Počas letných prázdnin je ideálny čas zariadiť vášmu dieťaťu študentskú izbu, respektíve prerobiť detskú izbu tak, aby si zachovala útulné prvky a zároveň slúžila na štúdium. Príjemná zmena interiéru študentskej izby deťom po prázdninách dodá chuť do ich povinností a poteší ich.

 

Študentská izba

 

Študentská izba by mala byť rozdelená na praktické zóny, ktoré študentovi umožnia využívať priestor ako pre štúdium, tak aj pre voľnočasové a relaxačné aktivity. To znamená, že by študentská izba mala byť nielen kanceláriou, čo ponúka podmienky pre optimálny výkon pri učebných domácich povinnostiach, ale aj izbou spĺňajúcou štandard pre súkromie a relax. Je preto vhodné rozdeliť izbu na dve časti - zóny.

 

Prvá zóna je určená na štúdium a učenie. V tomto priestore študentskej izby nesmie chýbať kvalitná stolička a knižnica, umiestnená hneď vedľa pracovného stola. Dbáme aj na vhodné osvetlenie. Na základe psychologických štúdií a analýz vybavíme študijnú zónu izby výraznými prvkami v sýtych farbách, ktoré upútajú študentovu pozornosť. V študentskej izbe sú ideálne napríklad červené doplnky, ktoré dieťa povzbudzujú k aktivite.

 

Študentská izba, pracovná zóna

 

 

Čo si vyžaduje praktická študenstká izba?

 

 Ak to rozmery izby dovolia, umiestnite počítač na špeciálny počítačový stolík. Ten by mal byť vybavený zasúvacou lištou pre klávesnicu a ďalšími poličkami. Tie sa dajú využiť na umiestnenie reproduktorov, tlačiarne a podobne. Umiestnený by mal byť blízko okna, odkiaľ ide dostatok denného svetla. Preto je zrejme najvhodnejší rohový PC stôl, ktorý svojimi parametrami ponúka dostatok priestoru po oboch stranách stola. Pre štúdium postačí klasický pracovný stôl s radom zásuviek po oboch stranách. Pracovný stôl by mal stáť čo najbližšie oknu študentskej izby, aby naň dopadalo dosť svetla. Pre toho, kto píše pravou rukou, by malo svetlo dopadať zľava, a naopak. Pracovná doska by mala byť veľká minimálne 75 x 100 cm. Pokiaľ zariaďujete izbu pre mladého študenta, ktorý ešte porastie, vyberte nastaviteľnú študentskú zostavu, ktorá porastie spolu s dieťaťom.

 

Študentská izba

 

Hlavným zdrojom svetla by malo byť v izbe samozrejme svetlo denné. zba by ale mala obsahovať aj ďalšie osvetlenie, základom by malo byť centrálne svetlo. Nesmie chýbať tiež lampička pri posteli a lampa na stole so smerovateľným svetlom. Smerovateľné svetlo dieťa ocení aj nad posteľou, umožní mu učiť sa aj v čase choroby a po večeroch čítať literatúru. Miesto závesov je lepšie do študentskej izby zaobstarať žalúzie, ktoré umožnia príjemné učenie i v čase letných horúčav. Ako už bolo spomenuté, knižnicu umiestnite na dosah od pracovného stola. Výška políc by mala byť nastaviteľná, aby ju bolo možné prispôsobiť veľkosti kníh. Knižnica je tiež ideálnym nábytkovým kúskom, ktorý vám môže pomôcť rozdeliť izbu na dve spomínané zóny.

 

Študentská izba

 

Oddychovú časť je vhodné oddeliť od pracovnej zástenou, paravánom, závesom či japonskou stenou. Keďže sa jedná o pokojovú zónu, zvolíme tlmenejšie pastelové farby, ktoré nebudú dieťa rozrušovať. Ak máte dieťa na strednej alebo vysokej škole, sami dobre viete, že ide už o prakticky dospelého človeka, ktorý má svoj vlastný pohľad na život, ktorý sa nie vždy musí zhodovať s tým vaším. Preto mu nechajte vo veľkej miere voľnú ruku pri zariaďovaní jeho izby, nech on sám vyberie farbu na steny, nech on sám určí rozmiestnenie nábytku a aj celkový interiér. Študentská izba patrí k dôležitým priestorom v dome každej rodiny s deťmi. Čím je pre rodiča celý byt, tým je pre dieťa jeho vlastná izba. Mala by byť rajom na zemi A zároveň by mala mať podobu príjemného, útulného a funkčného priestoru.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Predsieň a nábytok

 

Moderná deliaca stena

 

Ďalšie zaujímavé články, rady a návody na tému Interiér

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: welle-klass.ru, baur.de, moebelkarton.com, inhofer.de