„Ako sme stavali dom“ je príbeh, ktorý počas života budete rozprávať veľakrát. Najskôr všetkým priateľom, známym a rodine, potom svojim deťom a ich deťom... Určite poznáte podobné histórie s lepším či horším koncom. Aby ten váš príbeh znel „...a potom v dome žili šťastne až do smrti“, premyslite si dopredu pár základných vecí. V budúcnosti sa tá chvíľa pri plánovaní dokáže v dobrom vrátiť.

 

Päť najdôležitejších otázok pre budúcich stavebníkov

 

1. Nechoďte do sveta stavebníctva sami – rovnako ako sa bez väčších skúseností nevydáte napríklad do Himalájí bez sprievodcu alebo na súd bez právnika, nevystačíte si pri stavaní s radami od kamarátov a z internetu. Kde ale takéhoto odborníka vziať? Kvalitní výrobcovia stavebných materiálov vás prevedú výstavbou od nápadu až po odovzdanie kľúčov. Napríklad Ytong má technického poradcu v každom regióne.

 

2. Myslite na zdravie – čím jednoduchšie je zloženie materiálu i celej budovy, tým lepšie. Napríklad stavebný systém Ytong sa vyrába z čisto prírodných surovín a dnes je možné z neho postaviť kompletne celý dom vrátane strechy, stropov, schodov a tiež povrchových úprav. Pórobetón má schopnosť regulovať vlhkosť a vytvára v dome zdravú klímu, navyše svojim zložením zamedzuje vzniku plesní.

 

Päť najdôležitejších otázok pre budúcich stavebníkov

 

3. Predchádzajte problémom – ak zvolíte stavebné riešenie náročné na vykonanie remeselných prác a kombináciu viacerých materiálov, je potrebné starostlivo ustrážiť technologickú disciplínu a výsledné vyhotovenie. Oproti tomu systémové riešenie Ytongu je pomerne nenáročné. Majú ho preto v obľube aj svojpomocní stavebníci. Riziko chýb je tak menšie, navyše vzájomnú kompatibilitu a bezchybné fungovanie garantuje sám výrobca. Jedným z takýchto riešení je napríklad jednovrstvové murovanie bez zatepľovania. Použitím tepelnoizolačných tvárnic Lambda YQ dosiahnete hodnôt nízkoenergetickej výstavby.

 

4. Porovnávajte náklady s výslednou úžitkovou hodnotou – zistite si vopred životnosť stavebných materiálov. Ak v horizonte 20 až 30 rokov degradujú a dom bude potrebovať výmenu týchto materiálov, po splatení hypotéky vás čaká zháňanie financií na opravy. Navyše hodnota takýchto nehnuteľností podstatne klesá.

 

Päť najdôležitejších otázok pre budúcich stavebníkov

 

5. Doprajte si celoročný tepelný komfort – mnoho materiálov a ich kombinácií dnes už má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Zaujímajte sa ale aj o to, či vám poskytnú dostatočný tepelný komfort po celý rok. Napríklad masívne murivo a strecha akumulujú teplo, čo oceníte aj v lete, pretože to bráni prehrievaniu. Systém Ytong ponúka kompletný systém týchto masívnych prvkov, vrátane stropov, schodísk a aj strechy. Tá účinne zabráni horúčave a nahradí klimatizáciu v podkroví.