Pevné kotvenie plota pomocou zemných skrutiekPredpokladom spoľahlivého oplotenia sú dobre ukotvené stĺpiky, ktoré sa používajú v rôznych typoch v závislosti od druhu plota. Výhodné riešenie je kotvenie záhradných stavieb (vrátane plotových stĺpikov) v zemných skrutkách.

 

Cenovo je ich použitie porovnateľné s klasickým betónovaním. Samotné použitie je jednoduché a rýchle, rovnako tak postup je jednoduchý. Stačí si presne vymerať miesta, kde majú byť stĺpiky umiestnené. Ak sa nepodarí vrut zavŕtať na správne miesto, stačí ho vytočiť von zo zeme a zavŕtať ho znova a lepšie. Vopred je garantované, koľko konkrétne vrut unesie záťaže spôsobené vlastnou stavbou, aj koľko bočného zaťaženia (predovšetkým vetrom).

 

Pre kotvenie plotových stĺpikov existujú špeciálne zemné skrutky, určené priamo na tento účel. Možno si vybrať buď oceľové s povrchovou úpravou zabezpečujúce vysokú životnosť, alebo plastové s veľmi priaznivou cenou. Zemné skrutky našli široké spektrum použitia ako v domácnosti, tak aj v priemysle. Stavby ukotvené zemnými skrutkami  sa nepovažujú za pevne ukotvené.

 

Nemusíte preto vybavovať žiadne povolenia a dokumentáciu. Sú ideálne na kotvenie dočasných stavieb kde je potrebná rýchla realizácia a nízke náklady bez potreby veľkého množstva personálu. Je možné na nich kotviť tiež dočasné alebo trvalé oplotenie v podmienkach, kde je problém s betónovaním z rozličných dôvodov.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Nemáte čas na zabetónovanie plota? Skúste ho zavŕtať!

 

Z čoho postaviť záhradný plot?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Ploty

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: prociv.com.au, groundanchor.com

Autor: Ivan Nôta