Mnohí sme to zažili: Náš vysnívaný rodinný domček je postavený presne podľa plánov na krásnom pozemku a my po pár rokoch bývania v novom zistíme, že nám niečo chýba. Premýšľame, hútame a vtom nám zapne: Terasa. Ako veľmi by sa nám hodila. Vešať hlavu nemá význam. Pojem pristavaná terasa nevznikol náhodne. Dnes je v móde aj v súvislosti s veľmi starými domami aj chalupami na samotách. Pristavať už k existujúcemu domu funkčnú terasu totiž nie je až tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá.

 

 

21-1.jpg

 

Potrebné je však dodržať určité postupy, aby sme nakoniec mohli byť na svoje dielo patrične hrdí. Ak máte vysnívanú predstavu ideálneho priestoru na pohodové posedenie pri grile či na relax v záhrade, nesmiete zabúdať na to, aby materiál a celkový ráz terasy korešpondoval so zvyškom celej záhrady a exteriéru a hlavne s domom, ku ktorému ju idete pristavať. Myslite na konštrukciu a tiež materiál, ktorý zvolíte. Dôležitá je aj veľkosť terasy, aby sa na ňu zmestilo všetko, čo na dokonalý relax potrebujete.

 

Dom je od terasy oddelený výstupkovou (kupolkovou) hydroizolačnou fóliou, aby sa voda z terasy nedostávala k stenám domu. Môže byť tiež chránená prímurovkou. 

 

Či už sa rozhodujete medzi prírodným kameňom, dlaždicami z jemnej kameniny, betónovou dlažbou, drevom alebo WPC, dôležitá pre stavbu je základová plocha. Ak pripravíte dobré základy, budete mať pokládku terasových dosiek ľahšiu. Plochu terasy si vyznačte pomocou napnutej murárskej šnúry alebo značkovacom sprejom. Na dĺžku aj šírku pridajte vždy 20 cm. Z plochy vykopte zeminu do takej hĺbky, aby celá konštrukcia mala požadovanú výšku pod dverami terasy. Pri kopaní je dôležité vytvoriť smerom od domu sklon 2%, vďaka čomu sa bude voda automaticky odvádzať od základov domu. Pripravenú plochu zhutnite vibračnou doskou. Dvojpercentný sklon terasy nastavíte pomocou natiahnutého murárskeho povrazu. Pri stene domu na výšku definovaného horného okraja terasy upevnite špagát, pomocou vodováhy ho meter veďte vo vodorovnej polohe. Každý meter vzdialený od domu označte ďalší styčný bod, v každom bode povraz posuňte  o 2 cm nižšie. Tento krok opakujte po každom ďalšom metri až na koniec terasy. Na konci povrázok upevnite do danej výšky vyznačenia. Takto vedená murárska šnúra vytvorí rovnomerný sklon 2%.

 

Pristavaná terasa

03.jpg

04.jpg

 

 

Základovú plochu začnite stavbou obrubníkov. Rámy sa umiestňujú na zhutnenú zeminu pozdĺž plánovanej konštrukcie, rozmery vonkajších hrán by sa mali dotýkať vytýčenej murárskej šnúry. Rozmiešajte vonkajší stavebný betón, aby bol navlhnutý, a naneste ho na zem ako 4 až 5 cm silný pás pre prvú obrubu. Obrubník sa umiestni do pripraveného betónu a zaklope gumovou palicou. Pritom je dôležité podľa vodováhy sledovať vodorovné usadenie. Týmto spôsobom sa pokladajú obrubníky po celom okraji terasy.

 

Podľa druhu terasovej krytiny možno vnútorný priestor vyplniť mrazuvzdorným materiálom a zhutniť 4 cm vrstvou dlažobného štrku. Terasové dosky je možné pokladať už na takto pripravený štrk. Ďalším variantom je štrk zaliať betónom alebo do neho postaviť rektifikačné terče, ktorých výhodou je ľahká úprava výšky. Pri pokládke terasových dosiek rovno na štrkové podložie, musí byť povrch úplne rovný a s daným 2% sklonom. Rovný povrch vytvoríte pomocou T profilu ako stierky. Podľa šnúr tak pomocou sťahovacích lát vyrovnajte potrebný sklon a celú plochu stiahnite.

 

06.jpg

Pristavaná terasa

 

Pred samotnou pokládkou terasových dosiek skontrolujte, či nie sú poškodené. Už položený materiál nemožno reklamovať. Pri pokládke sa riaďte pokynmi od výrobcu. Ešte nepoložené dosky je nutné bezpečne uschovať. U potiahnutých dosiek môže zakrytie fóliou viesť k oroseniu, ktoré môže vyvolávať vykvitanie. Potiahnuté dosky preto až do spracovania nechajte uskladnené bez fólie na nejakom chránenom mieste.

 

Pristavaná terasa

 

Inšpirácie

 

Pristavať si k domu terasu nemusí zostať len v rovine príjemného snenia. Ak uvažujete nad kameňom, dlaždicami z jemnej kameniny, betónovou dlažbou, drevom alebo WPC, pozrite si nasledujúcu galériu inšpirácií. Apropo - terasa nemusí byť umiestnená len "po stene" domu. Môžete využiť aj priestor nad garážou, ktorý je potrebné prekryť pochôdznou strechou.

 

Pristavaná terasa

 

Pristavaná terasa

 

Pristavaná terasa

 

Pristavaná terasa

 

Pristavaná terasa

 

 

 

Mohlo by vás ešte zaujať:

 

Stavba chodníka okolo domu

 

Ako na zastrešenie terasy

 

Ďalšie články na tému Záhrady a drobné stavby

 

 

© WEBY GROUP

 

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.krrot.net

Autor: Ivan Nôta