Napriek tomu, že oranžová farba vysiela veľmi pozitívne vlny a je farbou veselosti, málokto si ju vyberie do interiéru. Pre niekoho je veľmi výrazná a iný by mal problémy s kombinovateľnosťou oranžovej s inými farebnými paletami. Bytoví dizajnéri však v mnohých prípadoch nedajú na oranžovú dopustiť: chce to len jediné – mať cit pre farby a nebáť sa. Strach z neznámeho nám mnohokrát zaväzuje ruky, no neskôr, keď sa ukážu výsledky, začne v nás prevládať nadšenie.

 

Oranžová farba v interiéri

 

Preto nie je na škodu pridávať oranžovú do priestoru, v ktorom bývame pomaly a postupne. Nie je to nič zložité. Umiestnite napríklad na kuchynský stôl misu s pomarančmi, pridajte výrazný oranžový kvetináč, možno  závesy... Sami uvidíte výsledok. Móda mať apartmány ladené do tejto farby sa k nám vracia takmer po štyridsiatich rokoch, kedy v ére hippies bola oranžová s bývaním nerozlučne spätá. Existuje však niekoľko faktov, ktoré by sme mali pri výbere oranžovej v interiéri brať na vedomie. Všetky sú psychologického charakteru. Takže: Keďže oranžová vzniká spojením pozitívnej slniečkovej žltej a vášnivej ohnivej červenej, má táto výsledná farba okrem toho, že do života vnáša optimizmus, príjemné pocity a podmanivú silu k chuti žiť aj niekoľko ďalších vlastností, ktoré nie každému vyhovujú. Poďme si ich predstaviť:

 

- Oranžová farba zvyšuje chuť k jedlu. Ak máte problémy s priberaním, radšej to s ňou v kuchyni nepreháňajte. Na druhej strane ak nie ste výnimočná kuchárka a tak trochu sa obávate, či vaše jedlá budú chutiť partnerovi, návšteve aj vám samotnej – bude oranžová pracovať pre vás. Oranžová totiž býva často využívaná vo veľkých jedálňach na to, aby všetkým chutilo.

 

- Oranžová podporuje koncentráciu a chuť tvoriť. Keďže napríklad spálňa je miestom určeným k oddychovaniu, oranžová by do nej prinášala až príliš veľa podnetov k mozgovým aktivitám. Tí, ktorí majú problémy so spánkom by ju po krátkom čase museli zo spálne odstrániť.

 

- Rovnako ak sú vaše deti hyperaktívne, nedávajte do detskej izby príliš oranžovej. Jej druhé meno totiž je vitalita. Podľa feng shui oranžová farba je farbou „yang“ – síce nesmierne pozitívnou, na druhej strane nabádzajúcou k prílišným aktivitám. Keď sa však vaše deti dostanú do školského veku, urobte pravý opak a oranžovou v detskej izbe nešetrite – medzi top vlastnosti tejto farby totiž patrí podpora koncentrácie pri učení, v ľuďoch dokáže vyvolať potrebnú inšpiráciu a je nápomocná aj pri organizovaní práce.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Aktívna obývačka a astrotypy

 

Interiérové trendy 2017

 

Ďalšie články na tému Interiér a nábytok

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.vdomax.ru

Autor: Ivan Nôta