tip.JPGV sortimente vonkajších (fasádnych) omietok stoja za povšimnutie nové produkty.  Ide napríklad o ponuku zatepľovacích systémov pomocou omietok s technológiou nazývanou Double Dry. Nová generácia silikónových omietok a silikón-silikátových omietok, ktoré sa hodia aj k vnútornej aplikácii, majú vylepšené parametre hydrofóbnosti a paropriepustnosti.

 

Technológiou Double dry sa rozumie "dvojitý efekt" suchej fasády, teda veľmi nízka savosť a súčasne vysoká priepustnosť vodnej pary. Vysokú hydrofóbnosť, teda nízku savosť vody, najlepšie charakterizujú kvapky vody, ktoré sa nevsakujú do štruktúry omietky, ale vytvárajú perličky na jej povrchu a stekajú dole po omietke. Nová technológia prináša aj jednoduché odparovanie vlhkosti, ktoré je výsledkom kondenzácie vodnej pary na povrchu. Hustá štruktúra omietky je vodoodpudivá, a tiež vysoko paropriepustná. Voda a vlhkosť z fasády rýchlo a jednoducho vyschne.

 

Veľmi nízka savosť a vysoká priepustnosť vodnej pary u novej generácie silikónových omietok zásadne ovplyvňujú správanie fasády. Tá tak ľahko nenavlhnú a po daždi jej vonkajší povrch veľmi rýchlo vyschne. Výrazne zhoršené sú podmienky pre vznik nepriateľov fasády - rias a plesní. Vlhkosť a špina to majú tiež mimoriadne sťažené, nová generácia silikónových omietok má zvýšenú odolnosť proti zašpineniu a je samočistiaci - špina je jednoducho zmytá vodou. Zvýšená je tiež odolnosť proti mechanickému namáhaniu a vzniku trhlín.

 

Tieto fasádne omietky sa však predávajú už namiešané a pripravené na použitie, nie je potrebné ich ďalej riediť a miešať.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Sanačné omietky

 

Imitácia textúry dreva na fasádnej omietke je in a zvládnete ju aj svojpomocne

 

Ďalšie články, rady a návody na tému Omietky

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.marisanbg.com

Autor: Ivan Nôta