Behom posledných rokov sa záhradné pergoly stali skutočným hitom. Zdobia záhrady a priestory v okolí ľudských domovou, kde si v jej príjemnom tieni ludia radi odpočinú, dajú kávu po náročnej práci na záhradke, pogrilujú s priateľmi alebo sa len porozprávajú s partnerom pri pohári vína.

 

Pergoly však nie sú záležitosťou len posledných pár rokov, stály tu dôstojne u ciest alebo v ľudských obydliach už 200 rokov pred naším letopočtom, kedy slúžili predovšetkým ako opora pre vinné révy. Boli v rozprávkových záhradách Orientu, v antických okrasných záhradách, ale aj v európskych hradných záhradách a nakoniec sa rozšírili a staly sa súčasťou skoro každej záhrady, aby poskytovali ľuďom príjemný tieň. Pokiaľ uvažujete o novej pergole, tak je tento článok presne pre vás.

 

Klasika alebo moderná pergola

Keď sa povie "pergola", väčšina z nás si vybaví prístrešok, ktorý nás chráni pred slnkom aj pred dážďom s pevnou strechou. Moderné pergoly však ponúkajú omnoho viac.

 

Pergoly s posuvnou strechou

Jedná sa o vysoko modernú formu zastrešovania pergoly, ktorú zaisťuje nepremokavá trojvrstvá PVC látka. Táto látka vás spoľahlivo ochráni pred ostrými slnečnými lúčmi aj pred dážďom, ktorý sa spustí presne vo chvíli, keď si chcete dať na terase kávu. Výhodou tejto pergoly je, že pokiaľ je počasie krásne a slnko nie je príliš ostré, môžete látku zatiahnuť pod ochrannú striešku a pozerať sa na jasnú oblohu. Pergoly s tímto typom zastrešenie (aj všetky následujúce typy zastrešenie) sú, samozrejme, vybavené aj dômyselným odtokovým systémom, ktorý odvádza všetku vodu mimo vašu terasu.

 

Robustná posuvná pergola NOVO sa skvele hodí k novostavbám.

 

Pergoly s rolovacou strechou

Ďalším typom pergoly, ktorá využíva k tieneniu vysoko kvalitnú a odolnú látku, sú pergoly s rolovacou strechou. Opäť sa jedná o vysoko modernú záležitosť, ktorá vám umožní pomocou ďialkového ovládania rolovaciu strechu natiahnuť a potom podla potreby navíjať späť. Môžete si tak zvoliť presne jej pozíciu tak, abyste dosiahli požadovaného tienenia. V krásnych dňoch bez ostrého slnka môžete rolovaciu strechu nechať odpočívať v ochrannom boxe.

 

Túto rolovaciu pergolu Pergolino môžete inštalovať takmer kdekoľvek.

 

Pergoly s naklápacími lamelami

To najlepšie sme si nechali na koniec a budeme sa tomu venovať najdôkladnejšie. Plne odlišným typom zastrešenia pre pergoly sú luxusné naklápacie lamely.

 

Strecha oblúbenej pergoly s naklápacími lamelami Placeo je veľmi variabilná a vyzerá skutočne štýlovo.

 

Praktická kráska k modernému domu

Bioklimatické pergoly sú známe pre svoj luxusný a moderný vzhľad, ktorý skvele doplní každý moderný dom, každú novostavbu. Ich zastrešenie z lamiel pôsobí sviežo, moderne a originálne. Obvodové konštrukcie bioklimatických pergol naviac bývajú úplne rovné, preto sa skvele hodia k ostrým tvarom moderných budov.

 

Pergola s naklápacími lamelami

Veľmi oblúbená pergola Placeo.

 

Kúzlo naklápacích lamiel

Strecha bioklimatickej pergoly (tiež označovaná ako pergola s naklápacími lamelami) je tvorená z hliníkových lamiel. Lamely majú estetickú, ale aj praktickú funkciu, umožnia vám využiť plného tienenia, ale nechýba ani možnosť regulácie tienenia. Nastavenie intenzity slnečných paprskov pod pergolou tak budete mať plne pod kontrolou. Tieto lamely je možné nakláňať podľa aktuálnych zmien počasia jedným stiskom.

 

Prečo je označovaná ako “bioklimatická”?

Označenie pergoly sa viaže k jej schopnosti poslúžiť svojmu majitelovi za každého počasia. Pokiaľ sa lamely uzavrú, docieli sa tak “pevnej strechy”, ktorá poskytne dokonalú ochranu pred dážďom aj snehom. Za krásneho počasia sa zase dá regulovať tienenie a polohovať (nakláňať) lamely od 0°do 140°.

 

Pergola nákres | SUN SYSTEM

 

Moderná zimná záhrada

Ku svojej pergole si môžete zaobstarať aj clony alebo posuvné zasklenie. Vytvoríte tak miesto, kde bude možné tráviť čas s rodinou alebo priateľmi po celý rok. Budete chránený pred vetrom, snehom, ale aj pred otravným hmyzom v letných mesiacoch.

 

Pergola Bavona s posuvným presklením

Luxusná pergola Bavona s posuvným zasklením.

 

Postavte ju tam, kde sa vám to najviac hodí

Všetky tieto typy pergol sa dajú inštalovať priamo k domu, kde sa pergola “opiera” o dom alebo samostatne do vášho exteriéru. Môžete si tak užívať zastrešenie, vďaka ktorému budete mať tienenie behom vašej relaxácie len vo svojich rukách, skoro kdekoľvek.

 

Náš TIP: Pokiaľ uvažujete nad novou pergolou a zaujala vás možnosť mať plne variabilné zastrešenie pergoly, tak všetky typy pergol, ktoré boli popísane v článku, nájdete na https://www.sunsystem.sk/pergoly/. SUN SYSTEM ponúka vysoko kvalitné produkty, skvelý servis a nadštandardnú záruku.