Snaha zosúladiť jednotlivé prvky a časti nášho príbytku a dať tak celému priestoru, v ktorom bývame a pohybujeme sa modernú tvár nekončí pri renovácií domu, ale zahŕňa aj jeho okolie. Územie, ktoré ohraničuje plot. A práve pri ňom sa zastavíme. Pôjde totiž o renováciu či opravu starého plotu.

 

Oprava plotu

 

Plot neslúži len, ako ochrana a hranica nášho pozemku, ale vypovedá mnoho o ľuďoch, ktorí za plotom bývajú. Je vstupnou bránou do nášho súkromia a tak by sme sa oň mali patrične postarať. Najčastejšie sa stretávame s dvoma druhmi plotov – kovovými a drevenými. V drvivej väčšine prípadov majú oba druhy plotov, ako oporu betónový, alebo kamenný múrik. A na ten sa zameriame pri renovácií, ako na prvý.

 

Aj keď na prvý pohľad nie je oporný múr poškodený, pri pohľade zblízka zistíme, že tomu celkom tak nie je. Behom rokov vznikla medzi ním a chodníkom škára v ktorej sa nám zakorenila burina. Rôzne prípravky proti burine, alebo veľakrát používaná horúca voda nepôsobia dlhodobo, hlavne ak sa do škáry pri dažďoch dostanú naplavením ďalšie semená burín spolu s prachom a zeminou.

 

Oprava plotu

 

Medzeru medzi múrikom musíme zeme zbaviť. Vyškrabať ju a vyčistiť, prípadne prehĺbiť a potom zaliať jemným betónom. Samotný múrik očistíme drôtenou kefou od machov dôkladne umyjeme vodou a natrieme špeciálnym náterom na murivo, ktoré je k dispozícií v rôznych odtieňoch.

Tento náter zároveň chráni múr pred vplyvom poveternostných podmienok a vznikom prasklín. Ak sa však praskliny už objavili, alebo sa rozpadá celý múr, je potrebný zásah väčších rozmerov. Najideálnejšie je odstrániť (obiť) porušené časti, „obšalovať“ múrik a následne zaliať nanovo betónom. Takýto múrik môžeme dodatočne vylepšiť vhodným obkladom. 

Údržba a oprava starého plotu

Ak renovujeme kovový plot, nemusíme vymieňať celé diely. Všetko závisí od miery poškodenia. Navyše staré ploty ukrývajú jedinečné skvosty kováčskeho umenia a bolo by škoda zničiť ich. V prvom rade zbavíme všetky kovové časti hrdze a starých náterov. Postupujeme dôkladne, pretože nedbalá práca by sa po pár mesiacoch prejavila odlupovaním farby, alebo hrdzavými fľakmi. Používame nielen oceľovú kefu a šmirgel, ale aj chemické odhrdzovače.

 

Oprava starého plotu

 

Takto pripravený povrch dôkladne odmastíme a natrieme základným náterom. Po jeho dôkladnom vyschnutí nanášame kryciu farbu. Lesklé farby nie sú príliš vhodné, pretože zvýraznia nerovnosti povrchu. Ak sa obávame, že povrch nebude vyzerať dobre, použijeme matnú farbu. Krycie farby je potrebné natierať v dvoch vrstvách.

 

Pri renovácií dreveného plotu sa musíme uistiť, v akom štádiu sa nachádza jeho nahlodávanie zubom času. Drevo neustále pracuje a vplyvom poveternostných podmienok, či postupujúcim časom mení farbu, začínajú sa z neho odlupovať malé triesky, na povrchu dreva vznikajú praskliny a taktiež nesmieme zabúdať na možnosť napadnutia dreva škodcami. Ak máme plot natretý farbou, musíme ju odstrániť či už použitím šmirgľa, alebo teplovzdušnej pištole. Drevo vyčistíme a odmastíme, prípadne natrieme prípravkom proti hubám a škodcom. Popraskané časti zatmelíme a po vyschnutí tmelu natrieme tak, ako pri kovovom plote najprv základovou farbou a potom krycím náterom. Musíme si však uvedomiť, že farba zadržiava v dreve vlhkosť a tým urýchľuje jeho skazu.

 

Ideálnejšie je preto používať napúšťacie lazúry. Napúšťacie lazúry sú zmesou vo vode rozpustných a nerozpustných olejov, ktoré prenikajú do vrchných vrstiev dreva. Drevo si pritom na pohľad zachováva pôvodnú štruktúru a kresbu. Lazúry však vysychajú a je ich potrebné po čase obnovovať novým náterom. Ak je drevo poškodené tak, že už sa zrenovovať nedá, budeme ho musieť vymeniť. Ideálne sú napríklad latky z kompozitného materiálu, ktoré už nebudeme musieť lakovať, farbiť a podobne. Stačí ich raz za čas umyť vodou.

 

K plotu neodmysliteľne patria aj brány, či malé vchodové bráničky. Pri renovácií plota venujeme aj im dostatočnú pozornosť. A rada na záver – ak sa rozhodnete renovovať plot, presvedčte sa, aké bude v nasledujúcich dňoch počasie. Aj malý dážď dokáže zničiť výsledky vašej práce.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Drevený plot

 

Starostlivosť o drevený plot

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Ploty

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.vseostroyke.by, www.sdelai-fundament.ru