Rekonštruujete? Myslite tiež na efektívnu klímu v interiérochMáte v pláne rekonštrukciu? Ak áno, je rozhodne dobré myslieť nielen na výsledný vzhľad, ktorý by sa vám mal páčiť. Dobré je pamätať aj na praktickosť vášho bývania. V tomto smere sa pozrime na fakt, že je potrebné v danom interiéri udržať správnu klímu. V zime teda dostatočné teplo, kým v lete chlad. Ak je aj toto vaším cieľom, odporúčané sú hlavne inteligentné tepelné čerpadlá. Tie sú predovšetkým pre domy ideálnou voľbou. Aké sú dôvody ich použitia? Predovšetkým ich úspora, pretože dokážu využívať okolité bezplatnú energiu. Odkiaľ? Možností je niekoľko. Primárne to môže byť:

 

- zo zeme

- zo vzduchu

- z vody

 

Výsledkom toho je, že túto bezplatnú energiu s trochou klasickej elektriny premenia na teplo, rovnako ako na prípadný chlad. Výsledkom toho bude vysoká úspora prevádzky a tým aj rýchla návratnosť samotných výdavkov.

 

Izolácia je základ

 

Aby bolo možné skutočne efektívne vykurovať, rovnako ako efektívne chladiť, je dobré myslieť aj na kvalitnú izoláciu. Bez tej sa dnes ako klasické rodinné domy, tak ani byty rozhodne nezaobídu. V dnešnej dobe existuje množstvo materiálov rôznych vlastností a veľkostí, ktoré sú určené práve na to, aby sa zabránilo úniku tepla, alebo naopak chladu počas leta. Samozrejme daná izolácia je dnes v podstate neviditeľná, pretože môže byť vždy dokonale skrytá. Pokiaľ ide o fasádu, tak aj pod bežnú omietku. Pokiaľ ide o izolačnú vrstvu v interiéri, môže sa použiť aj starý dobrý prírodný kameň, ktorý pridá na dokonalom vzhľade interiéru. Aký máme na mysli? Je to travertín. Navyše aj on dokáže okrem toho, že zaujme na prvý pohľad, o niečo zvýšiť samotné izolačné vlastnosti. Nielen tie tepelné, ale aj tie zvukové.

 

Správne okná

 

Čo je tým myslené? Okná by mali byť nielen dostatočne veľké, ale mali by ponúknuť aj možnosť otvorenia. Prečo? To oceníte predovšetkým v letnom období. Skoro ráno, kedy sú teploty ešte chladné, odporúčame dobre vyvetrať. Najlepšie tak, že sa vám podarí vytvoriť dostatočný prievan. Potom je treba okná nielen zavrieť, ale nedovoliť slnečným lúčom, aby prestúpili do vášho interiéru. V tom pomôžu úplne klasické žalúzie ovládané retiazkou. Je to efektívna metóda, hlavne v interiéroch, kde sa nerozhodnete využiť klimatizačnú jednotku.

 

Správne pracovať s oknami je však treba aj v dobe zimného obdobia. To je vaším cieľom naopak interiér ohriať. Dôležité je nielen mať vždy čisté sklá. Dôležité je tiež to, aby žalúzie boli najlepšie vytiahnuté do svojej hornej polohy. Jedine tak sa vám podarí dostať do interiéru čo najviac slnečných lúčov. A to povedie k tomu, že vám pomôžu chladný interiér jednoducho ohriať. A to úplne zadarmo aj o niekoľko stupňov Celzia. Výsledkom toho bude, že logicky ušetríte náklady spojené s klasickým vykurovaním miestnosti. Aj toto je cesta, ako v interiéri mať aj počas zimy ideálnu klímu.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Škodliviny v interiéri

 

Radónová izolácia

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Interiér

 

 

14.7.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: stroyinform.ru

Autor: Ivan Nôta