Výber lokality a overenie stavebných možností v nej, je ďalším faktorom pre výber pozemku aj jeho vybavenie inžinierskymi sieťami. Pokiaľ ste si svoj budúci pozemok vyhliadli už v zastavanej lokalite, nemala by kanalizácia, vodovod, rozvod zemného plynu a elektriny byť problémom. Ak je však lokalita ešte nezastavaná, mali by ste si všetky náležitosti dobre preveriť. Ak totiž inžinierske siete ešte nie sú vybudované, alebo budete musieť budovať vlastné prípojky, zákonite musíte rátať i s vyššími investíciami. V tom prípade treba dávať pozor aj na cenu pozemku. Cena parcely bez inžinierskych sietí by mala byť, samozrejme s prihliadnutím na lukratívnosť lokality, podstatne nižšia.

 

Na čo myslieť na kúpe pozemku

 

Na čo nezabudnúť pri výbere a kúpe pozemku?

 

Pokiaľ na mieste, ktoré ste si pre stavbu nového domu vybrali, nie sú vybudované žiadne inžinierske siete, ešte to neznamená, že sa so svojím snom musíte rozlúčiť. Nezabúdajte na to, že mnoho vecí si viete vyriešiť sami. Veď voda sa dnes dá čerpať zo studne, chýbajúcu kanalizáciu dokáže nahradiť žumpa alebo vaša vlastná čistička odpadových vôd. Znovu to však vyžaduje zamyslenie sa nad zvýšenými nákladmi a prehodnotenie vlastných investičných možností.

 

Ak je vybraný pozemok vzdialený od jednotlivých sietí (napr. od rozvodov elektriny) viac ako povoľuje predpis, môže dôjsť aj k tomu, že by ste povolenie na stavbu vôbec nezískali. S inžinierskymi sieťami a ich zabezpečením úzko súvisí aj problém prístupu na pozemok. Pokiaľ je parcela ľahko prístupná z verejnej komunikácie, nenastávajú komplikácie. Ak je však prístup riešený cez ďalší pozemok, musíte sa pustiť do pátrania, kto je jeho majiteľom a zistiť, ako je tento problém právne riešený.

 

Pri výbere vhodného pozemku musíte samozrejme zohľadniť aj jeho veľkosť. Akú rozlohu má mať váš budúci dom? Bude garáž súčasťou domu alebo to bude samostatná stavba? Chcete záhradu, plánujete stavbu vonkajšieho bazénu?

 

Čo sa parametrov pozemku týka, menšie pozemky s rozlohou do 400 m2 sa hodia predovšetkým na radovú zástavbu. Pokiaľ ste sa rozhodli pre samostatne stojaci dom, musí byť rozloha stavebného pozemku jednoznačne väčšia. Ideálna rozloha je 600-800 m2, ale podľa vašich nárokov na rozlohu domu a jeho zázemie sa môžete rozhodnúť aj pre väčšiu plochu. Treba si však pri tom uvedomiť dnešné ceny pozemkov, ako aj to, že napríklad veľká záhrada vyžaduje aj značné finančné náklady na údržbu.

 

Do úvahy zoberte aj ďalšie základné pravidlá, o ktorých sa bližšie dočítate v článku o projektoch domov. Zásadou je, že samostatne stojaci dom musí byť od hranice pozemku vzdialený minimálne 2 m a od verejnej komunikácie 3 metre. Odstup od susediaceho domu predstavuje 7 m. Ďalším z nezanedbateľných parametrov je aj sklon pozemku. Aj v tomto prípade totiž platí, čím väčší sklon, tým náročnejšia výstavba... a tým drahší dom.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Chcete postaviť dom svojpomocne alebo na kľúč?

 

Prečo dom na mieru a nie katalógový projekt ?

 

Ďalšie články na tému Domy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk  

Foto: www.tex-immobilie.com