Končí sa éra hranatosti. Týmito slovami začíname náš dnešný článok, ktorý bude okrem iného tiež o tom, ako na nás vplýva okolité prostredie. Každý z nás si vie spomenúť, ako sa menil automobilový dizajn od oblých, prúdnicových tvarov k neekonomickej hranatosti a ako sa v poslednom čase znovu vracia k mäkkým a ekonomicky úsporným tvarom. Táto zmena však nesúvisí len s ekonomickými benefitmi oblosti, ale tiež s našou psychikou, ktorá je v súčasnosti tak veľmi skúšaná.

 

Oblý apartmán

 

Verte, že tvary, s ktorými sa stretávame, majú na ňu obrovský vplyv. Dlhé tisícročia boli oblé tvary pre ľudí prijateľnejšie, ako hranaté. A to nielen u predmetov. Ideálom ženskej krásy boli od vekov oblé ženy – od Věstonickej venuše, cez obdobie baroka, Rubensove akty, až po  novovek. A potom nás ktosi „preprogramoval“ na hranatosť.

 

Existuje vedecká štúdia, ktorá pojednáva o hranatosti nášho okolia aj o tom, prečo by sa mal v našom živote čoraz viac zjavovať oblúk. Táto štúdia končí slovami: „Vlnovka je typická prírodná forma, ktorú nájdeme v zákrutách starých riek, siluetách krajiny, u pohybujúceho sa plaza, letiaceho vtáka, na tele človeka pri chôdzi a dýchaní a podobne. Človek si vytvoril psychické obmedzenia a jeho bytie sa stalo "hranatým", obmedzeným predsudkami, malichernými cieľmi, názormi, konvenciami, predpismi ..."

 

 

 

Cesty, domy, nábytok sú hranaté, dokonca žena, tradičná nositeľka mäkkosti, chce mať úzke, rovné boky a hranaté (vypchaté) plecia. Hranaté, pravouhlé sú nielen priestory a veci, ale aj okno, cez ktoré sa pozeráme na svet i – s úplnou samozrejmosťou - okno duše. Svet hranatých tvarov vytvoril človek na základe svojho vnútorného stavu a tento vonkajší svet spätne pôsobí na vnútorný stav človeka. V oblasti zvukov sa používa opakovanie určitej zvukovej vibrácie (mantry) na ovplyvňovanie psychiky.

 

Čo iné, než opakovanie negatívnej vizuálnej „mantry", je ustavičné vnímanie hranatých, pravouhlých tvarov v našich uliciach a bytoch? Táto "mantra" sa roky usadzuje v našom podvedomí a ovplyvňuje formovanie našich pocitov, myšlienok a skutkov. Preto sa snažme upraviť svoje prostredie zaoblenými tvarmi, ktoré nám budú každodenne dávať svoju mäkkosť. Každý vnímavý človek cíti rozdiel, keď sedí za štvorcovým a okrúhlym stolom, alebo keď sa pozerá cez štvorcové okna a cez okno s oblúkom.“

 

Oblý apartmán

 

Väčšina obrázkov k tomuto článku pochádza z jedného apartmánu. Apartmánu, ktorý bol takto postavený na vyslovenú žiadosť svojho majiteľa. Dalo by sa povedať, že tento byt bol od samého začiatku koncipovaný ako miesto pre odpočinok a relaxáciu. Zákazník veľa pracuje, takže sa mu snívalo o interiéri, ktorý by bol radikálne odlišný od štandardných kancelárskych priestorov, kde trávi väčšinu svojho času. Oblé, vajíčkové tvary nielenže  pomohli riešiť zložité vnútorné problémy zákazníka, ale tiež vytvoriť živý obraz pomocou úplnej slobody dizajnérov, s uvedením len niekoľkých zákazníkových prianí: otvorený byt, veľká kúpeľňa, vstavaná šatňa, spálňa, malé štúdio. Ako sa im to podarilo – vidíte na obrázkoch.

 

Oblý apartmán

 

Dostatočný priestor bytu je orientovaný smerom dovnútra a doslova vpísaný do kružnice s dvoma balkónmi. Tu bolo tiež rozhodnuté, že vnútorné tvary bývania budú niesť línie vajca.

 

Oblý apartmán

 

Okolo centrálnej haly sa nachádzajú priestory spálne, kúpeľne, kúpeľne pre hostí, pracovňa, kuchyňa, práčovňa a predsieň. Vzhľadom ku kruhovej orientácií izieb majú izby okolo centrálnej haly múry s „vlnovkou“, resp. dvojitou zákrutou.

 

Oblý apartmán

 

Oblým tvarom sa samozrejme prispôsobil aj nábytok v štýle kruhu a elipsy.

 

Oblý apartmán

 

 

Konečný výsledok naozaj stojí za to. Celkovo dominuje bytu biela a oranžová a opakujúce sa témy kruhov, gulí, elipsy a vajíčka neunavujú. Naopak – sú akousi zárukou pokoja a odbúrania stresu po ťažkom pracovnom dni.

 

Oblý apartmán

 

Na otázku, prečo je tomu tak odpovedal jeden z dizajnérov veľmi lišiacky. Kým každý z prítomných očakával, že prehodí pár slov o duchovnosti priestoru a ezoterike, on povedal: „Vajíčko je vo svojej forme unikátny tvar. Nemá rádius a tak každá jeho časť je iná, neopakujúca sa.“

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Neobvyklé parapetné dosky oživia váš interiér

 

Posuvné múry: maximalizácia minimálneho priestoru

 

Ďalšie články na tému Interiér

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.archidom.ru, Andrei Kartsev, Alexander Polkovnikov, Julia Vishnepolskaya

Autor: Ivan Nôta