Montáž betónového plotu z hotových prefabrikovaných dosiek je jednoduchá, ak ste aspoň trochu zručným domácim majstrom. Skôr však, ako sa pustíte do samotnej montáže, prekonzultujte svoje plány s profesionálnym stavbárom,  ktorého si určíte ako stavebný dozor a tento bude za stavbu vášho betónového plotu zodpovedný.

 

Montáž betónového plotu

 

Betónové ploty sú predurčené najmä na oddelenie dvoch pozemkov a to predovšetkým tam, kde si chceme uchovať od susedov či ulice čo najväčšie súkromie a pokoj. Svojou robustnosťou a schopnosťou tlmiť zvuk vás určite očaria a so svojim rozhodnutím, vsadiť na betónový plot, budete rozhodne aj po rokoch spokojný.

 

O to skôr, že po vašom rozhodnutí, môže začať rýchla a jednoduchá montáž. Pre betónový plot postavený z prefabrikovaných dielcov nie je potrebná stavba pevného základu, stačí do zeme zabetónovať nosné, oporné stĺpy. Na to, aby ste túto prácu zvládli aj svojpomocne, stačí vedieť pripraviť betón a ovládať prácu s vodováhou. Na prácu vám postačia dvaja šikovný pomocníci. Betónový plot z prefabrikátov sa môže montovať 2 spôsobmi.

 

 

Montáž pomocou pevných stĺpikov

 

Montáž betónového plotu Pri tejto montáži najprv pozorne vymerajte plot a zabetónujeme naraz všetky oporné stĺpy. Potom postupne pripravené betónové dosky nasúvajte do drážok, ktoré sa nachádzajú v hornej časti stĺpov.

Táto metóda je fyzicky náročnejšia, pretože betónové dosky musíte nadvihovať vždy až do celkovej výšky plotu, pri čom sa značne unavíte. Pri tejto metóde si nemôžete dovoliť spraviť chybu ani vo vymeriavaní, inak vás to bude stáť ďalšiu námahu.

 

Postupná montáž betónového plotu

 

Stavba alebo montáž betónového plotu bude príjemnejšia, ak sa rozhodnete pre nasledujúcu metódu, ktorá sa využíva u laických stavebníkov určite častejšie. Do zeme vykopte potrebnú jamu a osaďte najprv prvý stĺp a do neho osaďte prvú betónovú dosku. Potom k doske prirazte druhý stĺp a vyrovnajte ho. Až potom oba stĺpiky zalejte betónom. Takto pokračujte panel za panelom. Vaša práca bude precíznejšia a po chvíľke vám pôjde pekne od ruky.

 

Montáž betónového plotu

 

 

Náš tip: Pozor na stavebný zákon! Pred výstavbou betónového plotu je dobré ak sa zamyslíte nad znením stavebného zákona, aby ste sa vyhli možným následným nepríjemnostiam.

 

Ak chcete betónovým oplotením vymedziť pozemok, na ktorom ešte nestojí hlavná stavba, budete na stavbu plotu jednoznačne potrebovať stavebné povolenie. Betónový plot bude totiž považovaný za hlavnú stavbu.

 

Pokiaľ chcete postaviť betónový plot na pozemku, na ktorom už hlavná stavba stojí, postačí vám zájsť na príslušný stavebný úrad a podať žiadosť o ohlásenie drobnej stavby. Ak ste súkromná osoba a tento krok nedodržíte, pokuta vás môže vyjsť na pekných pár stoviek EUR. Všetko potrebné o ohlasovacej povinnosti sa dozviete v zákone Ohlásenie drobnej stavby podľa § 57 zákona č. 50/1976 Zb. v znení neskorších predpisov a § 5 vyhlášky MŽP SR č. 453/2000 Z.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

 

Nepriehľadná fólia - lacné a rýchle riešenie

 

Bezpečný a vkusný betónový plot

 

Ďalšie články na tému Ploty

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: fenser.ru, bvs-ua.all.biz, sdelai-zabor.ru