Existujú maličkosti, ktoré v bežnom živote ani nevnímame: schody, obrubníky, vysoké prahy, úzke dvere a chodby, rôzne výškové úrovne, malé uzavreté priestory, vysoké police na stene. Sú však ľudia, pre ktorých môžu byť neprekonateľnými prekážkami.

 

Stavba bezbariérového bývania

 

Pri tvorbe obytného prostredia je potrebné myslieť aj na nevidiacich, ľudí s ortopedickými pomôckami, starších ľudí a vozíčkarov. Aby si mohli vyjsť na nákupy, do zamestnania, za zábavou, vybaviť si veci na úradoch, aby neboli izolovaní od ľudí a bežného života.

V podstate ide o pomerne jednoduché veci. Ak sa výška prekonáva schodiskom, je potreba pamätať na tých, čo potrebujú rampu. Prispôsobiť im parkovisko, vyhnúť sa zbytočným obrubníkom. Uľahčiť im prístup a vstup do budov, umožniť im pohyb bez prekážok a používanie jednotlivých priestorov a ich zariadení.

 

Základom je bezkolízny a neobmedzený pohyb po dome či byte. Podľa tejto požiadavky sa musí dimenzovať a plánovať prepojenie jednotlivých miestností, to znamená "vžiť" sa do potrieb handicapovaného človeka. Priestor na základné manévrovanie invalidného vozíka je 120 x 150 cm alebo kruh s priemerom 150 cm na otočenie o 360 º. Dôležité sú údaje určené rozmermi vozíka (presne závisia od konkrétneho typu). Výška sedu je asi 51 cm, dĺžka vozíka 121 - 135 cm, výška kolien 67 cm, výška podrúčky 72 cm, šírka vozíka s človekom 90 cm.

 

Vstupné priestory

 

Najprv sa musíme do domu bez problémov dostať. V prípade výškového rozdielu po rampe. Schody sú vybavené pojazdnou plošinou. Ďalšou prekážkou môže byť prejazdná šírka dverí. Odporúča sa aspoň 90 cm. To isté platí aj pre výťah. Na dverné krídla je potreba namontovať pomocné madlo (najmä z vonkajšej strany), ideálna je bezprahová úprava. Do vedľajších priestorov sú lepšie posuvné dvere. Chodby majú mať šírku 120 cm. V bytovom dome musia byť vstupy do bytu na rovnakej úrovni ako nástup do výťahu (bez vyrovnávacích schodov). Potrebný je manévrovací priestor pred dverami výťahu a bytu, je nutné vylúčiť možnosť skĺznutia vozíka na schody.

 

Okná a balkóny

 

Pamätajme tiež na úpravu okenných otvorov. Sediacemu vyhovuje okno umiestnené nižšie. Parapety okien musia byť vo výške aspoň 70 cm, ovládanie okien a ochranná tyč vo výške cca 90 cm. Kontakt s vonkajším prostredím ľuďom na vozíku často nahrádza balkón či lodžia. Ich hĺbka má byť min. 150 cm, prístup cez širšie bezprahové dvere (výška prahu max. 2 cm). Kvôli výhľadu je lepšie znížiť pevnú časť zábradlia na 80 cm. Ideálna je, ak to podmienky umožňujú, terasa.

 

Ergonómia kuchyne

 

Pri plánovaní kuchyne je dôležitých niekoľko parametrov: telesná výška (pre výšku spodných skriniek a pracovnej dosky, rovnako ako aj pre výšku spodnej úrovne horných skriniek); či bude kuchyňu používať pravák alebo ľavák (podľa toho sa určí umiestnenie a poradie jednotlivých centier); či má používateľ telesný handicap (prispôsobenie výšky pracovnej dosky pre osobu na vozíku, absencia horných skriniek).

Najvhodnejšia je dispozícia kuchyne s priamou náväznosťou na stolovanie. Plocha miestnosti musí umožniť otočenie vozíka o 360 º (voľný priestor Ø150 cm). Prácu u pracovnej linky uľahčí možnosť zasunutia vozíka pod pracovný pult. Je potreba dokonale premyslieť nadväznosť jednotlivých činností v kuchyni: varenie, umývanie riadu, pracovnú dosku. Povrchová úprava podlahy má byť ľahko udržiavateľná, nekĺzavá, bezpečná.

Pevné spodné skrinky nie sú najvhodnejšie, lepšie sú kontajnery na kolieskach s vysúvacími policami či drôtenými košmi, prístupné aj zboku. Drôtené koše s vyššou nosnosťou, vysúvané po kovovej konštrukcii a prístupné z oboch strán, sú vhodné aj pre potravinové skrinky (ich výška je max. 150 cm). Ak majú byť na skrinkách dvere, voľme posuvné či roletové. Vrchné skrinky môžu byť zavesené vo vhodnej výške, so zatváraním zdola odklápacími dvierkami. Pamätajme aj na veľké, ľahko uchopiteľné úchytky.

Možnosti a manévrovacie schopnosti vozičkárov sa musia zohľadniť aj pri elektroinštalácii: vhodná výška elektrozásuvek je od 40 - 105 cm, spínačov 120 cm.

 

Úložné priestory

 

Usporiadanie úložných priestorov a vybavenie kuchyne spotrebičmi má zohľadniť menšiu možnosť dosahu. Chladnička a rúra majú byť vyvýšené. Chladnička 40 - 50 cm nad podlahou , rúra 70 - 80 cm, varná doska 73 cm. Z hľadiska prístupu nie je vhodné dať sporák do rohu miestnosti - chýba pracovná plocha, obmedzuje to jeho otváranie a znečisťuje sa stena. Ľahko prístupný a ovládateľný má byť aj digestor. Drez na umývanie riadu voľme radšej plytký a položený nižšie, aby netrpeli ruky. Aj ovládacie prvky - zásuvky, vypínače, batérie majú byť ľahko dostupné.

 

Zariadenie kúpeľne

 

Riešenie kúpeľne musí umožňovať manévrovanie vozíka, takže je potrebné počítať s väčším priestorom. Hygienické zariadenia musia byť riešené tak, aby boli prístupné z vozíka. Vhodné sú špeciálne plytké umývadlá prispôsobená výške sediaceho, čo znamená, že sú nižšie ako klasické (výška prednej hrany cca 80 cm). Sprchovací kút má mať sklápacie sedadlo (min. Rozmery 40 - 50 cm). Podlaha so sklonom cca 2% má mať špeciálny protišmykový povrch. Vane nie sú príliš praktické, ale postihnutý sa jej nemusí celkom vzdať.

 

Stavba bezbariérového bývania

 

Existujú rôzne upravené typy s možnosťou sedenia v zadnej časti, zapustené i polozapustené kvôli prístupu. Nutné sú madlá, prípadne elektrický zdvihák. WC má špeciálne parametre. Záchodová misa má hornú hranu (sedadlo) asi 50 cm nad podlahou. Medzera medzi misou a bočnou stenou musí mať aspoň 30 cm, držiak toaletného papiera má byť vo výške asi 80 cm. Oporu a jednoduchšie používanie zariaďovacích predmetov umožnia sklopné madlá, rôzne držiaky, úchyty a zdviháky. Nezabudneme ani na také "maličkosti", ako sú poličky a vešiaky v dosahu, možnosť naklopenia zrkadla, posuvné dvere.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Tajomstvá štýlu drevostavby

 

Modulárne domy

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Typy domov

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.eieihome.com, www.kolo.com

Autor: Ivan Nôta