Industriálny štýl bývania získava v našich končinách pomaly ale isto obľúbenosť doslova krok za krokom, avšak stretnúť sa s ním môžete už dnes. Typickým príkladom môžu byť kaviarne, reštaurácie či bary, ktoré okrem iného využívajú odolnosť a byteľnosť nábytku, ktorý je pre tento štýl typický.
U industriálneho štýlu nehľadajte jemné farby a nadbytok doplnkov. Možno práve vďaka tomu na mnohých z nás pôsobí stroho, drsne a neútulne. Záclon, závesov, vankúšikov a iných doplnkov, ktoré interiér obývačky pomôžu zútulniť, sa však vzdať úplne nemusíte. V menšej miere a tmavších farbách neuškodia. Vhodným prostriedkom na zatienenie však môžu byť aj posuvné panely či rolety.
Pestré farby nehľadajte. Typická je čierna, šedá, či biela farba. Múr odkrytý na oranžové tehly môže byť jedinou farbou v interiéri. Avšak zapojiť môžete aj tmavo červenú, vínovú alebo tmavo modrú. Skvelým dizajnovým oživením môžu byť doplnky v žltej farbe.
Industriálny štýl vidí doplnky niekde inde. Odkrytý radiátor, vodovodné rúrky a odkrytá elektroinštalácia, sú ešte len to pravé orechové. Na stenách by sa mali objaviť nápisy, plechové cedule a veľké nástenné hodiny, ktoré by mali byť dominantou každej miestnosti. Ďalej je pre tento štýl dôležitý dostatok svetiel, samozrejme štýlových.
Nadbytok nábytku a dekoratívne skrinky či kresielka sú pri tomto štýle prakticky tabu. Na nábytok je industriálny štýl pomerne strohý. Najtypickejšou kombináciou je kombinácia studeného kovu a teplého dreva. Kovové skrinky, plechový stôl, stoličky a otvorené kovové police môžete doplniť dreveným nábytkom, ktorý je mnohokrát masívny a z hrubo opracovaného dreva.
Myslite však na to, že nábytok a všetky zariadenia, ktoré vyberiete, by mali vyzerať, ako by už za sebou nejaká tie roky mali. Aj výrobcovia k výrobe nábytku často volia staré a mnohokrát už skôr použité drevo, kovové súčiastky zo starých priemyselných strojov či staršie dosky a palety. Nehľadajte dokonalosť, každý kus je vo svojej nedokonalosti originálny! Sedaciu súpravu voľte koženú alebo v tmavej farbe.
Centrálne stropné svietidlo tak doplňte kovovými lampami, svietidlami vyrobených napríklad z rúrok alebo jednoducho nechajte zo stropu visieť retro žiarovky. Ako dekoráciu môžete použiť aj staré kusy z tovární, súčiastky z poľnohospodárskych strojov, štýlové kvetináče či prepravky na víno a hrubé sviečky. Vkusnou dekoráciou môžu byť aj dekorácie z betónu.
Ak túžite po koberci, potom voľte hladký s krátkym chlpom. Originálnym oživením môže byť aj hovädzia koža umiestnená pri posteli alebo pod obývacou stolíkom.
Priestor je hlavným synonymom pre industriálny štýl. Veľké miestnosti s vysokými stropmi sú ideálnymi priestormi pre vytvorenie priemyselného interiéru. Ich výhodou je, že sa v takej miestnosti budeme môcť zakaždým zhlboka nadýchnuť. Skrátka, v takom interiéri nás nič nezväzuje a máme dostatok svojho osobného priestoru.
Foto: www.roomester.ru
Autor: Ivan Nôta