Dnes sa zameriame na obľúbené vonkajšie tienenie, ktorým markízy bezpochyby sú. Predovšetkým ako tienenie terasy bývajú s veľkou obľubou využívané u nás i v zahraničí. Preto je v dnešnej dobe na trhu veľa typov markíz, ale ktorá bude tá pravá terasová markíza pre vás?

 

Otvorená alebo tiež bezkazetová markíza

 

Terasová markíza má za úlohu nielen tieniť terasu, ale aj oživiť fasádu domu. Práve miesto, kam máte v úmysle markízu umiestniť, by malo určiť jej typ. Bezkazetová markíza nemá ochranný box, je teda "otvorená". Jej výhodou je nižšia obstarávacia cena, ale látka a konštrukcia markízy nie sú v zasunutom stave chránené. Môže preto dôjsť k jej znečisteniu alebo k poškodeniu konštrukcie vplyvom nepriaznivých poveternostných podmienok.

 

Otvorenú markízu teda voľte v prípade, že ju plánujete inštalovať na kryté miesto, kde sa nachádza strieška, previs alebo sa bude nachádzať na balkóne, kde ju bude chrániť strecha balkóna. Takéto umiestnenie vám potom zabezpečí ochranu vašej markízy, jej dlhú životnosť a funkčnosť bez zbytočných opráv.

 

Bezkazetová markíza AZUR

Bezkazetová markíza AZUR bola inštalovaná tak, aby v prípade zatiahnutia bola látka aj konštrukcia úplne krytá. Zdroj: Sun System

 

Kazetová markíza

 

Naopak kazetová markíza je vybavená praktickým ochranným boxom, ktorý sa nazýva kazeta. Ide o tie najluxusnejšie markízy, ktoré majú dokonalé konštrukčné riešenie. Keď ich zatiahnete do kazety, plne chránite látku aj konštrukciu pred všetkými nepriaznivými vplyvmi počasia a okolia. Kazeta navyše doplní fasádu domu a pozitívne ovplyvňuje celkový dojem zo stavby.

 

Tento typ markízy môžete inštalovať kamkoľvek, aj na úplne otvorené miesta, kde veľa svieti slnko alebo fúka silný vietor. Kvalitné prevedenie kazetovej markízy týmto vplyvom odolá, a ak sa rozhodnete zatiahnuť ju do ochranného boxu, bude úplne v bezpečí.

 

Luxusné prevedenie kazetových markíz väčšinou umožňuje motorické ovládanie. To je šetrnejšie ku konštrukcii markízy a zaisťuje pohodlie pre majiteľa, ktorý ju môže ovládať jediným stlačením tlačidla.

 

Elegantná kazetová markíza PURABOX

Elegantná kazetová markíza PURABOX môže byť vďaka ochrannej kazete inštalovaná kamkoľvek. Zdroj: Sun System

 

Ďalšie zaujímavé typy markíz

 

Ako už bolo povedané, rôzne miesta si vyžadajú rôzne riešenia. Na trhu je možné zohnať aj tienenie zimných záhrad alebo pergol pomocou špeciálne prispôsobených markíz, ktoré dokážu zatieniť rôzne veľké plochy akýchkoľvek konštrukcií.

 

Špeciálna markíza ARCADE

Špeciálna markíza ARCADE zatieni každú zimnú záhradu alebo aj celú pergolu.

Zdroj: Sun System

 

Špeciálna markíza ARCADE zatieni každú zimnú záhradu alebo aj celú pergolu. Zdroj: Sun System

Ďalším typom môžu byť aj samostatne stojace markízy, ktoré sa hodia pre prípady, keď markíza stojí samostatne a musí mať vlastnú nosnú konštrukciu.

 

Markíza OMBRAMOBIL

Markíza OMBRAMOBIL má vlastnú nosnú konštrukciu a vytvorí skvelý úkryt pre posedenie na terase i na záhrade. Zdroj: Sun System

 

Tento článok vznikol v spolupráci s odborníkmi na tieniacu techniku z firmy Sun System.

 

www.sunsystem.sk

www.sunsystem.cz