Do našich domácností sa postupne prepracovalo zariaďovanie interiéru v tzv. škandinávskom štýle. Škandinávsky štýl môžeme zaradiť medzi hlavné štýly v designe interiéru. Je to jedinečný štýl s osobitým kúzlom, kde je premyslený každý detail, ale zároveň je zachovaná jednoduchosť. Interiér v tomto štýle pôsobí útulne, originálne, funkčne a príjemne.

 

A v čom spočíva osobitý šarm tohto štýlu?

 

Osvetlenie - svietidla

 

Pre interiér zariadený v škandinávskom štýle je veľmi dôležité osvetlenie. Osvetlenie zohráva dôležitú úlohu, pretože Škandinávci žijú veľa mesiacov bez slnečného svetla. Táto dôležitosť sa prejavuje v použití minima záclon, svetlých farieb a priesvitných materiálov. Pri výbere vnútorného osvetlenia je vhodné použiť niekoľko svetelných zdrojov namiesto jednej lampy. Používajú sa stojace lampy aj stolné lampy v rôznych častiach miestnosti s dôrazom na efekt - vytvoriť rôzne úrovne osvetlenia. Zaujímavo pôsobia aj guľaté medené svietidlá.

 

Škandinávsky štýl

 

Dvere

 

Určite dôležitým prvkom pre dokonalý vzhľad interiéru v tomto štýle sú správne interiérové dvere. Biele dvere alebo dvere vo svetlých odtieňoch so štruktúrou dreva predstavujú ideálnu formu škandinávskeho štýlu. Takéto svetlé dvere je možné skombinovať s výraznými doplnkami.

 

Škandinávsky štýl

 

Farby

 

Medzi typické farby škandinávskeho štýlu patria neutrálne tóny ako biela, šedá a béžová. Avšak v súčasnosti je populárne pridávať k tejto monochromatickosti aj iné farby ako čiernu, žltú, rôzne odtiene sivej či modrú. Najobľúbenejší akcent farby je jasne modrá, ktorá vyniká oproti bielej čiernej a drevu.

 

Rastliny

 

Škandinávske domácnosti skrášľuje minimálne aspoň jedna rastlina, ktorá je položená na podlahe, alebo na skrini. Dosť často sú vyhľadávané práve kaktusy – či už malé alebo veľké.

 

Prírodné prvky

 

Škandinávsky štýl sa vyznačuje aj využívaním drevených prvkov. Dotyky prírody ako napr. prútený kôš alebo vetva z dreva, drevené obklady stien, alebo pekne poukladané polienka dreva od zeme až po strop vytvoria pravú škandinávsku atmosféru. Možné je použiť aj rustikálne prvky, ktoré škandinávsky štýl ešte viac podporia.

 

Kreativita

 

Pre škandinávsky štýl sú typické tiež originálne - nepredvídateľné doplnky, rôznorodé rámiky na fotografie či obrazy s originálnymi sloganmi. Typické sú aj rozmanité dekoračné vankúšiky na pohovke, medené doplnky, alebo veľké papierové svietidlá, ktoré možno použiť napr. nad kuchynský stôl.  Pre interiér zariadený v štýle – Škandinávia sú charakteristické tiež sivé múry , ktoré symbolizujú neutrálnosť, a aplikovanie rôznych geometrických tvarov či už na dekách, kobercoch, obrusoch, vankúšoch alebo na monochromatických obrazoch. Často používaný je aj motív pierka.

 

Škandinávsky štýl

 

Dostatočné množstvo modelov dverí a rôznorodé podlahy, ktoré ideálne vyjadrujú škandinávsky trend nájdete aj v našich predajniach.

 

2 v 1, s. r. o. - Dvere Podlahy