V sedemdesiatych a aj v osemdesiatych rokoch minulého storočia si množstvo súkromných stavebníkov i štátnych oraganizácií myslelo, že pri výstavbe budovy s plochou strechou ušetria mnohé náklady, ktoré sú spojené s konštrukciou krovu a s pokládkou strešnej krytiny. Svojím spôsobom mali pravdu, oni možno ušetrili, ale generácie po nich musia siahnuť hlbšie do vrecka.

 

Zateplenie plochej strechy

 

Väčšina plochých striech realizovaných v období pred viac ako dvadsiatimi, či tridsiatimi rokmi dnes vykazuje značné známky, slušne povedané, únavy. Jednoducho a dobre strechy zatekajú a dnes sa nájde iba málo stavebníkov, ktorí by boli ochotní nechať si realizovať stavbu s plochou strechou. Niet sa im prečo čudovať. Hoci poruchovosť striech nezapríčinili ani tak konštrukčné chyby, ktoré by mohli vzniknúť pri ich projekcii, ako skôr ľudský faktor- nedodržanie predpisov výrobcu pri realizácii plochých striech. Nech je to však ako chce, dnes musíme platiť za chyby stavebníkov pred nami a poškodené ploché strechy sanovať, alebo celkom rekonštruovať.

 

Ploché strechy

Ploché strechy navyše dosť trpia únavou materiálu, predovšetkým počas horúcich letných mesiacov. Pri stavbe novej plochej strechy sa môžeme podobnému javu celkom jednoducho vyhnúť – a to tak, že najprv kladieme hydroizolačnú vrstvu a až nakoniec vrstvu tepelnoizolačnú, pričom takto riešená úprava povrchu plochej strechy sa nazýva „obrátená“.

 

Zateplenie plochej strechy

 

Aj dodatočné zateplenie plochých striech dnes už nepredstavuje vážnejší problém. Ako prvé musíme dôkladne odstrániť všetky nečistoty, o ktoré nie je nikdy na plochej streche núdza a potom opraviť poškodenú hydroizoláciu. Ak máme toto štádium za sebou, položíme na opravený povrch špeciálne izolačné dosky a na ne položíme separačnú vodoodpudivú hydroizolačnú fóliu. Napokon všetkou zasypeme vrstvou kameniva, alebo vyložíme voľne položenou dlažbou.

 

Ak chceme strechu využiť ako zelenú pochôdznu strechu, s výsadbou, potom nasleduje nad štrkovou vrstvou filtračná geotextília a vrstva humusu, ktorá záleží od druhu vysadených rastlín. Či už našu strechu osadíme zeleninou, stromami, ružami, alebo vôbec ničím, rekonštrukcia jej v každom prípade pomôže a prinesie nám očakávané zníženie nákladov na vykurovanie v zime a v lete lepšiu tepelnú pohodu.

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Natierať či nenatierať strechy z pozinkovaného plechu

 

O tepelnej a povrchovej úprave škridle

 

Ďalšie zaujímavé články na tému Strechy

 

 

2006© Weby Group

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.xps-waermedaemmung.de, www.linzmeier.de