Predtým, ako začnete montovať tatranský profil, je dôležité, aby ste mali všetko vopred pripravené. To v praxi znamená, že priestory, kam chcete obklad umiestniť, musia byť suché a vyzreté. Zároveň je nevyhnutné zabrániť tomu, aby v budúcnosti navlhli.

 

Drevo, ktoré plánujete použiť, nechajte v danej miestnosti len tak ležať aspoň 7 dní. Aklimatizuje sa tak na izbovú teplotu a vlhkosť. Vďaka tomu sa vyhnete jeho následnému pracovaniu po uchytení na podklad. Tatranský profil nemusí nutne pokrývať iba stenu. Vo forme tzv. dlážkovice ho môžeme použiť aj ako podlahu.

 

Tatranský profil: ako si poradiť s jeho montážou

 

 

Čo je dôležité pripraviť?

 

Bez ohľadu na to, kam tatranský profil umiestnite, podklad musí byť vždy suchý, vyzretý a pripravený. V prípade, že ho plánujete využiť na podlahu, môže vám ako podklad poslúžiť aj stará drevená podlaha. Je však dôležité použiť tlmiace podložky. Ukladať tatranský profil na betónovú podlahu neodporúčame.

 

Podkladové hranoly sú dôležitou súčasťou realizácie projektu. Aby všetko správne sedelo, musia mať všetky rovnakú hrúbku. Je tiež dôležité, aby mali rovnakú vlhkosť ako dosky, ktoré na nich budeme ukladať. Samotné hranoly je dobré vopred natrieť ochranným náterom. Ten ochráni drevo pred plesňami a drevokaznými hubami. Pri ukladaní hranolov pamätajte na cirkuláciu vzduchu. To zabezpečíte odsadením jednotlivých hranolov. Vznikne tak sieť priestorov, kadiaľ bude vzduch prechádzať.

 

Tatranský profil: ako si poradiť s jeho montážou

 

Ako pripevniť tatranský profil?

 

Po namontovaní nosných hranolov sa pustíme do samotného profilu. Ten môžeme uložiť niekoľkými spôsobmi. Ak sa profil bude nachádzať v interiéri, zvyčajne sa ako spojovací materiál používajú klasické klince s malou hlavičkou. Ich výhodou je nielen to, že dobre držia, ale aj to, že po prepojení oboch materiálov sú skvele maskované a takmer ich v dreve nevidno.

 

Druhou možnosťou je použiť spojovacie pliešky, ktoré po uložení dosiek nebude vidno takmer vôbec. Tie sa však využívajú menej, no častokrát ich nájdeme najmä v interiéri. Pri umiestnení profilu do exteriéru sa vždy využívajú klince alebo skrutky.

 

Tatranský profil: ako si poradiť s jeho montážou

 

Ako uložiť dosky?

 

Pri ukladaní dosiek sa využíva praktický systém perodrážok. Prvá doska sa manuálne prichytí k podkladu, kde pomocou vodováhy optimálne upravíme jej polohu. Je dôležité, aby doska sedela perfektne, keďže sa od nej bude odvíjať vzhľad celého profilu. Následne sa dosky ľahko ukladajú jedna k druhej, až kým pokryjeme celý podkladový povrch. Pri ukladaní dosiek preto do drážky jemne priklepávajte kladivom. Je vysoko pravdepodobné, že budete potrebovať upraviť šírku poslednej z dosiek. Na tento úkon odporúčame použiť priamočiaru pílu. Nakoniec ešte ostáva uchytiť hornú a spodnú lištu a profil je hotový.

 

Priestor, ktorý nám zostal medzi doskami a podkladom, je možné vyplniť izoláciou. Toto miesto tak zabezpečíme nielen proti nadmernému úbytku tepla ale aj proti hluku. Nemusíte sa ničoho obávať, nie je to žiadna raketová veda. Určite to zvládnete aj vy.