Písmenami PUR sa označuje pevná a ľahká plastická hmota, čo je polymér vyrábaný tzv. polyadíciou diizokyanátov a dvoj- alebo viacsýtnych alkoholov za vzniku karbonátovej (uretanovej) väzby. Je chemicky inertný, takže odoláva plesniam a všetkým mikroorganizmom. Napenením získava nízku objemovú hmotnosť a vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. U nás je známy pod názvom molitan, z latinského MOLIS (mäkký) s koncovkou prevzatú z názvu polyuretán.

 

Ako rozlišovať izolácie PUR / PIR?

 

PIR je tuhá polyisokyanurátová pena, ktorá sa svojím vzhľadom i tepelnoizolačnými vlastnosťami podobá materiálu PUR; oproti nej má dobrú požiarnu odolnosť. Dosky PIR sú vhodné najmä ako tepelná izolácia plochých strešných plášťov.

 

Tuhé dosky požadovanej hrúbky (pre šikmé strechy najčastejšie 40 až 80 mm) sa opatrujú obojstranným krytím povrchu rôzneho typu (plast, plech, špeciálne minerálne rúno). Vyznačujú sa nízkou objemovou hmotnosťou (32 kg/m3 ), takže oproti klasickej minerálnej izolácií s objemovou hmotnosťou okolo 150 kg/m3 uľahčujú rýchlu montáž a ľahkú prepravu; okrem toho nekladú také nároky na konštrukciu strešných prvkov. Pre izoláciu plochy 15 m 2 je hmotnosť balenia 45 kg; pre rovnakú plochu by potrebná minerálna izolácia vážila 382 kg.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Skladovanie a manipulácia s horčíkovými doskami

 

Penobetón: ideálne riešenie pri rekonštrukcii domu

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Stavebné materiály

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.ru.pirduct.net

Autor: Ivan Nôta