Vo veľmi širokej ponuke výrobcov lepidiel je niekedy ťažké sa orientovať. Pred výberom najvhodnejšieho lepidla je dobré poznať niektoré základné pravidlá, ktoré nám pomôžu.

 

Porézne a neporézne materiály v stavebníctve

 

Lepidlá môžeme rozdeliť podľa spôsobu vytvrdzovania do dvoch základných kategórií. Prvé sú lepidlá fyzikálno tuhnúce, teda vsiaknutím alebo odparením, napríklad rozpúšťadla alebo vody obsiahnutej v lepidle. Druhé sú lepidlá, ktoré vytvrdzujú chemickou reakciou - napríklad zmiešaním dvoch zložiek, vzdušnou vlhkosťou a pod. Tieto vlastnosti sú veľmi dôležité pri stanovení správneho typu lepidla na konkrétny lepený spoj.

 

V praxi sa môžeme stretnúť s lepením celej škály bežných materiálov - plastov, kože, gumy, korku, penového polystyrénu, textilu, kameňa, mramoru, dreva, skla, papiera a mnohých iných materiálov. Tieto materiály majú jednu veľmi dôležitú vlastnosť - poréznosť, ktorá je určujúca pri výbere typu lepidla a stanovení vlastného lepiaceho systému. Iné lepidlo zvolíme, ak budeme lepiť dva materiály porézne, a iné, ak budú oba materiály neporézne, alebo ak budeme lepiť predmety s kombináciou týchto vlastností.

 

Porézne materiály (drevo, papier, textil, betón, a pod.) umožňujú vsiaknutie a odparenie rozpúšťadiel obsiahnutých v lepidle. Naopak neporézne materiály (kovy, stavebný polystyrén, plasty, sklo, a pod.) neumožnia odparenie týchto rozpúšťadiel, a ak použijeme nesprávny typ lepidla pre ich lepenie, výsledok nebude dobrý.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Nanotechnológie v stavebníctve

 

Vďaka chytrej stavebnej chémii nie je stavba domu sezónnou záležitosťou

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Stavebný materiál

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.sdelaipolotok.ru

Autor: Ivan Nôta