Dosluhuje vaša slnkom, vetrom a dažďom roky neúprosne skúšaná markíza? Premýšľate nad kúpou novej? Ponúkame vám alternatívu moderného a navyše oku lahodiaceho tienenia okolia domu. Inšpiráciou pre toto tienenie sa stala lodná plachta.

 

slnečná plachta

 

Módna novinka v podobne slnečných plachiet sa stáva čoraz vyhľadávanejšou, pretože má, okrem originality, aj množstvo ďalších pozitívnych vlastností. Hodí sa jednoducho všade. Umiestniť ju môžete nad terasou, exteriérovým sedením, bazénom, detským ihriskom či pieskoviskom. Tieň a ochranu dokáže poskytnúť aj vášmu, pod holým nebom parkujúcemu autu.

 

Prečo ochranu? Slnečné plachty sú totiž tkané z nepremokavých, špeciálnych materiálov tak, aby zvládli nielen pôsobenie vetra a dažďa, ale tie pevnejšie a kvalitnejšie sú schopné chrániť aj pred krupobitím. Kvalitné slnečné plachty sú vyrábané zo vzduchopriepustných materiálov, majú nepremokavé, väčšinou silikónové povrchy, ktoré sú samočistiace a tiež zrkadlové. Sú tak nielenže ľahko udržiavateľné, ale odrážajú aj UV žiarenie a svetlo. Navyše, ak sa plachta pri použití zroluje mokrá, na jej povrchu sa nevytvoria plesne.

 

slnečná plachta

 

Princípom tienenia prostredníctvom slnečnej plachty, je napnutie textílie ( pôvodne používanej pri výrobe plachetníc) medzi konštrukciu z kvalitnej, väčšinou vysoko legovanej, nehrdzavejúcej ocele. Štandardné slnečné plachty na terasu sú vyrábané v tvare trojuholníka, obdĺžnika alebo kosoštvorca a výrobcovia ponúkajú množstvo ich rozmerových prevedení. Podľa vlastného zváženia sa môžete rozhodnúť pre ich upevnenie prostredníctvom špeciálnych stĺpov a kotviacich systémov vo vzduchu alebo prostredníctvom teleskopických tyčí a skôb do zeme, kedy tienenie pripomína skôr stan. Zručnejší výmyselníci si ich môžu pripevniť aj o ploty či iné stavebné konštrukcie alebo kombinovať oba spôsoby. Veľkoplošné systémy dokážu zatieniť aj plochy o veľkosti 70-80 m2.

 

slnečná plachta

 

Prostredníctvom výškového ovládania je možné prispôsobovať sklon plachty ( o 15 - 30 %) momentálnym potrebám svetla. Naopak, toto ovládanie sa výborne osvedčí aj v prípade dažďa, kedy sa slnečná plachta naklopí tak, aby sa v nej nehromadila dažďová voda a nemohla ju svojou váhou poškodiť. Kvalita plachty, antikoróznych konštrukčných materiálov a moderné technológie jej napínania zaručujú týmto výrobkom dlhodobú životnosť.

 

slnečná plachtaKaždý výrobca slnečných plachiet ponúka iný systém kotvenia i navíjania. Štandardné kompletné zariadenie tvorí konštrukcia so štyroch stĺpov, navíjací valec s manuálnym alebo elektrickým ovládaním, upínací systém pozostávajúci z kladiek a lán a samotná plachta. Plachta sa môže v prípade potreby kotviť aj do domu.

 

Vybrať si môžete slnečné plachty s mechanický ovládaním na kľuku, ktorá je namontovaná na podpiere, alebo sa môžete rozhodnúť pre komfortné prevedenie s elektrickým motorom. Väčšina elektronicky poháňaných systémov je vybavená diaľkovým ovládaním a ich súčasťou je aj senzor, ktorý reaguje na rýchlosť vetra. V prípade, že rýchlosť vetra je väčšia ako povoľuje hranica nastavenia veterného senzora, motor sa automaticky zapne a zvinie slnečnú plachtu na valec, čím ju ochráni pred poškodením.

 

Slnečnú plachtu sa doporučuje využívať od marca do októbra. Počas zimy by nemala zostávať napnutá, aby ju svojou váhou nepoškodil hromadiaci sa sneh. Plachta môže zostať zvinutá na konštrukcii a zbalená do ochranného puzdra. V porovnaní s markízou má slnečná plachta niekoľko výhod, ale najpodstatnejšie je, že plachta nemusí byť prichytená o pevnú stenu a pokryje bez problémov omnoho väčšiu plochu.

 

slnečná plachta

 

Nevýhodou však je čas potrebný na dodávku a montáž slnečnej plachty. Zatiaľ čo markízu vám dodajú za pár dní a namontujú vám ju za hodinku - dve, realizácia tienenia slnečnou plachtou môže trvať aj niekoľko týždňov. Ak sa totiž jedná o výrobu tienenia pre veľkú alebo členitú plochu, mali by ste si nechať najprv vyrobiť projekt, v ktorom odborníci posúdia miesto zatienenia. V projekte firmy, na ktorú sa obrátite, zohľadni orientáciu miesta, smer pohybu vetrov a možnosti kotvenia. Ak budete s návrhom súhlasiť, bude potrebné kotviace miesta najprv vytýčiť, potom vyrobiť a nakoniec osadiť celú konštrukciu i s plachtou a samozrejme položiť kabeláž, pokiaľ pôjde o systém s elektrickým motorom. Keďže sa každý projekt tienenia prostredníctvom slnečnej plachty plne prispôsobuje podmienkam daného objektu a jeho okolia, je tak každé tienenie unikátnym a jedinečným dielom, v ktorom sa spája funkčnosť s príjemným moderným dizajnom.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Starostlivosť o markízy

 

Slnečná plachta – chládok, ktorý si nosíte so sebou

 

Ďalšie články na tému Markízy a tieniaca technika

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.quictents.co.uk, www.bendbulletin.com, www.shadesailscanada.com, www.backyardcity.com