Vyrábajú sa z vápna, vody a kvalitného kremičitého piesku a patria medzi tradičné murovacie materiály. Dnes sa ich používanie opäť výrazne rozširuje.

 

01.jpgVlastnosti vápennopieskových tehál začínajú stavebníci čoraz častejšie využívať k stavbe izolačných a dekoračných stien, ale tieto tehly sa používajú aj k výstavbe fasádneho a viacvrstvového muriva. Štruktúra steny z bielych tehál tak môže byť originálnym doplnkom interiéru s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami ale tiež výrazným prvkom fasády.

 

Vápennopieskové tehly sa vyznačujú vysokou objemovou hmotnosťou a extrémnou únosnosťou. Sú preto vhodné predovšetkým k vymurovaniu namáhaných stien a pilierov, vrátane nosnej vnútornej časti obvodových konštrukcií. Vysoká únosnosť tehál umožňuje murovať pomerne tenké nosné steny, a tak zmenšiť zastavanú plochu, a zároveň využiť veľmi dobrých tepelnoizolačných vlastností tohto typu muriva. Nosné murivo z tohto materiálu má vďaka vysokej objemovej hmotnosti enormnú schopnosť tepelnej akumulácie a vysokú tepelnú zotrvačnosť. Vzhľadom k tomu, že vnútornej nosnej vrstve predchádza smerom od exteriéru tepelná izolácia, je teplota vnútorného muriva aj pri nízkych vonkajších teplotách takmer konštantná a veľmi blízka teplote vzduchu v interiéri. Takto kumulované teplo vyrovnáva okamžité teplotné výkyvy v exteriéri alebo v prípade, že sa prestane kúriť.

Vápennopieskové tehly navyše dosahujú najvyššie hodnoty vzduchovej nepriezvučnosti zo všetkých stavebných materiálov na trhu. V spojení s vrstvou tepelnej izolácie sa zvukovo izolačné schopnosti viacvrstvového muriva ešte ďalej umocňujú a vyhovujú aj stavbám s najnáročnejšími požiadavkami na odhlučnenie interiéru.

 

 

02.jpg

 

Z vápennopieskových tehál je možné vymurovať tiež vonkajšiu lícovú vrstvu obvodového plášťa. Výhody tehál pre túto časť konštrukcie spočívajú opäť v ich vysokej únosnosti. Dobrým argumentom pre použitie tohto typu tvaroviek je tiež ich nízka nasiakavosť, mrazuvzdornosť a vysoká odolnosť voči pôsobeniu poveternostných vplyvov, rovnako ako elegantný vzhľad a absolútna tvarová a rozmerová presnosť tehál.

Lícové tehly je možné omietnuť, ale často sa volia práve pre použitie bez omietky. V ponuke výrobcov je výber rôznych farieb a formátov, či už v bielej farbe alebo v odtieni tehlovo červenom či pieskovo žltom, ktorý sa približuje vzhľadu prírodného pieskovca.

03.jpgMnohí výrobcovia v súčasnosti ponúkajú možnosť vyrobiť tehly podľa požiadavky zákazníka takmer v akejkoľvek farbe. U lícového obvodového muriva sa používajú tiež štiepané tehly s pohľadovo hrubou lícovou plochou, ktorá sa tvorí mechanickým štiepaním vápennopieskových kvádrov. Zaujímavé možnosti pre doplnenie vzhľadu stavby či rekonštrukcie potom ponúkajú tiež dekoratívne obklady z rozštiepených vápennopieskových pásikov. V exteriéri je možné vápennopieskové tehly použiť tiež napríklad na stavbu plotov, múrikov, klenieb, komínov a kozubových telies.

Ak sa vápennopieskové tehly a obkladové pásiky používajú v exteriéri, odporúča výrobca ošetrenie týchto prvkov hydrofobizačným náterom.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Tehla - dizajnový prvok moderného interiéru

 

Ako rozlišovať izolácie PUR / PIR?

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Stavebný materiál

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.budma.by, www.stroyres.net, www.sl-96.ru

Autor: Ivan Nôta