Počuli ste už o materiáli, ktorý je pevný a dlhoveký ako betón a pritom ľahký a ľahko opracovateľný. ? O ekologickom stavebnom materiáli, ktorý bude váš domov v zime chrániť pred chladom a v lete pred horúčavou? Nie? Ide o ľahký keramický betón. Dnes si o ňom napíšeme viac.

 

Ľahký keramický betón a jeho výhody

 

Predstavte si to najlepšie možné spojenie vlastností betónu a keramického materiálu a možno si predstavíte betón budúcnosti. Pravdou však je, že on už dávnejšie existuje.

 

Ľahký keramický betón možno lepšie poznáte pod názvom keramzitbeton alebo Liaporbeton. Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, jedná sa o úplne prírodný materiál zložený z cementu, piesku, vody a zo zŕn ľahkého keramického kameniva Liapor (keramzitu). A práve posledná menovaná zložka mu prepožičiava celý rad vlastností, ktoré by ste u bežného betónu hľadali len ťažko. Sú to predovšetkým vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, nízka objemová hmotnosť a vynikajúca schopnosť pohlcovať zvuk. To mu však neuberá na trvanlivosti, pevnosti a odolnosti, ktorých si na bežnom betóne tak ceníme.

 

Ľahký keramický betón a jeho výhody

 

Všetky spomenuté výhody keramického betónu plus ďalšie výhody premyslených stavebnicových technológií využíva u svojich typových domov množstvo stavebných firiem, ktoré kráčajú s dobou. Jedná sa hlavne o výstavbu typových domov z veľkoplošných liaporbetonových dielcov s možnosťou individuálnych úprav, ktoré možno postaviť ako úsporné, nízkoenergetické a pasívne.

Výstavba takéhoto domu je veľmi rýchla a v rýchlosti výstavby s prehľadom konkuruje i drevostavbám. Hrubá stavba poschodového domu na pripravenej základovej doske zaberie len 4 stavebné dni, u prízemného domu sú to len 2 dni! 

 

Ďalšou veľkou prednosťou je, že sa jedná o stavebnú technológiu s minimom mokrých procesov , takže s dostavbou nemusíte čakať cez zimu, ale môžete sa do domu nasťahovať ihneď po jeho dokončení, čo môže byť už za pol roka od začatia výstavby.

Stavebnicová technológia v spojení s prednosťami materiálu však prináša aj iné výhody, než len rýchlu výstavbu. Ako už bolo spomenuté v úvode, vďaka keramickému Liaporbetonu majú steny skvelé tepelné a zvukovo izolačné vlastnosti. Steny sú tenšie, než napríklad u bežného tehlového domu, takže v porovnaní s tehlovými domami majú väčšiu úžitkovú plochu. Pri dome s pôdorysom 10x10 m je rozdiel až neuveriteľných 11 m2 !

 

Veľkoplošné dielce majú už z výroby pripravené škatuľky aj prechody pre elektroinštaláciu a prestupy na drážky pre rozvody vody a plynu. Rozvedenie sietí po dome je potom hotové raz dva bez nutnosti ďalších stavebných úprav hrubej stavby pre rozvody. Rozvody možno ale prípadne kedykoľvek dodatočne upraviť. Keramický betón je ľahko opracovateľný. Ďalšou výhodou dielcov je ich hladký povrch, ktorý umožňuje použiť namiesto klasických omietok iba sadrovú stierku alebo sadrovú omietku s hladeným povrchom, čo prináša proti murovaným konštrukciám nemalú finančnú úsporu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Betóny budúcnosti

 

Ako rozlišovať izolácie PUR / PIR?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Stavebný materiál

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.beton-house.com, www.homemyhome.ru

Autor: Ivan Nôta