Zabudovaním vhodných materiálov do strešnej konštrukcie môžete jednoducho presvetliť akékoľvek priestory. Denné svetlo vám pomôže nie len ušetriť peniaze za elektrinu, ale pôsobí príjemnejšie, ako umelé druhy osvetlenia. Na tento účel sú vhodné krytiny, ako napr. trapézové dosky alebo dutinkové polykarbonátové dosky.

 

Dutinkové polykarbonátové dosky

 

Dutinkové polykarbonátové dosky majú obrovskú výhodu v tom, že dokážu prepúšťať svetelné lúče. Lícová časť materiálu je opatrená ochranným filmom proti UV žiareniu. Slúžia na tepelne izolované presklievanie. V zimnom období sa v komôrkach zadržiava tepelná energia. Jej uvoľňovaním šetríte náklady na kúrenie.

 

 

Dutinkové polykarbonátové dosky

 

Polykarbonát je plastický a húževnatý materiál. Veľmi dobre odoláva nárazom a nepriaznivému počasiu. Nepoškodí ho ani silná víchrica či krupobitie. V prípade, že potrebujete materiál špecifických rozmerov, je možné zhotoviť rezy na mieru.

 

Na trhu existuje viacero skupín dutinkových polykarbonátových dosiek. Základný model je k dispozícii v prevedení s tenšou hrúbkou polykarbonátu. Vyššie ekonomické triedy sú na vonkajšom povrchu ošetrené špeciálnou reflexnou vrstvou. Sú schopné tak odrážať určité spektrum slnečného žiarenia a zabrániť otepľovaniu. Nespôsobujú skleníkový efekt, a teda nemusíte platiť za presvetlenie priestoru neúnosným prehrievaním.  

 

Trapézové polykarbonátové dosky

 

Na rozdiel od predošlej kategórie, trapézové polykarbonátové dosky neobsahujú dutinky. Z tohto dôvodu neponúkajú podobné izolačné vlastnosti.

 

Sú stabilné voči mechanickému poškodeniu. Vydržia aj nepriaznivé počasie. Z jednej alebo z oboch strán je na nich nanesená ochranná UV vrstva. Dosky časom nemenia svoj vzhľad, nežltnú.

 

 

Trapézové polykarbonátové dosky

 

Okrem polykarbonátu sa na zhotovenie trapézových dosiek používa aj PVC a sklolaminát. Polyvinylchlorid je veľmi ľahký a pružný materiál, ktorý sa vyznačuje ľahkou inštaláciou. Sklolaminátové krytiny sú vysoko odolné. Vďaka vysokému obsahu syntetickej živice sú netoxické.

 

Trapézové polykarbonátové dosky a dutinkové polykarbonátové dosky sú ideálne na zastrešenie prístreškov, altánkov alebo pergol. Dajú sa taktiež skombinovať a použiť ako strešné krytiny domov alebo podnikov. Rôzne druhy presvetľovacích krytín nájdete v e-shope LACNÉ STAVEBNINY.