plechová strechaPlechové strechy sú jednoducho všade okolo nás, na rodinných domoch, prístreškov, garážach a chatách. Ak máte šťastie a vaša strecha je vyrobená z hliníkového plechu, máte relatívny pokoj. Avšak v prípade, že je vaša strecha vyrobená z pozinkovanej ocele, budete jej musieť venovať svoju pozornosť, starostlivosť a predovšetkým čas.

 

 

Ak už vaša strecha povedala dosť a zjavne potrebuje nový náter, neváhajte. Kusy farebných šúplat, zahrdzavené mapy a vrstvy naplavenín špiny nie sú práve najlepšou vizitkou pre váš dom. Okrem toho, včasné ošetrenie plechovej strechy vám jednoznačne ušetrí peniaze. A medzi nami... stará, kvalitná plechová krytina, o ktorú sa pravidelne staráte, vám s veľkou pravdepodobnosťou vydrží dlhšie ako mnohé dnešné moderné krytiny...

 

Postup opravy plechovej strechy

1. Príprava podkladu

Veľmi dôležitou fázou tejto činnosti je príprava podkladu, pretože čim lepšie priľne náter na podklad, tým lepšie nám farba chytí. Ak by ste správne neošetrili podklad, nepomohla by vám ani tá najkvalitnejšia farba a náter by čoskoro popraskal.

Z povrchu krytiny odstráňte všetko, čo na nej nedrží. Kusy pôvodnej farby i vrstvy hrdze. Na vlnitom plechu pracujte radšej s kefou,  ale na falcovanom čiže rovnejšom, spokojne použite vibračnú brúsku s nástavcom a brúsnym papierom.

Z krytiny musíte zbrúsiť všetko, čo na nej už nedrží. Ak natrafíte na fľaky starého náteru, ktoré na krytine držia, netrápte sa s nimi, lebo tie problém nepredstavujú. Hrdza vám pôjde dole veľmi ľahko, ale ak si nebudete vedieť poradiť s niektorými olupujúcimi sa kusmi, použite chemický odstraňovač starých náterov. Pri jeho výbere dbajte na to, aby ste kúpili čo najhustejší. Dobre sa s ním pracuje, pretože jeho prebytok nesteká celou šikmou strechou.  

 

2. Oprava poškodených častí plechovej strechy

Ak ste pri brúsení či kefovaní povrchu zistili určité nedostatky, je dobré ich ihneď odstrániť, aby časom neprerástli do zbytočných problémov. Menšie poškodenia v povrchu pohodlne odstrániť pomocou bitúmenového tmelu, ak narazíte na vykrivené miesta alebo poškodené strešné detaily, vymeňte ich. Tak podobne môžete vymeniť aj starý zhrdzavený spojovací materiál za nový, s pozinkovaným povrchom.

 

3. Náter odhrdzovačom

Ak budete strechu natierať bežnými farbami a nie farbami  určenými na priamy náter na hrdzu (sú neporovnateľne drahšie ako bežné), budete musieť strechu natrieť odhrdzovačom, aby ste hrdzu stabilizovali a tak strechu ušetrili pred ďalším postupom korózie. Odhrdzovače nie sú drahé a urobia vám veľkú službu. Prebrúsená a vyčistená strecha sa natiera jednoducho a kyselina fosforečná si s mapami hrdze rýchlo poradí.

 

4. Umývanie

Aby sa nový náter čím kvalitnejšie priľnul na podklad, je dobré, ak strechu ešte umyjete. Kvalitu náteru môže ovplyvniť výskyt mastných škvŕn, ktoré sa často tvoria pri spaľovaní pevného paliva najmä v okolí komína. Strecha umyte bežným saponátovým prostriedkom napr. na riad, ktorý obsahuje odmasťovač. Načasujte si umytie strechy tesne pred dažďom a strechu potom nebudete musieť ručne oplachovať. V opačnom prípade, si na strechu natiahnite záhradnú hadice a dobre ju opláchnite prúdom studenej vody.

 

5. Pozor na nový plech!

Ak ste pred maľovaním menili časti poškodené oplechovania za nové a použili ste pozinkovaný plech bez špeciálnych povrchových úprav, ošetrite ho každopádne najprv základným náterom. Inak by sa mohlo stať, že nová, predovšetkým však lacnejšia, farba na ňom čoskoro popraská a olúpe sa. Lacnejšie farby totiž na už starší zaoxidovaný povrch chytia bez problémov, zatiaľ čo k novému, nezaoxidovanému sa nedokážu kvalitne naviazať.

 

 

 

Ďalšie články na tému Strechy

 

1.11.2012© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk