Že vám tento pojem nič nehovorí? Pultové strechy sú z roka na rok obľúbenejšie. Je tomu tak preto, že vynikajú svojou jednoduchosťou, materiálovú nenáročnosťou a pekným vzhľadom. 

 

Veľmi často sú však zamieňané s plochými strechami, ale na rozdiel od nich má pultová striech sklon len 15-45 stupňov. Typické pre nich je tiež to, že má sklon iba na jednu stranu, kadiaľ odvádza dažďovú vodu. Tento typ striech máte možnosť vidieť najviac u moderných novostavieb. Neexistuje však žiadne pravidlo, ktoré by použitie pultové strechy nejako obmedzovalo. Takáto strecha môže vystavaná takmer na akýkoľvek dom. Hodí sa rovnako aj na garáže, pergoly a jednoduché prístrešky.

 

Pultová strecha

 

Výstavba pultovej strechy patrí k tým najjednoduchším. Je to dokonca tak jednoduchá, že ju ste schopní zvládnuť aj svojpomocne. Pozitívne na nej je aj to, že na výstavbu pultovej strechy nepotrebujete nič extra, vystačíte si s bežne dostupnými materiálmi. Je tomu tak preto, že pultová strecha sa skladá len z jednej strešnej roviny s hrebeňom.

 

Pultová strecha

 

Ešte pred desiatimi rokmi sa pultové strechy obytných domov u nás napospol neužívali. V tom čase sa objavovali najčastejšie u hospodárskych budov. Dnes je tomu však inak. Zistilo sa totiž, že sa jedná o ideálne strešné riešenie u pasívnych rodinných domov.

 

Staviate dom a chcete ušetriť za výdavky na energiu? Tak to ešte pred výstavbou zvážte, aký typ strechy by mal mať váš dom. Tvar strechy totiž dosť významne ovplyvňuje prevádzkové náklady. Výber tej správnej strechy nie je preto dobré podceňovať. Rovná strecha vám pomôže ušetriť za energiu. Zvlášť, keď je plocha takejto strechy postavená do náveternej strany a okná domu potom smerujú do nížin. Z tejto dispozície potom vyplývajú aj ďalšie energetické výhody.

 

Pultová strecha

 

Rozhodli ste sa pre pultovú strechu a uvažujete, čo k tomu všetko potrebujete? Začnite rozhodnutím o miere jej sklonu a voľbou strany, kam bude po najväčšiu časť dňa svietiť slnko. Po tomto rozhodnutí si nechajte vypracovať návrh. Ešte väčších energetických úspor potom dosiahnete zateplením strechy kvalitnou strešnou krytinou.

 

Na výstavbu pultovej strechy sa užívajú povlakové krytiny (čiže asfaltové pásy alebo fólie) alebo skladané strešné krytiny (čo sú tašky alebo plech). 

Pre nízke pultové strechy sú vhodné tiež povlakové krytiny. Okrem nich sa však často užívajú aj plechové krytiny. Plechy imitujúce škridlové krytiny sa hodia na pultovú strechu so sklonom od pätnástich stupňov. Z týchto plechových krytín sú najlepšie hliníkové a zinkové (sú kvalitnejšie), prípadne medené či titán-zinkové, ktoré sa môžu pochváliť dlhšou životnosťou. Keramické tašky a betónové krytiny nie sú práve na strechu s nízkym sklonom najoptimálnejšie. Neodporúčame ich. Ak sa pre nich aj napriek tomu rozhodnete, mali by ste ich podložiť poistnou hydroizoláciou a pokladať by ste ich mali na celoplošné debnenie.

 

Pultová strecha

   

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Oblúkové konštrukcie ako trendový doplnok rôznych typov striech

 

Sedlová strecha pre podkrovie

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Strechy

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.oscherslebenbode.de, www.thesandboxstudio.com, www.byrneseyeview.com,

Autor: Ivan Nôta