Chcete pomôcť ochrane prírodných zdrojov a pritom sa vyhnúť energeticky náročným riešeniam pri stavbe rodinného domu?

 

Konopné izolácie

 

Využívať technické konope sa už v dávnej minulosti naučili naši predkovia, ktorí ho využívali predovšetkým na utesnenie špár vo svojich príbytkoch. Išlo teda o predchodcov dnešných izolačných materiálov. Dnes je všeobecne známe, že izolačné vlastnosti konopných izolácií, sú rovnako kvalitné ako iné izolanty používané v stavebníctve. Dokonca oproti iným minerálnym izolačným materiálom je schopnosť tepelnej akumulácie konope až dvojnásobná.

 

 

Dom z technického konope

 

Konopná izolácia sa vyrába z technického konope, ktoré na rozdiel od konopy indickej neobsahuje návykové látky. Jej veľkou prednosťou je, že sa jej dobre darí aj v nekvalitnej pôde a ku svojmu rastu nepotrebuje žiadne hnojivá. Je natoľko odolná voči škodcom, že dokonca nie je ani nutné ju chemicky ošetrovať.

 

Pre využívanie konopnej izolácie v stavebnej praxi hovorí najmä  fakt, že konopné vlákna majú výbornú schopnosť absorbcie a znovu uvoľnenia vlhkosti, čo ju robí takmer jedinečnou v porovnaní s inými materiálmi. Svoje izolačné vlastnosti nestráca ani v prípade, že dosiahne objemovú vlhkosť 20 %.

Konopná izolácia ovplýva vysokou priedušnosťou a vďaka vlhkostnej vodivosti dokáže zachovať zdravú mikroklímu. V príbytku si tak vyhnete tvorbe plesní či množeniu sa baktérií a ďalších neželaných mikroorganizmov. Jej výhodou je tvarová stálosť, ktorá sa nemení ani za vlhkých podmienok. Izolácie z konope tak majú veľmi dobrú odolnosť a vysokú životnosť.

 

Technické konope ako zaujímavý stavebný materiál

 

Konopné izolácie sa vyrábajú tak z konopných vlákien ako aj z voľne sypaného konope, ktoré sa nazýva konopné pazderie. Pazderie vzniká oddelením vlákna od konopnej stonky, drevnatej časti konope. Izolácie z konopného vlákna či pazderia sa využívajú pri rôznych častiach stavby. Môže sa jednať  o zateplenie krovu či opačne podláh, alebo stien drevostavieb. Vyrába sa vo forme izolačných dosiek a rohoží. Dobre poslúži  aj vo forme kontaktného zatepľovacieho systému ako omietka nanášaná priamo na murivo.

 

V poslednej dobre nachádza konopná izolácia veľmi vysoké využitie aj pri konštrukcii plávajúcich podláh a to aj kvôli svojim akusticko-izolačným vlastnostiam, najmä vysokej zvukovej pohltivosti. S touto izoláciou môžete spokojne pracovať aj bez ochranných pomôcok, pri styku s pokožkou nesvrbí ani neškriabe. Ani pri práci v uzavretých priestoroch nedráždi dýchacie cesty. Pri nanášaní konopných omietok však predsa len doporučujeme nasadiť si okuliare a navliecť si rukavice a to kvôli obsahu vápna.  

 

Konopný betón, materiál budúcnosti?

 

konopný betónKonopný betón je vlastne konopno-vápenatá stavebná biozmes a používa sa podobne ako cementový betón, ako výplňový konštrukčný materiál. Pracuje sa s ním rovnako ako s klasickým betónom, pri práci s ním sa podobne nezaobídete bez miešačky a debnenia.  Ku konopno-vápenatej zmesi sa v miešačke pridáva voda a takto vyrobený betón sa buď leje alebo strieka pomocou tlaku do posuvného debnenia. 

Je to materiál vyrobený na báze konopného pazderia, teda drevitej časti technického konope a vápennej zmesi. Podľa pomeru týchto dvoch hlavných komponentov sa môže konopný betón využívať na stavbu stien, podláh, stropov či strechy a na omietky.

 

Konopný betón má však veľmi nízku hmotnosť, preto sa musí spájať s rámovým systémom. Najčastejšie sa využíva v spojení s drevenými rámami. Jeho vápenný základ predlžuje životnosť drevených rámov i betónových či oceľových konštrukcií, ktoré zasa ochraňuje pred koróziou. V konečnom dôsledku sa táto jeho pozitívna vlastnosť odzrkadlí aj na životnosti celej stavby.

 

Tuhnutie konopného betónu prebieha niekoľko týždňov a vo svojej konečnej forme pripomína korok. Oproti klasickému betónu je až približne niekoľkonásobne ľahší a jeho dokonalejšia verzia konopný polybetón  až dvaapolkrát pružnejší. Je skvelou hlukovou i tepelnou izoláciou a je odolný nielen voči plesniam, ale i proti hmyzu a hlodavcom.

 

Pri stavbe pasívneho či nízkoenergetického domu môžete oproti klasickým materiálom, použitím stavebných materiálov z konope, znížiť náklady až o 70%. Konopné materiály môžete využiť nielen pri stavbe nového domu, ale aj pri rekonštrukciách starších budov. V každom prípade to vyzerá tak, že konope sa pomaly stane jedným z najvýznamnejších stavebných materiálov budúcnosti.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

 

Stužujúce pomúrnicové pásy (vence)

 

Stropná konštrukcia z predpätých keramických nosníkov

 

Ďalšie články na tému Stavebný materiál

 

 

© WEBY GROUP

Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

 

 

Foto: www.ggdub.com, www.hempmarket.org.ua