešky by subtílne byť mali! Z architektonického hľadiska je najvhodnejšie zhotovenie verné repliky pôvodnej hlavice z rovnakého materiálu, prípadne hlava z umelého kameňa vo farbe pieskovca.

 

 

Komínové čiapky a hlavice pre staršie domy a chalupy

 

Komínové čiapky a hlavice pre staršie domy a chalupy

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Obrátený ťah komína nie je neriešiteľný problém

 

Nový komín rýchlo a čisto

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Komíny

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.guarantysheetmetalworks.com, www.cooperbytom.com, www.boardcom.ua, www.jndbyggteknik.se

Autor: Ivan Nôta