Pri výbere terasovej podlahy uprednostňuje väčšina vlastníkov nehnuteľností odolný materiál, ktorý bude dobre vyzerať, a pritom vyžadovať minimálnu starostlivosť. Kým údržba drevených podláh je relatívne náročná, podlahy vyrobené z WPC dosiek, ktoré by v ideálnom prípade mali obsahovať 60% drevnej hmoty a 40% špeciálneho polyméru, vyššie uvedené kritériá spĺňajú. Je preto načase vyvrátiť niektoré mýty, ktoré sa v súvislosti s drevoplastu objavujú.

 

Mýty a fakty o drevoplaste

 

 

Mýtus č. 1: Duté dosky sú lepšie a lacnejšie alternatíva plných dosiek

 

Hoci niektorí predajcovia argumentujú, že terasa z dutých dosiek lepšie dýcha, a navyše je lacnejšia, v skutočnosti toto riešenie skrýva mnoho negatív. Problematická je už samotná montáž, pretože táto dosky je nutné vyspádovať na odvádzanie vody.

Kvôli jej kondenzácii v materiáli a veľkému rozdielu teplôt od zeme a nad terasou, v letnom období totiž dochádza k vzniku plesní, krútenie či rozpadu materiálu. Duté dosky s tenkou stenou sú tiež náchylnejšie na poškodenie (napr. prerazenie pádom ťažkého predmetu), takže šetriť na materiáli sa skutočne neoplatí. Použitím plných dosiek sa zmieneným negatívam možno naopak vyvarovať.

 

Mýtus č. 2: Podkladové nosiče z WPC sú zbytočné, stačí tropické drevo

 

Keďže podkladové rošty tvoria najviac namáhanú časť terasy, ktorá je v priamom kontakte s vodou a snehom, správny materiál zohráva zásadnú úlohu. Drevené hranoly majú tendenciu sa krútiť a pri ich zakrytie doskami hrozí zvýšený výskyt drevokazných húb a plesní. Najvhodnejšou alternatívou sú hliníkové profily, ktoré umožňujú veľmi jednoduchú inštaláciu terás. Dosky sa jednoducho upevnia pomocou spojovacích klipov k hliníkovým nosičom.

 

 

Mýty a fakty o drevoplaste  

Mýtus č. 3: WPC terasy nie sú odolné proti chlórovanej vode

 

Hoci sa objavujú názory, že drevoplast sa k vonkajším bazénom nehodí, opak je pravdou. Vďaka polyméru HDPE sú dosky Woodplastic® vysoko odolné proti bazénovej chémii aj soli a špeciálna protišmyková úprava z nich naopak robí ideálny materiál práve pre podlahy okolo vonkajších bazénov a víriviek.

 

Mýtus č. 4: drevoplastová terasy sú samočistiace

 

Samočistiaci terasa bohužiaľ neexistuje, a aj podlaha z WPC sa môže ušpiniť - či už peľom, prachom, nánosy bahna od domácich maznáčikov, jedlom či pitím pri vonkajších posedeniach, barbecue alebo oslavách. Nie je však nič jednoduchšie ako vziať občas hadicu, terasu opláchnuť a prípadné škvrny vyčistiť bežnými prostriedkami na riad. Pri silnejšom znečistení je možné použiť prípravky obsahujúce chlór.

 

Mýty a fakty o drevoplaste