Ak nás očakávajú zimy v podobnom duchu ako tá ostatná, môžeme sa už teraz tešiť na hodiny trávené s lopatou či pluhom v snahe premeniť príjazdovú cestu a schodiská z klziska späť na komunikáciu. Týchto problémov sa dá zbaviť veľmi účelne použitím elektrického vonkajšieho vykurovania. Pre tieto účely sú vhodné najmä elektrické vykurovacie káble. Pomocou vykurovacích káblov možno chrániť akúkoľvek komunikačnú plochu - chodník, cestu, nájazdové rampy, schodiská a podobne.

 

Možnosti elektrického vykurovania v exteriéri

 

K týmto aplikáciám sa používajú špeciálne vykurovacie káble - robustná konštrukcia sa môže pýšiť rezistenciou a príkonmi 20 až 30 W/m. Vyhrievanie možno inštalovať z okruhu systému vykurovania vykurovacích rohoží. U pochôdznych komunikácií sa vykurovací prvok umiestňuje do pieskového lôžka alebo do betónovej dosky, na schodoch či terasách do lepiaceho tmelu. U pojazdných komunikácií sa odporúča umiestniť vykurovací prvok do betónovej dosky, ktorá bude chrániť vykurovací kábel pred poškodením pri zaťažení komunikácie automobilom.

 

Pre vyhrievanie vonkajších plôch sa inštaluje plošný príkon 300 W / m 2. Takto vysoký výkon je potrebný, aby systém mohol správne fungovať aj pri teplotách hlboko pod bodom mrazu. Veľmi dôležitá je aj správna regulácia, ktorá uvedie systém vykurovania do prevádzky už v čase, keď nebezpečenstvo námrazy vzniká. Teda regulácia, ktorá sníma nielen teplotu, ale aj prítomnosť vlhkosti v sledovanej ploche. V prípade, že je systém ovládaný ručne a je užívateľom uvedený do prevádzky až v čase, keď je predmetná plocha zakrytá vrstvou snehu, môže jeho odmrazovanie trvať aj viac ako 12 hodín (v závislosti na výške vrstvy snehu).

 

Je potrebné si uvedomiť, že vykurovací kábel je umiestnený v zemi, ktorá má obrovskú schopnosť znižovať teplo, a tiež že je potrebné veľké množstvo energie k premene snehu na vodu - tzv. latentné teplo. Inštalácia doplnkovej tepelnej izolácie do skladby je až na výnimky neúčinná.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Rozdelenie monolitických stropov

 

Stropná konštrukcia z predpätých keramických nosníkov

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Stavebné materiály

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.novate.ru

Autor: Ivan Nôta