Stavba kamenného altánkuPre stavbu kamenných altánkov možno použiť širokú škálu materiálov. V našich končinách sú preferované drevo, tehly a kov. Tak trochu v úzadí zostáva prírodný kameň, Neprávom. Altánky z neho v kombinácií s drevom sú pevné, originálne a veľkolepé. Ich neobvyklá štruktúra pripomína majestátne hradby starých zámkov. Tento pohľad pohladí každú dušu. Poďme sa teda pozrieť bližšie na stavbu kamenného altánku.

 

Rozmery, tvar a konštrukcia

 

Priestorová veľkosť altánku sa vyberá na základe toho, čomu bude táto stavba slúžiť. Ak ho plánujete postaviť ako miesto vášho nerušeného odpočinku, najlepšou voľbou sa javí menší so zastavanou plochou 4-6 m2. Ak by však mal altánok spĺňať funkciu miesta na priateľské stretnutia, musíme rátať s rozmermi väčšími – bežne je to 16-24 m2.

 

Najčastejšie altánky postavené z prírodného kameňa sú obdĺžnikového, mnohostranného alebo kruhového tvaru. Voľba by mala závisieť od vašich osobných preferencií aj od priestoru, kde chcete altánok umiestniť (charakteristika dizajnu okolia domu).

 

Stavba kamenného altánku

 

Ak si vyberiete obdĺžnikovú verziu altánku, venujte veľkú pozornosť jeho vonkajšiemu dizajnu. ak tak neurobíte, môže sa ľahko stať, že váš altánok bude nakoniec vyzerať ako obyčajná kamenná stodola. Predovšetkým je potrebné definovať vonkajšie črty budúcej výstavby a hneď na začiatku začať uvažovať nad kombináciou kameň – drevo -kov, ktorá vám zaručí, že altánok nebude pôsobiť všedne.

 

Okrem rozmerov altánku tiež musíme presne zadefinovať jeho polohu a umiestnenie. Ceruzka a papier budú v tejto fáze pre nás veľmi dobrým pomocníkom. Môžeme vytvoriť hrubý náčrt stavby a zároveň v presnejšom pláne určiť rozmery. Rozpíšme si konštrukčné stavebné prvky a navrhneme systém strechy, prípadne ďalších prvkov altánku (napr. vstavané ohnisko, krb, veľkosť bočných lavíc a podobne).

 

 

Stavba kamenného altánku  

Stavba kamenného altánkuAký kameň si vybrať

 

Na vidieku sa po stáročia používal na murovanie predovšetkým kameň, ktorý bol k dispozícii v okolí stavby. Teda zvyčajne nie lomový a ostrohranný, ale zbieraný a neskôr kladený na plocho. Pri niektorých mestečkách a obciach však vznikali lomy pre potreby miestnych stavieb a lámal sa najčastejšie ľahko opracovateľný pieskovec či opuka.

 

Kameň zle držal omietku. Kým dnes neomietnuté kamenné stavby obdivujeme pre ich nezameniteľný charakter, pre ich pôvodný stavebníkov to bola úplne účelová voľba. V súčasnej dobe však stavanie z kameňa výrazne uľahčuje stavebnej chémie, či už ide o špeciálne malty, lepidlá, škárovacie hmoty či prípravky na čistenie povrchu kamenných stavieb. Technológia opracovania kameňa síce zostáva rovnaká, použitie elektrického náradia však prácu značne urýchli.

 

Na stavbu kamenného altánku sa najlepšie hodí pieskovec: Pri pokladaní múru sa  často kombinujú pieskovcové kamene rôznych farieb: prevláda žltá, červená, hnedá, béžová, biela, a tak ďalej. Populárnym kameňom je tiež travertín: Farby tohto materiálu sú tiež veľmi rôznorodé. Okrem toho má oproti iným kameňom pórovitosť a nízku hmotnosť. V dôsledku toho nemusíme murovať pri stavbe s ním masívne základy.

 

Stále však bude platiť, že najlacnejší kameň je ten, ktorý nájdete v okolí vášho príbytku či chalupy. Nemyslí sa tým len to, že by ste si ho mali ísť nazbierať do prírody, ideálne je, ak máte v blízkosti lom. Pamätajte, že v stavebninách záhradných centrách nájdete slušnú ponuku stavebného kameňa, no s dodatkom, že čím z ďalej je dovezený, tým bude jeho cena vyššia.

 

Dôležité sú základy

 

Stavba kamenného altánkuKamenný altánok má slušnú hmotnosť a tak musí mať pevný základ, preto by mal byť výkop pre neho hlboký asi 70 cm. Šírku volíme podľa vlastných potrieb. Tento údaj zvyčajne nepresahuje 20 – 25 centimetrov. Výkop vybetónujte a do ešte čerstvej hmoty vtlačte kamene a nechajte 24 hodín zatvrdnúť.

 

Pre spevnenie bočných (nosných) stĺpov z kameňa sa odporúča v rohoch základov pred vybetónovaním vyvŕtať hlbšie otvory (cca 80 – 90 cm), vložiť do nich výstužné tyče a zabetónovať najprv tie.

 

Okolo nich sa neskôr v procese stavby budú murovať piliere z kameňov do potrebnej výšky (tá sa pohybuje u tohto typu altánkov v rozmedzí 2-2,5m) a vnútro stĺpov sa nakoniec zaleje betónom.

 

 

 

 

 

 

Stavba kamenného altánku

 

Strešná konštrukcia

 

Strecha kamenného altánku je postavená rovnakým spôsobom, ako u strešných konštrukcií podobných stavieb z iných materiálov. Na kamenný altánok sa plochá strecha príliš nehodí (výnimku tvoria striešky pergolového typu) . Preto sa z jej realizáciou budete musieť zrejme obrátiť na stolára, ktorý ju nielen navrhne ale aj vyrobí. Strešný rám sa pripevňuje na kotvenie, ktoré sme zabetónovali do pilierov.

 

Stavba kamenného altánku

 

 

Stavba kamenného altánku

 

 

Kameň a kov

 

Aj pergola môže mať "nohy" z kameňa.

 

Stavba kamenného altánku

 

Ani v spojení s kovom nestráca kameň nič zo svojho čara

 

Stavba kamenného altánku

 

 

Stavba kamenného altánku

 

 

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Opracovanie kameňa na altánok

 

Stavba altánku s vnútorným otvoreným ohniskom

 

Ďalšie zaujímavé návody a postupy na tému Prístrešky a altánky

 

 

 

4.7.2017© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.v-procese.ru Autor: Ivan Nôta