Vonkajšie sauny sa radia k takzvaným zdravým súčastiam nášho bývania. V minulom storočí neboli bežne v našich končinách k videniu (okrem komerčných zariadení tohto typu), dnes sa situácia mení aj vďaka tomu, že kvôli saune vôbec nemusíte pri vašom dome stavať malý drevený domček. Na trhu sú totiž k dostaniu takzvané sudové sauny. Ide o relatívne nový dizajn, ktorý sa za veľmi krátku dobu stal obľúbeným pri výbere vonkajších sáun. Sudová konštrukcia pomohla k tomu, aby svetlo sveta uzrela sauna s nízkymi nákladmi a jednoduchou prevádzkou.

 

Sudové sauny

 

Na rozdiel od iných sáun, ktoré potrebujú rám, izoláciu, vnútorné obloženie a mnoho ďalšieho, sudové sauny poskytujú ako vnútorné obloženie (ideálne z borovice alebo cédrového dreva, ktoré sú preferované pre svoju vodeodolnosť) tak i vonkajšiu časť, čím veľmi redukujú náklady na montáž. Sudový dizajn je jedinečný a lákavý, ale je tiež veľmi nenáročný na náklady. Práve architektúra sudových sáun umožňuje akési zladenie exteriéru s interiérom v jeden celok.

 

Sudové sauny

 

Sudový tvar je veľkou výhodou

 

Okrem samotného dizajnu vyniká sudová sauna tvarom. Podobný tvar nenájdete u žiadnej inej sauny. Sudový tvar poteší nielen vaše oko, ale pomáha aj pri vašom komforte pri saunovaní.

Vďaka sudovému dizajnu sauny dostane vaša záhrada ojedinelý, škandinávsky vzhľad. Jej veľkou výhodou oproti ostatným vonkajším saunám je jednoduchá inštalácia, ktoré zaberie len niekoľko hodín, pretože sa na miesto priváža už postavená. Vďaka masívnym nohám má tiež menšie nároky na priestor.

 

Sudové sauny

 

Ďalšia výhoda sudovej sauny spočíva v tom, že vďaka svojmu tvaru dokáže teplý vzduch veľmi prirodzene rozmiestniť po celej saune. Pri klasických saunových miestnostiach teplý vzduch zostáva pri strope. Oválny tvar sudovej sauny však teplý vzduch opäť nasmeruje nižšie čím vytvorí príjemnejšiu teplotu.

 

Sudové sauny

 

Nemenej podstatnou výhodou sudovej sauny sú náklady na prevádzku. Tieto náklady znižujú práve dizajn a tvar sudovej sauny, ktorý má zvyčajne až o 24% menej vzduchu, ktorý musí vyhriať pričom má rovnaké rozmery ako iné sauny. V praxi to znamená vyššiu efektivitu a menšie výdaje na energie .

Tieto výhody jasne hovoria v prospech sudovej sauny a to hlavne v prípade montáže, nákladov, prevádzky a samozrejme dizajnu.

 

Sudové sauny

 

Sudová sauna teda nie je len unikátom v otázkach vzhľadu, ale aj efektivity. Je na vás, ako veľmi tieto výhody dokážete oceniť.

 

Sudové sauny

 

Popri zdravotnom aspekte (otužovanie v saune chráni ľudský organizmus pred zbytočným nachladnutím) a možnosti osvieženia na čerstvom vzduchu má vonkajšia sauna a využitie prírodných zdrojov ešte jednu výhodu: nie je potrebné upravovať interiér penziónu, hotela, domu ani chalupy.

 

Sudové sauny

 

Sudové sauny majú doslova kopec výhod, vynikajú svojou mobilitou, priestorovou nenáročnosťou aj tým, že nutne nevyžadujú pripojenie k elektrine. Navyše sú veľmi romantické, najmä ak sú vybavené kachľami na drevo.

 

Sudové sauny

 

Umocniť zážitok zo saunovania možno navyše presklením zadnej strany sauny, výhľad do okolitej prírody stojí určite zato. Sudovú saunu možno ľahko premiestniť, postaviť ju môžete kdekoľvek.

 

Sudové sauny

 

 

Sudové sauny

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

Montážne výhody sudovej sauny

 

Fínska sauna svojpomocne

 

Ďalšie články na tému Sauny  

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.de.decorexpro.com

Autor: Ivan Nôta