Na trhu je dostupných veľa prípravkov na ošetrenie betónu, kameňa a ostatných stavebných materiálov. Do popredia sa v poslednej dobe dostávajú najmä tie na báze nanotechnológií. Sú totiž omnoho odolnejšie, účinnejšie a šetrnejšie k ošetrovanému povrchu.

 

Nanotechnológie ochránia povrch stavebných materiálov tak, ako nič iné

 

Mráz, slnko, dážď, neopatrné deti ale tiež domáci miláčikovia či divé vtáky. Tí všetci sa zvyčajne podieľajú na tom, že betón, tehly a iné stavebné materiály postupne strácajú svoj pôvodný vzhľad. Aj dospelým sa koľkokrát stane, že na novú dlažbu omylom niečo vylejú. Ak chcete minimalizovať dôsledky neopatrného zaobchádzania a klimatických javov, je potreba povrch nejako ošetriť. V súčasnosti patria prípravky na báze nanonechnológií k tomu najlepšiemu na trhu.

 

Ako to funguje?

 

Nanotechnológie sa začínajú objavovať všade okolo nás. Ide o celý nový odbor vedy a priemyslu s obrovským potenciálom, ktorý manipuluje s jednotlivými atómami, aby vznikli látky a materiály s netradičnými vlastnosťami. Vedci sa inšpirovali v prírode efektom lotosového kvetu. Možno ste si všimli, že lotosový kvet je neustále čistý, hoci rastie v stojatých či pomaly tečúcich vodách. Zaisťujú to drobné hrbolčeky na jeho povrchu vysokej miliardtinu metra (nanometer). A na podobnom princípe možno ochrániť práve aj vašu vonkajšiu dlažbu, betón a podobne.

 

Čím sa vyznačuje nano impregnácia?

 

Nano impregnácia kameňa, betónu, dlažby, tehál, cementových a iných pórovitých materiálov extrémne odpudzuje kvapaliny. Taktiež vydrží dlhšie a je odolný voči oteru. Chráni povrch pred eróziou, vlhnutím, mrazom, kyselinami, chemikáliami do pH 13, soľou, olejom, kečupom, kávou alebo škvrnami červeného vína. Taktiež odpudzuje machy, huby, lišajníky, plesne. Ošetrovaná oblasť si zachováva svoju pôvodnú farbu a vzhľad oveľa dlhšie. Čistenie je hračka, vonku sa postará o všetko príroda prirodzenou cestou, keď spŕchne. Impregnácia betónu  môže byť samozrejme tiež použitá v interiéri, tam  je potrebné raz za čas požiť handričku a vodu na čistenie.

Čím sa líši od ostatných impregnácií? Ak máte záujem o udržiavanie povrchov stavebných materiálov, môžete sa stretnúť s výrobkami na báze teflónu, vosku, živice, oleja alebo silikónu. Budú tiež fungovať, ale trochu inak. Vytvárajú akýsi ochranný film na spracovanom povrchu, ktorý bude časom vysychať, takže ho budete musieť častejšie obnovovať. Navyše, jediná vrstva znižuje odolnosť voči mrazu a povrch môže popraskať. Nano impregnácia nevytvára žiadne povlaky, pracuje na úrovni molekúl, dostáva sa do povrchu a má tak dlhšiu životnosť.

 

Nano impregnácia je o niečo drahšia ako iné varianty, ale nie cenovo nedostupná. Tiež počítajte s tým, že jej účinky a trvácnosť sú dlhodobé, takže náklady vo finále nie sú tak vysoké.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Ochrana pred povodňami

 

Statické funkcie a vlastnosti stropu

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Stavebný materiál

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: remontbp.com

Autor: Ivan Nôta