Parapet môže byť fádnou príležitostnou odkladacou plochou, ale aj ozdobou interiéru či prvkom, ktorý dom zaujímavo dotvára zvonku.

Ak však pristúpime k parapetu s istou dávkou kreativity, zistíme, že môže doplniť a obohatiť obytný priestor a vtlačiť punc originality aj exteriéru chalupy či chaty.

 

Neobvyklé parapetné dosky oživia váš interiér

 

Najjednoduchším a pomerne rozšíreným variantom parapetu je použitie dreva. Voľba príslušného odtieňa lazúry, moridla či oleja ho pomôže zladiť s ostatnými drevenými prvkami v interiéri. Masívny drevený parapet dokáže okrem iného pocitovo "pretepliť" spodné časti rámov okien ktoré niekedy zvlášť v chalupách bývajú zdrojom chladu od nie celkom dobre tesniacich okien. Pokiaľ to dovoľuje systém otvárania okna, môže slúžiť ako polica pre dekorácie či príležitostná odkladacia plocha.

 

Neobvyklé parapetné dosky oživia váš interiér

 

Inštalácia takéhoto parapetu je pomerne jednoduchá, napriek tomu sa oplatí dodržať niekoľko zásad osvedčeného postupu. Voľbou dosky s väčšou hrúbkou možno dosiahnuť masívneho rustikálneho dojmu. Do dosky vyrežeme tvary múru, stĺpiky a okraje okien.

 

Neobvyklé parapetné dosky oživia váš interiér

 

Dosku je vhodné natrieť ešte pred inštaláciou, vyhneme sa tak postriekaniu stien či okien. A ak budú na okne stáť kvety v kvetináči, je dobré myslieť na to pri voľbe náteru, dostatočne odolného proti vode. Parapet sa natiera z oboch strán.

 

Parapet je možné jednoducho priskrutkovať na hmoždinky, zapustené do okenného otvoru, prípadne prirobiť na pôvodné profily po starom parapete. Profesionáli zvyčajne volia usadenie do montážnej peny a zatmelenie škár okolo múru a okien silikónom.

 

Neobvyklé parapetné dosky oživia váš interiér

 

Alternatívou ku doske môže byť aj dostatočne silná preglejka, prípadne staré fošne alebo stolové dosky. Tu sa fantázii medze nekladú.

 

Iným veľmi zaujímavým spôsobom stvárnenia parapetu je použitie keramickej či tehlovej dlažby, prípadne mozaiky. Takýto parapet sa lepí priamo na hranu okenného otvoru a pokiaľ ju akokoľvek poškodíme pri skladaní starého parapetu, je dôležité povrch vyrovnať do roviny. Napríklad cementovou omietkou, prípadne sadrou či tmelom.

 

Neobvyklé parapetné dosky oživia váš interiér

 

Najoriginálnejšie parapety sa dajú vyskladať z mozaiky z roztlčených zvyškov obkladačiek či dlaždíc. Pre výsledný efekt je žiaduce, ak máme k dispozícii viac farieb aj štruktúr povrchu. Možno však pracovať aj s jednou či dvoma farbami črepov. Mozaika sa kladie do lepidla na obklady a postupuje sa rovnako ako pri obkladaní. Po zaschnutí sa škáry medzi dieliky mozaiky vyškárujú. Je dôležité používať črepy rovnakej hrúbky.

 

Neobvyklé parapetné dosky oživia váš interiér

 

Na parapet možno použiť aj dlaždice, hotovú mozaiku či tehlovú dlažbu.

Zvlášť u starých vidieckych domov v Taliansku, Anglicku či Írsku sa vonkajšie parapety robia z materiálu, z ktorého je postavený samotný dom. Teda napríklad z lícových tehál či plochých kameňov. Je možné inšpirovať sa aj týmto postupom, ale možno použiť aj spomínané obkladačky alebo mozaiku.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Aktívna obývačka a jej zariadenie

 

Trendy v osvetlení schodiska

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Interiér a nábytok

 

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: pinterest.com

Autor: Ivan Nôta