Do deväťdesiatych rokov minulého storočia sme sa na rodinných domoch v našich končinách mohli stretnúť s oblúkovými strechami len veľmi zriedkavo. Už vtedy sa však v bývalom Československu využívala technológia výstavby oblúkových hál pomocou samonosných oblúkových lamiel.

 

Oblúkové konštrukcie ako trendový doplnok rôznych typov striech

 

Táto unikátna stavebná technológia bola vyvinutá v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v USA  a u nás sa v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia začala využívať aj pre renováciu plochých striech obytných domov, bytoviek a firemných sídiel. V dnešnej dobe sa dostáva oblúk do popredia buď ako doplňujúci prvok k strechám šikmým, ale aj ako dominanta vrchnej časti domu. Samozrejme, stále sa dá oblúkom „prikryť“  plochá strecha staršieho domu počas rekonštrukcie, no vďaka moderným technológiám výroby je dnes možné vyskladať strechy z rôznych tvarov, oblúkové nevynímajúc.

 

Oblúkové konštrukcie ako trendový doplnok rôznych typov striech

 

V súčasnej dobe a zvlášť v súvislosti s fenoménom developerského poňatia výstavby obytných sídlisk a zón sa pomaly vytráca nejaký „rebelujúci“ prvok, ktorý by rozbil jednotnosť a pomaly skľučujúcu fádnosť nových rodinných domov. Nové vily, rodinné domčeky a obytné sídla, ktoré sa teraz na trhu presadzujú, nie sú pritom vôbec zlými architektonickými či staviteľskými dielami.

 

Chyba nastane vtedy, keď sa nahromadia na malom priestore bývalého poľa a pri každom z nich sa iba zamení farba fasády a rámov okien a odtieň betónovej či keramickej krytiny. Stále to však zostáva onen dom s rovnými stenami do úrovne prvého či druhého podlažia, ktorý ohraničuje sedlová alebo valbová strecha. O pár rokov farby vyblednú a v radovej zástavbe nenájdeme jediný dom, pri ktorom by sme sa pristavili. Postačí však malý detail a všetko bude inak. Tým môže pokojne byť oblúková strecha.

 

Oblúkové konštrukcie ako trendový doplnok rôznych typov striech

 

Nesmieme však zabudnúť na hlavnú úlohu, ktorá sa ani po stáročiach nezmenila: každá strecha má za úlohu bezpečne odvádzať dažďovú vodu z plochy strechy a brániť jej nahromadeniu, ktoré by mohlo postupne konštrukciu stavby poškodiť zatekaním či rastom drevokazných húb a plesní. V klimaticky náročnejších oblastiach s väčším výskytom snehových zrážok musí byť konštrukcia strechy navrhnutá tak, aby spoľahlivo preniesla váhu ležiaceho snehu do zvislej konštrukcie. Je potrebné poznamenať, že oblúk ako konštrukčný prvok strechy spĺňa tieto podmienky bezvýhradne.

 

A tak sa s ním môžeme v súčasnosti stretnúť aj pri mnohých architektonických riešeniach rodinných domov. Oblúk ako taký dodáva stavbám zvláštnu atmosféru a vplýva na naše vnemy v širokom spektre – od duchovného až po romantický. Oblúková strecha sa vždy musí bezchybne naprojektovať tak, aby jej prevedenie nevytváralo problematické miesta stavby, ako tomu bolo v minulých časoch pri plochých strechách. Napríklad pri lamelových oblúkových strechách sa zvolí najvhodnejšia dĺžka lamiel a vzopätie oblúka tak, aby oblúková strecha bola ekonomická a súčasne staticky optimálna.

 

Oblúkové konštrukcie ako trendový doplnok rôznych typov striech

 

Aj keď sme na oblúkové strechy zvyknutí len v stavebnom prostredí priemyselno – obchodného typu (továrne, výrobné haly, nákupné centrá a podobne), svoju cestičku k rodinným domom si našli už dávnejšie. Úspešne.

 

Oblúkové konštrukcie ako trendový doplnok rôznych typov striech

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Základné typy striech s vegetačnou vrstvou

 

Kde si môžeme zriadiť podkrovie a čo je strešný balkón

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Strechy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.remontbp.com

Autor: Ivan Nôta