fínska saunaPokiaľ máte skúsenosti so stavbárčinou a ste dostatočne zruční, môžete si saunu postaviť svojpomocne. Na jej vybudovanie vám pri 3-4 člennej rodine postačí priestor o niečo väčší ako 2 m2.

 

Sauny sa obkladajú špeciálnym drevom, aby ste sa ani pri vysokých teplotách, na ktoré sú vyhrievané, o ne nespálili. Najčastejšie sa na ich plášť používa kvalitne vysušené drevo severských ihličňanov alebo z domácich drevín by sa oplatilo siahnuť po lipe. Lavice sa zväčša vyrábajú z o niečo mäkšieho dreva, ktoré môže byť aj špeciálne tepelne upravované.

 

Lavice musia zostávať pomerne chladné aj pri teplotách okolo 100°C, na ktoré musia byť ich prevádzky stavané. Špecialisti vám doporučia povrchovo opracovaný topoľ, lipu, smrek, kanadskú jedľu, borovicu, abachi alebo céder. Drevo nesmie byť ošetrené vrstvou náteru ani nijako impregnované.

 

Jednou z ďalších vlastností dreva je schopnosť odolávať vzniku plesní.

Sauna sa izoluje minerálnou vlnou a aby pary neunikali do okolitých miestností, izolujú sa hliníkovou fóliou.

 

Veľmi dôležitou vecou ovplyvňujúcou kvalitu nášho saunovania, je saunová pec. Pri jej výbere buďte teda obzvlášť pozorný. Na vykúrenie priestorovo malej sauny stačí pec s výkonom 3kW pripojených na bežných 220 V, pokiaľ plánujete priestor sauny väčší ako 3,5 m 3, budete musieť počítať s prípojkou na 380 V. Pri výbere pece sa nezabudnite riadiť pravidlom, že na meter kubický vášho priestoru pripadá približne Pri výbere pece sa riadime pravidlom, že na 1 m3 veľkosti priestoru pripadá približne 1 kW výkonu jej pece.

 

 

Rozmery sauny

 

Aby sa sauna mohla nazývať rodinnou, treba si na jej výstavbu vymedziť plochu minimálne o veľkosti 1,5 m², vo výške od 2,50 m alebo z pohľadu objemu priestor o veľkosti od 3.0 m3.

 

Pre maximálne 4 osoby, s ktorými rodinná sauna počíta 4 m2 plochy, menšej rodine postačí pre výstavbu samotnej sauny aj plocha 2,75 m2. Ďalšie miesto však potrebujete na prípravný priestor, to znamená miesto, kde sa zoblečenie a odložíte šaty, miesto pre sprchu či ak vám priestor dovolí, tak i lehátko. Rodinná sauna je vždy určená pre jednu rodinu bez ohľadu, či žije v rodinnom dome, radovom alebo bytovom dome.

 

V nových rodinných domoch sa dnes s vybudovaním sauny a iných relaxačných priestorov počíta už priamo pri projektovaní domu. Veľkosť sauny by mala byť závislá od počtu členov rodiny, ktorí budú saunu využívať a ďalej od jej energetickej náročnosti. Ideálny pôdorys takejto sauny má rozmer 2 až 2,5 m x 2 m. Ideálna výška sauny sa pohybuje od 1,9 do 2,1 m, aby sa do nej vmestili 2 úrovne lavíc. Spodná úroveň by sa mala nachádzať vo výške maximálne 50 cm od podlahy, vrchná vo výške minimálne 85-95 cm, tak isto meraných od podlahy. Aby boli lavice pohodlné, musia byť široké aspoň 60 cm a minimálne jedna by mal takú dĺžku, aby sa dalo na ňu ľahnúť.

 

Ani tí, ktorí žijú v byte, či už panelovom alebo tehlovom, nemusia prísť ohľadom saunovania vo vlastnom skrátka. Treba však vždy myslieť na to, že sa saunu odporúča umiestniť na vonkajšiu stenu bytu, aby sa dalo zabezpečiť jej priame odvetrávanie. Sauna v byte by mala mať vlastné okno a taktiež zabudovaný sprchový kút. Ako ochladzovňu je možné využiť balkón alebo terasu. Rozmery sauny sa prepočítavajú pre potreby 4 člennej rodiny a preto sa pre tieto účely štandardne vyrábajú modely s rozmermi 130x100x190 cm, ktoré sa ľahko spracú aj do obmedzenejších priestorov

 

fínska sauna

 

Čistenie a údržba sauny

 

Aby sme mohli dosiahnuť skutočne dobrý pocit zo saunovania a aby naša sauna slúžila dlho a bez problémov, musíme jej údržbe a starostlivosti o ňu, venovať dostatočnú pozornosť. Jej pravidelné upratovanie - čistenie a ošetrovanie, musí byť samozrejmosťou. Na bežnú údržbu vnútorných obkladov, lavíc a podlahy postačuje vlhká utierka. Pec a kamene by sme mali pravidelne kontrolovať a kamene po 200 hodinách prevádzky sauny pravidelne vymieňať.

Aspoň raz za rok by sme mali vyčistiť aj komín a skontrolovať prieduchy. Potnú miestnosť môžeme povysávať a a z času na čas je dobré zariadenie a sanitu dôkladne vydezinfikovať dezinfekčným prostriedkom.

Tak isto približne raz za rok by sme mali saunu vymaľovať a obnoviť či upraviť všetky použité nátery. Podmienkou zdravého saunovania sa je aj pravidelné a dostatočné vetranie.

 

A ešte na inšpiráciu :)

 

 

fínska sauna

 

 

Mohlo by vás tiež zaujať:

 

 

Parné kabíny

 

Saunová pec

 

Ďalšie články, rady a tipy týkajúce sa sauny

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

Foto: www.vash-remontik.ru, www.traumsauna.de, www.quaer.ru, www.kakpravilnosdelat.ru